Utorak, 30 Aprila, 2024

Košarkaši Crne Gore poraženi u Litvaniji, sad se okreću Eurobasketu

Kvalifikacije za Mundobasket: Dobro prvo poluvrijeme, ali pad u trećoj četvrtini

Crnogorski košarkaši su poraženi od Litvanije u 2. kolu druge faze kvalifikacija za Mundobasket.

U Kaunasu je bilo 90:73 za favorita, pa je Crna Gora sada na skoru 5-3, i dalje u dobroj poziciji za plasman na Mundobasket.

U prilog joj je išao i poraz Češke od Mađarske, koja i dalje ima dva trijumfa manje od naše selekcije.

Crna Gora je bila u igri do poluvremena (gubila je 39:36), a sve je riješeno u trećoj četvrtini kada je Litvanija bila furiozna.

Nakon 30 minuta je imala čak 20 poena prednosti (71:51), pa je pobjednik bio praktično riješen.

Peri je sa 21 poenom bio najbolji u našem timu, Radović je upisao 14, a Simonović 13…

Kvalifikacije se nastavljaju u novembru, a prije toga “crveni” idu na Eurobasket koji kreće 1. septembra.

Tok meča

Kraj meča – Crna Gora je poražena od Litvanije rezultatom 90:73.

86:70 – ponovo je plus 14, do kraja je ostalo još dva minuta.

80:70 – dva poena Dubljevića sa linije penala, onda i Perija.

78:64 – odbili su nalet domaćin, imaju opet plus 14.

74:64 – sada i trojka Perija.

74:61 – Peri je poentirao uz dodatno bacanje i smanjio na minus 13. Do kraja još šest minuta.

Ako ništa drugo, Crna Gora je dočekala dobre vijesti iz Češke, gdje je Mađarska slavila 82:79.

Česi su jedan od rivala naše selekcije u borbi za plasman na Eurobasket.

74:58 – čuva prednost domaćin.

71:55 – četiri vezana poena Dubljevića na startu posljednje četvrtine.

III četvrtina

Kraj treće četvrtine – očajnih 10 minuta naše selekcije, Litvanija ima velikih plus 20 (71:51).

66:48 – raspucali su se domaći, imaju ogromnih 18 poena prednosti.

61:46 – trojka Kuzminskasa za rekordnih plus 15 u korist Litvanije.

56:44 – dvocifrena prednost Litvanije poslije trojke Butkevičiusa.

51:42 – Dubljević je pogodio i smanjio minus, onda se upisao Kuzminskas.

49:40 – serija Litvanaca 8:0, tajm-aut naše selekcije.

44:40 – poeni Alekse Ilića, prvi na utakmici, onda i Mihailovića. Na drugoj strani trojka Jokubaitisa.

41:36 – Sabonis je donio plus pet domaćinu.

Počela je treća četvrtina u “Žalgirio areni”.

II četvrtina

Naša selekcija je u drugoj četvrtini u nekoliko navrata imala pet poena prednosti, ali je finiš pripao domaćinu.

Peri je sa 13 poena najefikasniji u našem timu, po sedam su upisali Radović i Simonović.

Poluvrijeme – Crna Gora gubi 39:36 nakon 20 minuta igre.

Sabonis je sa 10 koševa najbolji u litvanskom timu.

36:36 – novi poeni Perija za izjednačenje na 38 sekundi prije kraja druge četvrtine.

35:34 – Simonović je prekinuo seriju domaćina 8:0.

FIBA

32:32 – izjednačenje nakon dugo vremena, Butkevičius je bio siguran sa linije penala.

30:32 – dvije trojke Litvanaca, između njih je jednu pogodio i Radović.

24:29 – čuva prednost naša selekcija, upisao se Nikolić.

24:27 – Valančunas je prekinuo seriju Crne Gore.

22:27 – serija naše selekcije 6:0, poeni Radovića u dva navrata, pa slobodna bacanja Drobnjaka.

I četvrtina:

Kraj prve četvrtine – Crna Gora ima poen minusa (22:21).

20:16 – druga trojka Perija za minus jedan nakon serije Litvanije, da bi Grigonis pogodio van linije 6,75.

15:13 – još jedna trojka, pogodio je Jokubaitis.

12:11 – Peri je vezao pet poena, na drugoj strani je pogodio Valančunas, pa Giedraitis.

6:6 – serija Litvanaca 4:0, Simonović je trojkom izjednačio.

2:3 – Sabonis je pogodio uz faul, potom promašio slobodno bacanje, onda se iz kontranapada upisao Simonović.

0:1 – Dubljević je pogodio jedno od dva slobodna bacanja na startu meča.

Počeo je meč, startna petorka Crne Gore je Peri, Popović, Radončić, Dubljević i Simonović.

Najava meča

Crnogorski košarkaši od 18.30 sati gostuju Litvaniji u 2. kolu druge faze kvalifikacija za Mundobasket.

Zna se ko je favorit, ta uloga pripada domaćinu, ali “crveni” žele da iskoriste momenat i odigraju najbolje što mogu nakon što su u srijedu u “Morači” ubjedljivo savladali Bosnu i Hercegovinu.

Naša selekcija je u dobroj situaciji kada je u pitanju borba za plasman na SP, eventualno iznenađenje u “Žalgirio areni” u Kaunasu bi joj bitno uvećalo šanse.