Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Srpska lista ne može na kosovske izbore, oštra reakcija Beograda

Razlog za odbacivanje kandidature načelnika Srpske liste je to što su bivši gradonačelnici, koji su ponovo kandidati ove liste za gradonačelnike, pri izjavama o podnošenju ostavki u novembru prošle godine, zbog takse koju je Kosovo uvelo Srbiji, upotrebili termin 'Metohija', ali i najavili da je moguće da će ponovo podnijeti ostavke nakon izbora

Članovi Centralne izborne komisije Kosova ispred opozicionog pokreta Samoopredeljenje spriječili su potvrđivanje kandidata Srpske liste za gradonačelnike opština na sjeveru Kosova, uoči vanrednih izbora 19. maja. Iz kancelarije za Kosovo Vlade Srbije poručeno je kako je to ukidanje svih političkih prava, te da dalje učešće Srba u institucijama Kosova postaje besmisleno, piše RSE.

Spriječeno je potvrđivanje kandidature bivših gradonačelnika Gorana Rakića, Vučine Jankovića i Zorana Todića (sa izbora u Mitrovici, 2017. godine)

Razlog za odbacivanje kandidature načelnika Srpske liste je to što su bivši gradonačelnici, koji su ponovo kandidati ove liste za gradonačelnike, pri izjavama o podnošenju ostavki u novembru prošle godine, zbog takse koju je Kosovo uvelo Srbiji, upotrebili termin ‘Metohija’, ali i najavili da je moguće da će ponovo podnijeti ostavke nakon izbora.

Za kandidate Srpske liste glasalo je sedam članova Centralne izborne Komisije Kosova, a dva člana ispred Samoopredeljenja bila su uzdržana. Srpska lista ima pravo na žalbu u narednih dvadeset i četiri sata.

Fotografija sa već održanih konsultacija o kandidovanju na izborima na sjeveru Kosova

Šef kancelarije Vlade Srbije za Kosovo Marko Đurić u saopštenju je odmah reagovao, nazvavši ovakvu odluku činom “kojim su srpskom narodu u pokrajini ukinuta sva politička prava”.

Članovi CIK-a ispred pokreta Samoopredeljenje u utorak su zatražili da se trojica kandidata Srpske liste za Sjevernu Mitrovicu, Zvečan i Leposavić – Goran Rakić, Vučina Janković i Zoran Todić, inače bivši gradonačelnici, javno distanciraju od stavova koji su navedeni u njihovoj ostavci u novembru prošle godine, a u kojem se Kosovo navodi kao ‘Kosovo i Metohija’ i smatra se dijelom Srbije. Takođe, Samoopredeljenje zahtijeva od kandidata Srpske da se distanciraju i od najava da će nakon izbora ponovo podnijeti ostavke i da će tako djelovati u kontinuitetu. To nije važilo za kandidata u Zubinom Potoku, pošto je Srđan Vulović novi kandidat.

Sastanak CIK-a u utorak je prekinut i nastavljen je u srijedu, kada je Adnan Rustemi, član CIK-a ispred Samoopredeljenja, kazao da ovakvim stavom brani Ustav Kosova. On je predložio da se Srpskoj listi da još dvadeset i četiri sata da zameni trojicu kandidata, ili da se javnom izjavom distanciraju od ranijih izjava. U suprotnom, najavio je da će ovo pitanje poslati i na Ustavni sud..

Član Srpske liste Stevan Veselinović kazao je da je učinjen presedan prije svega zato što se u materijalu za potvrđivanje kandidatura nalazi i kopija ostavke gradonačelnika sa sjevera.

“To se uzima kao neki osnov da se ospori nečija kandidatura a mislim da stvarno nema nikakve veze sa izborima”, kazao je Veselinović.

Stručnjak ustavnog prava Mazlum Baraliu u izjavi za RSE kaže da ukoliko, nakon žalbe, i Izborni panel za žalbe odluči negativno, onda postoje pravosudne institucije, kao što su Ustavni sud. On ipak kaže da moraju da se ispoštuju svi uslovi, i da niko nema pravo da se igra sa institucijama Kosova, “kao što su to uradili bivši gradonačelnici na sjeveru prilikom podnošenja ostavke”.

On je, međutim, upozorio da se izbori na sjeveru ne mogu održati izbori bez potvrđivanja određenih političkih subjekata, te je pozvao Srpsku listu da ispravi greške kako bi se ispunili uslovi za potvrđivanje kandidatura. U suprotnom, Baraliu kaže da se može tražiti i odlaganje potvrđivanja kandidatura, ali i odlaganje izbora, u dogovoru sa predsjednikom Kosova.

Mazlum Baraliu

Vanredni izbori u Sjevernoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku raspisani su nakon što su gradonačelnici tih opština, inače iz Srpske liste, krajem novembra prošle godine podnijeli ostavke zbog takse od 100 odsto koju je Vlada Kosova uvela na robu iz Srbije.

Za izbore se iz srpske zajednica prijavila samo Srpska lista, a svoje kandidate imaju i politički subjekti iz albanske zajednice, iz pokreta Samoopredeljenje i Demokratske partije Kosova.

Inače, Ustav Kosova je izbacio iz upotrebe termin “Metohija” 1974. godine, kada je Kosovo bilo autonomna pokrajina bivše Jugoslavije. Međutim, ovaj termin se početkom ‘90-ih vraća u upotrebu, dolaskom Miloševića na vlast. Srbi i danas upotrebljavaju ovaj termin, kao i Ustav Srbije, dok na Kosovu, on se više smatra političkim terminom, koji ukazuje na podjelu Kosova na dva dijela.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve