Ponedjeljak, 27 Maja, 2024
Rubrika:

Kurti sa predstavnicima Kvinte: Proces normalizacije odnosa sa Srbijom se odvija u Briselu, a ne u Strazburu, ne treba to miješati

U vrijeme kada je autokratija u Evropi u porastu i sve više šteti demokratiji, bezbjednosti i miru, demokratska dostignuća Kosova treba da se slave od strane zapadnih demokratija, poručio je

Proces članstva Kosova u Savjetu Evrope – bila je centralna tema današnjeg sastanka kosovskog premijera, Aljbina Kurtija sa predstavnicima Kvinte i Evrope unije na Kosovu. On je od njih zatražio podršku tom procesu, koji bi, on očekuje, trebalo biti završen za nešto više od deset dana.

Osim Kurtija, na ovom su sastanku koji je održan u prijepodnevnim satima, od prištinskih zvaničnika bili prisutni i njegov zamjenik, Besnik Bisljimi, kao i zamjenik kosovske ministarke spoljnih poslova, Krešnik Ahmeti.

Kurti je, sa ovog sastanka detalje otkriva kosovska vlada, najprije podsjetio do sada već tri važne instance Savjeta Evrope potvrdile da Kosovo ispunjava standarde i kriterijume da bude punopravna članica ove organizacije, te da su uslovi i preduslovi za to jasno naznačeni u izvještaju Dore Bakojanis, koje:

„Republika Kosovo ispunjava, uključujući i odluku koja se godinama čeka za manastir Dečane. Štaviše, u znak spremnosti i iskoraka, tri državna lidera su poslala garantno pismo izvjestiocu Dori Bakojanis za rješavanje postpristupnih pitanja koje je identifikovao Savjet Evrope. Sa garantnim pismom, Kosovo je ispunilo sve kriterijume za članstvo, pa je svaki drugi zahtjev u suprotnosti sa glasanjem Parlamentarne skupštine Saveta Evrope od 16. aprila, podržanom sa 82% (131 protiv 29)“.

Kosovo je, kazao je takođe međunarodnim diplomatama Kurti, „najdemokratskija zemlja na Zapadnom Balkanu – sa naprednim ustavom koji nudi zagarantovana i proširena prava za nevećinsku zajednicu koje premašuju čak i međunarodne standarde“, a to su, ističe, ocijenili „eminentni pravnici Savjeta Evrope“.

Dotakao se i teme dijaloga koji Priština vodi sa Beogradom u Briselu.

Smatra da ta dva procesa ne treba miješati, jer i ne pomažu jedan drugom. Sa druge strane, kaže da ne želi da se iz Osnovnog sporazuma član 7 (jedini koji se tiče srpske zajednice u novom predlogu EU) – stavlja u centar, kao prioritet.

Kaže da je 26. oktobra odbijena ponuda za potpisivanje Paketa sporazuma koji bi otvorio put za punu primjenu Sporazuma, uključujući i njegov član 7 u vezi sa članom 10.

„I u vezi sa tim, premijer je ponovio da je dokument koji je Lajčak ponudio kao nacrt statuta za primjenu člana 7 u vezi sa članom 10, nije prihvaćen 26. oktobra prošle godine u Briselu“, poručio je.

Potom je na ovom sastanku pozvao saveznike Kosova, kako je navela vlada, države Kvinte – da podrže članstvo Kosova 17. maja u skladu sa procjenama samih institucija Savjeta Evrope i na osnovu „zaslužnih dostignuća u razvoju demokratije, ljudskih prava, vladavine prava i njeno usklađivanje sa zapadnim vrijednostima i stavovima“.

„U vrijeme kada je autokratija u Evropi u porastu i sve više šteti demokratiji, bezbjednosti i miru, demokratska dostignuća Kosova treba da se slave od strane zapadnih demokratija“, poručio je.

U ovom saopštenju nije navedeno šta su na ovom sastanku govorili predstavnici Kvinte i EU.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve