Nedjelja, 19 Maja, 2024
Rubrika:

Vlada Kosova odbacila uslovljavanje članstva u SE slanjem Statuta ZSO Ustavnom sudu

Zvaničnica za informisanje u Savjetu Evrope (SE) Estel Štajner potvrdila je u utorak da zahtjev Kosova za prijem u tu organizaciju ''sada nije na dnevnom redu'' sastanka Komiteta ministara država članica 16. i 17. maja

Premijer Aljbin Kurti izjavio je da je za žaljenje što saveznici uslovljavaju članstvo Kosova u Savjetu Evrope. Zvaničnica za informisanje u Savjetu Evrope (SE) Estel Štajner potvrdila je u utorak da zahtjev Kosova za prijem u tu organizaciju „sada nije na dnevnom redu“ sastanka Komiteta ministara država članica 16. i 17. maja.

Francuska, kojoj su se pridružile i Njemačka i Italija, zatražila je da se odloži odlučivanje o kandidaturi Kosova za članstvo u Savjetu Evrope na majskom sastanku Komiteta ministara, objavio je juče tiranski Albanijan post (Albanian Post) pozivajući se na diplomatske izvore. Prema istim izvorima, danas se u Strazburu očekuje posljednji sastanak ambasadora zemalja članica prije sastanka ministara, na kome se očekuje i donošenje dugo očekivane odluke o Kosovu, prenosi N1.

Tokom tog perioda, piše Albanijan post, zemlje Kvinte su tražile od premijera (Kosova Aljbina) Kurtija da napreduje po pitanju Asocijacije -ZSO slanjem njenog statuta na razmatranje Ustavnom sudu.

Uzimajući u obzir činjenicu da, uprkos obavezama, Kurtijeva vlada nije preduzela nijedan korak u tom pravcu, Francuska je napravila demarš zemljama članicama Savjeta Evrope, tražeći odlaganje odlučivanja o Kosovu.

Kako saznaje Albanijan post, očekuje se da ambasadori zemalja članica Savjeta Evrope pitanje članstva Kosova danas neće uključiti u dnevni red majskog ministarskog sastanka.

Prema navodima Albanijan posta, iako njemački stav do sada nije bio jasan, sada se čini jasnim da i Njemačka zauzima stav da Kurtijeva vlada mora da preduzme konkretne korake po pitanju ZSO, da bi dobila članstvo u Savjetu Evrope.

Francuska, Njemačka i Italija već su na stanovištu da se članstvo Kosova u Savjetu Evrope može odložiti do trenutka kada Vlada Kosova dokaže svoju posvećenost sprovođenju ZSO, slanjem nacrta statuta Ustavnom sudu.

Vrijedi napomenuti, dodaje se, da takav pristup nije podržalo Ujedinjeno Kraljevstvo, prema kojem pitanje ZSO kao produkt briselskih pregovora, ne treba miješati sa pitanjem članstva u Savjetu Evrope.

Kampanja za članstvo Kosova u Savjetu Evrope je praćena stalnim poricanjem Kurtijeve vlade da postoji bilo kakva veza između pitanja ZSO i članstva Kosova u Savjetu Evrope, navodi Albanijan post.

Uprkos političkoj retorici Vlade, koja je stalno isticala činjenicu da je Kosovo ispunilo sve uslove neophodne za prijem u Savjet Evrope, čak i prema mišljenju koje je pripremila Dora Bakojani, zemlje sa odlučujućim uticajem poput Francuske i Italije odavno su obavijestile premijera Kurtija da je početak značajnih koraka ka primjeni sporazuma o ZSO nepremostivi uslov za članstvo Kosova u Savjetu Evrope.

„Ono što se sada čini jasnim jeste da se očekuje odlaganje odlučivanja o članstvu Republike Kosovo u Savjetu Evrope do trenutka kada Vlada Kosova bude uputila Ustavnom sudu statut ZSO na razmatranje“, piše Albanijan post.

Bez obzira na epilog današnjeg sastanka, postoji tehnička mogućnost da se Kosovo nađe na dnevnom redu nekoliko dana prije ministarskog sastanka.

„Međutim, jasno je, da se to neće desiti u nedostatku vidljivog napretka ka implementaciji ZSO, od strane premijera Kurtija“, zaključuje Albanijan post.

Prijem Kosova za sada nije na dnevnom redu sastanka Savjeta Evrope 16. i 17. maja koji je objavljen na sajtu te organizacije.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve