Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

JOANIKIJE NE GUBI VRIJEME Radićemo na tome da vratimo kapelu na Lovćen

Osvrćući se na ustoličenje u Cetinjskom manastiru koje su propratili protesti u Prijestonici, mitropolit MCP je rekao da je očigledno da je predsjednik države Milo Đukanović ''lično stajao iza svih nemira koji su se dogodili na Cetinju''.

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije saopštio je da će raditi na tome da vrati kapelu na Lovćen. To će, kako je rekao tek ustoličeni mitropolit, biti njegov zavjet kao što je bio Petra Drugog Petrovića Njegoša.

– Veliki grijeh koji je napravljen Crnoj Gori, Njegošu. Dublje negdje gledano ovdje nekako ljudi ne mogu da podnesu tu Njegoševu veličinu, širinu. Znate, od Njegoša, jedne vaseljenske širine, jedne slovenske veličine, od njega bi napravili kneza Rogana iz “Gorskog vijenca”. Nekako nije u redu. Cijelo vrijeme hoće da ga skrate, da ga stave u neku Prokrustovu postelju i njega i ovaj narod – rekao je Joanikije u intervjuu za RTS.

Osvrćući se na ustoličenje u Cetinjskom manastiru koje su propratili protesti u Prijestonici, mitropolit MCP je rekao da je očigledno da je predsjednik države Milo Đukanović “lično stajao iza svih nemira koji su se dogodili na Cetinju”.

– Mi smo to predvidjeli i učinili smo sve sa naše strane da do nemira ne dođe, i donosili smo vrlo teške odluke. Dakle, nije za mene kao mitropolita, posebno ne ove Mitropolije, posebno ne ovome narodu koji je pokazao toliku odanost prema Crkvi kada je bilo najteže, da kažem smanjićemo broj vjernika samo ono što može da stane u zidine Cetinjskog manastira, nekih 200-300 ljudi, da dođu predstavnici crkvenih opština, ktitori, dobrotvori, zajedno sa sveštenstvom i sa gostima i da ta svečanost bude najskromnija moguća. I to je tako bilo dogovoreno i sa našim vlastima, ali se to iskomplikovalo, bilo je i nekih unutrašnjih problema – naveo je on.

Dodaje da mu nije padalo na pamet da mjenja mjesto ustoličenja i da ide negdje drugo.

– Preko medija su mi stalno poručivali – gospodin predsjednik države više puta, ali mi nije rekao đe da idem. Ako ne mogu na Cetinje, valjda u Businje. Ja znam da to nije izraz volje cijelog Cetinja, nego je on zloupotrijebio i Cetinje i ponizio i Cetinje i prijestonicu sa takvim vjerovanjem, da Cetinje toga dana bude lišeno jedne takve svečanosti i takve ljepote od gostiju iz cijelog pravoslavlja. Zahvaljujući njemu, Cetinje je toga dana bilo zatvoreno, puno incidenata i puno problema, i to opterećuje ovaj narod ovdje koji je potpuno nedužan, osiromašen, opljačkan, baš u vrijeme njegove vladavine – smatra Joanikije.

On je rekao da se sjedište ustoličenja može premjestiti u neko drugo mjesto, ističući da se to uglavnom radi u vrijeme neke okupacije.

– Ja mislim da nismo okupirana zemlja, da smo slobodna zemlja koja ima svoj poredak i da su svi građani, makar bi tako trebalo da bude, zaštićeni pred zakonom i preko sile državnih isntitucija koje poštuju Ustav i đe ima Ustavni i pravni poredak – kazao je mitropolit MCP.

On je rekao da u Prijestonici ima mnogo čestitoga naroda, te da je od starog Cetinja ostao zdrav korijen.

– I ovdje je narod vjerujući, on je odan Cetinjskom manastiru – naglasio je Joanikije.

Provjeriti svaki detalj Temeljnog ugovora

Komentarišući Temeljni ugovor koji bi Srpska pravoslavna crkva trebalo da potpiše sa Vladom Crne Gore, Joanikije je rekao da je to pitanje blizu rješenja, dodajući da treba pogledati i provjeriti još jednom svaki detalj.

– Mi uopšte tu nismo nestrpljivi. I oko toga je dignuto mnogo bespotrebne priče i galame. Mislim da dobri pravnici sva ta eventualna još otvorena pitanja tu… Znate, bitne su formulacije, mislim da dobra volja nije u pitanju jer je ima, koliko ja vidim, i sa jedne i sa druge strane. Nadam se da će do toga brzo doći, ja ću dati svoj doprinos, naravno, dao sam ga i do sada jer smo mi prvu verziju toga ugovora odnosno nacrt tog ugovora imali već 2012. godine. Tada, naravno, nije bilo nikakvog dijaloga oko tog ugovora, nego je samo otprilike započet, istovremeno i prekinut. Dakle, mi smo predali nacrt tog ugovora Vladi Crne Gore, ne znam ko je tada bio premijer i nije bilo nikakvoga odgovora. Ovaj tekst je isti tekst, malo dorađivan, malo popravljan, uvijek to zahtijeva da se iznova provjeri i neka se provjerava koliko god treba, ali idemo prema tome da se taj ugovor potpiše – zaključio je Joanikije.

 

 

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve