Subota, 4 Maja, 2024

Eurobasket: Španija bolja od Crne Gore, slijedi odlučujući meč sa Gruzijom

Košarkaši Crne Gore, nesrećno su poraženi od Turske, pobijedili su Belgiju i Bugarsku, nastojali su da iznenade Španiju, koja je neočekivano poražena od Belgije, ali nisu uspjeli u tome.

Španija je slavila sa 82:65. Crna Gora će u posljednjem kolu, protiv Gruzije, nastojati da obezbijedi mesto u osmini finala Evropskog prvenstva.

Najefikasniji u sastavu Španije, bili su Dario Brizuela sa 18, Vili Hernagomez sa 14 i Lorenco Braun i Haime Pradilja sa po 12 poena. Kod Crne Gore, raspoloženi za igru u napadu, bili su Vladimir Mihailović sa 18, Marko Simonović sa 11 i Kendrik Peri sa 10 poena.

Crna Gora nema vremena za tugovanje, a nema ni razloga. Izabranici Boška Radovića ostvarili su dvije pobede, sudbinu i dalje drže u svojim rukama. Naime, u slučaju pobjede nad Gruzijom u posljednjem kolu grupne faze, koje je na programu 7. septembra, Crna Gora bi sigurno izborila plasman u TOP 16 fazu.

Odmah treba naglasiti da Crnu Goru očekuje pakleno težak posao protiv, do fanatizma borbene Gruzije, koja će imati podršku dupke pune dvorane u Tblisiju, ali…

Što se duela sa Španijom tiče, Crna Gora nije imala šansu da stigne do iznenađenja. Nakon poraza od Belgije, izabranici Serđa Skariola su odigrali na izuzetno visokom nivou u oba smjera. Poslije prve dionice, Španci su vodili sa 27:17, a na poluvremenu sa 53:31. Čuda se u sportu dešavaju, ali ne i ovoga puta.

Objektivno kvalitetnija Španija je mirno privela meč kraju, slijedi joj duel sa Turskom za prvo mjesto u grupi, a Crnoj Gori duel sa Gruzijom, za mjesto u osmini finala.

Uoči poslednje runde, Španija i Turska imaju skor 3-1, Belgija i Crna Gora 2-2, a ukoliko Bugarska ne iznenadi Gruziju, i Gruzija će imati skor 2-2. U posljednjoj rundi, snage će odmjeriti Španija i Turska, Belgija i Bugarska, odnosno Crna Gora i Gruzija.

TOK UTAKMICE

Posljednja četvrtina

38. minut – minus 16, Mihailović je vezao četiri poena za 61:77.

36. minut – prva trojka Perija, i to iz sedmog pokušaja – 55:75.

35. minut – Mihailović je dobio tehničku zbog “flopinga”, Brisuela je pogodio slobodno bacanje – 52:71.

33. minut – Radončić je sa linije penala nastavio seriju Crne Gore – 50:67, koju je prekinuo Gariba – 50:69.

31. minut – Radončić je sa linije penala nastavio seriju Crne Gore – 50:67.

Još deset minuta meča.

Treća četvrtina

III četvrtina – bolja igra Crne Gore, ali opet je to veliki minus – Španija nakon 30 minuta vodi 67:48, naša selekcija treći period završila serijom 5:0.

28. minut – i Radović je pogodio trojku, Crna Gora je nakon dugo vremena na ispod 20 poena minusa – 48:67.

27. minut – još jedn trojka Mihailovića – 43:64, uzvratio je Arostegi – 43:67.

24. minut – lagani ritam i u 3. četvrtini, Španija vodi 60:35.

22. minut – poeni Brauna, pa Popovića – 33:55.

Počela je treća četvrtina.

Druga četvrtina

II četvrtina – totalna dominacija Španije koja nakon 20 minuta igre vodfi 53:31. Crna Gora teško može da parira favoritu, koji se sve pita na terenu…

19. minut – Španija je nedodirljiva za našu selekciju u ovom momentu, ima plus 21 – 52:31.

17. minut – odgovorili su Španci, ponovo su na sigurnih +17 – vode 46:29.

15. minut – opet trojka, četvrta Brisuele za 42:22, Mihailović je pogodio za minus 18 – 24:42.

14. minut – Peri je pogodio uz faul, pa i dodatno slobodno bacanje i smanjio na 36:22, da bi Ernangomes postigao sedmu trojku za Špance – 39:22.

13. minut – nova trojka Španije, šesta ukupno za velikih 36:17, potom se na drugoj strani upisao Radović (36:19).

12. minut – imaju Španci plus 16 nakon trojki Huanča Ernangoesa i Brisuele (17:30).

Počeo je drugi period.

Prva četvrtina

Loših deset minuta igre crnogorskih košarkaša, Španija vodi sa 27:17 nakon što je Radović realizovao dva od tri bacanja. Naši se muče, naročito u skoku – samo tri uhvaćene lopte u uvodnom kvartalu naspram 12 rivala, od čega pet ofanzivnih. Dubljević je zasad bez postignutog poena, odlično je čuvan od strane španski centara. Najefikasniji Simonović sa sedam poena.

8.minut – trojkom Brizuele “crvena furija” stiže do dvocifrene prednost (13:23).

6.minut – Radović traži minut odmora, zahtijeva od svojih izabranika agresivniji pristup. Samo jedan faul napravili su naši igrači. Španci vode sa 20:13, nezadrživ je Pradilja sa devet poena, zasad šutira bez promašaja.

3.minut – Naša selekcija je u minimalnom zaostatku (8:9). Imamo problema u odbrani, ali zasad ohrabruju kvalitetna rješenja u napadu i niz lakih poena.

1.minut – petorka Crne Gore: Peri, Popović, Radončić, Simonović i Dubljević.

Počela je utakmica

Već je odigran jedan meč naše grupe – Turska je savladala Belgiju 78:63 za treći trijumf.

Belgija sada ima skor 2-2.