Ponedjeljak, 27 Maja, 2024
Rubrika:

Borelj: Podržavamo demokratske strukture u Crnoj Gori

Tokom sjednice Evropskog parlamenta (EP) u Strazburu, izvjestilac EP za Crnu Goru Tonino Picula pitao je Borelja koliko su Sjedinjene Države (SAD) uključene u rješavanje političke nestabilnosti u Crnoj Gori, borbi protiv dezinformacija i vanjskog uticaja i pokušaja da se Crna Gora vrati nazad u reformama

Evropska unija (EU) posvećena je podršci demokratskim strukturama u Crnoj Gori, kazao je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Žozep Borelj.

“U Crnoj Gori smo posvećeni podršci demokratskim strukturama u zemlji kako bi bile funkcionalnije i kako bi Crna Gora bila više posvećena svojoj evropskoj perspektivi, nastavljajući reforme. Ali za to Crna Gora treba prvo da riješi političke razlike kroz svoje institucije i u tome pomažemo”, istakao je Borelj.

Tokom sjednice Evropskog parlamenta (EP) u Strazburu, izvjestilac EP za Crnu Goru Tonino Picula pitao je Borelja koliko su Sjedinjene Države (SAD) uključene u rješavanje političke nestabilnosti u Crnoj Gori, borbi protiv dezinformacija i vanjskog uticaja i pokušaja da se Crna Gora vrati nazad u reformama.

Picula je pitao visokog predstavnika da li bi zajedničko posredovanje između EU i SAD, slično zajedničkoj medijaciji “Pržinski proces” u Sjevernoj Makedoniji, moglo biti opcija za Crnu Goru.

Borelj je kazao da se koordinacija sa SAD, sada svodi na borbu protiv dezinformacija, te da, za sada ne postoji zajednička medijacija.

“Možemo to da radimo zajedno sa SAD, zašto da ne, sa njima izuzetno dobro sarađujemo u dijalogu između Kosova i Srbije, vrlo efikasno, a isto tako je bilo i u slučaju Sjeverne Makedonije. To možemo da uradimo i u slučaju Crne Gore. Trenutno postoji rad na koordinaciji koja uključuje borbu protiv dezinformacija, ali ne postoji zajednička medijacija između SAD i EU, još ne postoji, ali iskoristiću priliku da istaknem koliko je važna saradnja koju imamo u rješavanju problema između Kosova i Srbije”, kazao je Borelj, pred poslanicima Evropskog parlamenta.

Pržinski sporazum bio je politički dogovor između glavnih političkih partija u Sjevernoj Makedoniji uz posredovanje Evropske unije, kojim je okončana politička i institucionalna krizu u prvoj polovini 2015. godine.

On je predviđao, između ostalog, učešće opozicione stranke SDSM u ministarstvima, prijevremenu ostavku premijera Nikole Gruevskog i prelaznu vladu koja bi zemlju dovela do parlamentarnh izbora.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
BMX
14.03.2023-20:33 20:33

Uvjek nesta neodredjeno, jadno, mlitavo, impotentno, sporo, dvosmisleno, nejasno, neaktivno, mrtvo i … beznacajno
Nikad konkretno, snazno, smisleno, jasno i precizno , u glavu sto se kaze
Zato su na regionalnom i na globalnom planu tu gdje jesu. Duboko u mrtvom uglu