Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Viteški borci za Crnu Goru u tamnicama okupatora (1919-1923)

Jovan Bajov Gardašević je 1923. godine iz ''Jusovače'' poslao pismo bratu Mitru Bajovu Gardaševiću, koji je kao crnogorski ustanik i komita bio u političkoj emigraciji u SAD. Iz tog pisma se uočava cilj i svrha političke borbe i ideološke pripadnosti zelenaškog ustanika Jovana Bajova Gardaševića, koji u njemu navodi da se borio za slobodnu i nezavisnu Crnu Goru.

Za aktuelno.me

Piše: Novak Adžić

Crnogorski suverenista, patriota i politički emigrant, diplomirani inženjer Pavle M. Popović u brošuri „Geneza srbijansko-crnogorskog pitanja“, koja je objavljena 1920. godine u Rimu u Kraljevskoj državnoj crnogorskoj štampariji, pored ostalog konstatuje i to da je „ovo već gotovo dvije godine dana od kako se Crna Gora uvija od muka u zvjerskim kandžama nasilnih usrećitelja“, pa potom zapaža da crnogorski narod „vidi hiljade najbolje svoje braće gdje gnjiju po tamnicama, vidi, i stidi se gledati, čamotne druge stotine svojih žena i djevojaka, posmatra sa gnjevom i ranjenim samoljubljem šest hiljada mukom i patnjom sagrađenih kućica, a sada ogorjelih zidina i još bar toliko opljačkanih domova i imanja“.[1]

Veliki sud KSHS u Podgorici je 25. marta 1921. godine u ime Petra I, Kralja Srba, Hrvata i Slovenaca izrekao presudu „po krivici“ 23 politička osuđenikak, utvrđenoj presudom cetinjskog okružnog suda od 18. novembra 1920. godine“[2] .

Ta presuda se odnosi na 23 crnogorskih roduljuba, VITEŠKIH BORCA ZA PRAVO, ČAST I SLOBODU CRNE GORE, zelenaša, ustanika i gerilaca: i to na: Jovana Bajova Gardaševića iz Bijelih Poljana, Petra Bajova Vujovića iz Ožegovice, Ćetka Jovanova Krivokapića iz Jasena, Ilije Bajova Krivokapića iz Zaljuti, Mitra Jovanova Krivokapića iz Jasena, Sava Jovanova Krivokapića iz Stražišta, Novice Krstova Ilića iz Zaljuti, Jova Savova Krivokapića, iz Zaljuti, Andrije Milića iz Bjelica, Nikole M. Radonjića iz Donjeg Zagarča, Blaža Petrova Radovića iz Kosijera, Luke A. Abramovića iz Prediša, Luke Spasojeva Živkovića iz Ržanog Dola, Jovana Stevanova Živkovića, iz Ržanog Dola, Đorđija Savova Draškovića iz Dida, Luke Vujića, iz Dida, Vasa S. Vujića, iz Dida, Marka Vujića, iz Dida, Nikole V. Draškovića, iz Dida, Draga Krstova Đurovića, iz Zaljuti, Lazara Borišina Krivokapića iz Stražišta i Ilije P. Vukovića iz Bjelica.

Za ove političke zatvorenike i osuđenike prvostepenom presudom cetinjskog okružnog suda u pravosnažnoj presudi Velikog suda od 25. marta 1921. kaže se da ih „tuži državni tužilac Milisav Dobričanin, a brane advokati Aleksandar Matanović, Marko Radulović i Gavro Milošević“.

U daljem tekstu tog akta slijedi izreka presude i obrazloženje razloga za njeno donošenje, pa se u tome arhivskom dokumentu dalje kaže: „Veliki Sud, po pregledu odnosnih spisa, svoga riješenja od 24. marta 1921. god, broj 19-V-1921-10 i presude Okružnog suda na Cetinju od 18. novembra 1920. god, broj 2390-V-144, našao je da je ista presuda na zakonu osnovana, pa je kao takvu odobrava iz razloga u njoj navedenih s izmjenom Da se kazne: Jovan B. Gardašević sa sedam ipo (7 ½) god. robije, Petar B. Vujović sa sedam (7) godina robije; Ćetko Jov. Krivokapić sa šest i po (6 ½) godina robije, Ilija Gajov Krivokapić sa šest (6) godina robije, Mitar Jov. Krivokapić sa šest (6) godina robije, Savo Jan. Krivokapić sa četiri i po (4 ½) godine robije, Novica K. Ilić sa četiri (4) godine robije, Vuko Jov. Krivokapić sa tri i po (3 ½) godine robije, Jovo Savov Krivokapić sa tri i po (3 ½) godine robije, Andrija Milić sa tri i po (3 ½) godine robije, Nikola M. Radonjić sa 2 i po (2 ½) godine robije, Blažo Radović sa tri 3 godine robije, Luka Abramović sa dvije i po (2 ½) godine robije, Luka Sp. Živković sa dvije i po (2 ½) godine robije, Jovan Živković sa dvije i po (2 ½) godine robije, Đorđije S. Drašković sa dvije i po (2 ½) godine robije, Luka Vujić sa dvije i po (2 ½) godine robije, Vaso Vujić sa dvije i po (2 ½) godine robije, Marko Vujić sa dvije i po (2 ½) godine robije, Nikola V. Drašković sa dvije i po (2 ½) godine robije, Drago Kr. Đurović sa dvije i po (2 ½) godine robije, Lazar Bor. Krivokapić sa dvije i po (2 ½) godine robije, Ilija P. Vuković sa dvije i po (2 ½) godine robije.

RAZLOZI ZA IZMJENU

Prvostepeni sud je svojom presudom od 18. Novembra 1920. god, broj 2390-V-1920-144 sudio optuženima i po krivici protivstajanja vlastima iz člana 95 u vezi sa članom 93 kriv. Zakonika. Međutim je Veliki Sud, svojim rješenjem od 24. marta ove godine broj 19-V-1921-10, izmijenio ovu kvalifikaciju, i djelo to kvalifikovao po članu 87 A tač. B. Kako je ovo djelo abolirano (amnestirano) Ukazom Vladarevim od 28. novembra 1920. god., to se po tome djelu ne može izricati kazna, pa ni u sticaju sa drugim krivičnim djelima. Prema tome, u dosuđenju kazne za ovo djelo presudom prvostepenog suda, ne može se uračunati kazna: Jovanu Gardaševiću od 10 mjeseci zatvora, Nikoli Radonjiću od 1 i ½ godine, Ćetku Krivokapiću, Iliji Krivokapiću, Luki Abramoviću, Luki Živkoviću, Jovanu Živkoviću, Đorđiju Draškoviću, Luki Vujiću, Vasu Vujiću, Marku Vujiću, Nikoli Draškoviću, Dragu Đuroviću, Iliji Vukoviću od po 8 mjeseci zatvora; Petru Vujoviću, Mitru Krivokapiću, Savu Krivokapiću, Novici Iliću, Vuku Krivokapiću, Jovu Krivokapiću, Andriji Miliću, Blažu Radoviću i Lazaru Krivokapiću od po 6 mjeseci zatvora. Na osnovu izloženog Veliki Sud je presudio kao u dispozitivu. Veliki Sud. djelov. sekretar Kosta Pejović. Predsjednik Ljub. A. Bakić”[3].

Pomenutom presudom Veliki sud u Podgorici je 25. marta 1921. godine smanjio izrečene kazne 23 crnogorskih ustanika i komita, u odnosu na prvostepenu presudu cetinjskog Okružnog suda od 18. novembra 1920. godine. Veliki sud je izmijenio presudu prvostepenog suda u pogledu kvalifikacije i osude za djelo protivstajanja vlastima iz paragrafa 95 u vezi sa paragrafom 93 Krivičnog zakonika, kvalifikujući da to djelo osuđeni nijesu počinili, već djelo iz paragrafa 87. a, tačka b Krivičnog zakonika, koje je amnestirano (abolirano) ukazom regenta prijestolonasljednika Aleksandra Karađorđevića od 28. novembra 1920. godine, tako da se po tom amnestiranom (aboliranom) djelu ne može izreći kazna.

Presudom Velikog suda potvrđena je presuda prvostepenog suda od 18. novembra 1920. godine, s izmjenom koja je značila smanjenje izrečene kazne i to: Jovanu Gardaševiću od 10 mjeseci zatvora, Nikoli Radonjiću od 1 i ½ godine, Ćetku Krivokapiću, Iliji Krivokapiću, Luki Abramoviću, Luki Živkoviću, Jovanu Živkoviću, Đorđiju Draškoviću, Luki Vujiću, Vasu Vujiću, Marku Vujiću, Nikoli Draškoviću, Dragu Đuroviću, Iliji Vukoviću od po 8 mjeseci zatvora; Petru Vujoviću, Mitru Krivokapiću, Savu Krivokapiću, Novici Iliću, Vuku Krivokapiću, Jovu Krivokapiću, Andriji Miliću, Blažu Radoviću i Lazaru Krivokapiću od po 6 mjeseci zatvora. Ti osuđenici su pomenutom konačnom i pravosnažnom presudom Velikog suda dobili smanjenje kazne, a ostalo im je da izdržavaju ranije izrečenu kaznu izrečenu od strane cetinjskog Okružnog suda od 18. novembra 1920. godine, koju je svojom odlukom potvrdio Veliki sud.

Pomenutom presudom Velikog suda ukupno 23 crnogorskih građana pravosnažno su osuđeni su zbirno na 86 i po (86 ½) godina zatvora. Najveći dio njih je izdržao punu dosuđenu kaznu, nakon pravosnažnosti presude u Centralnom kaznenom zavodu „Jusovača“ u veoma teškim zatvorskim uslovima.

Jedan od osuđenika u tome procesu pravosnažnom i izvršnom presudom Velikog suda bio je Jovan Bajov Gardašević, koji je dobio i najveću vremensku kaznu u odnosu na druge osuđene. Izdržavao je, kao i ostali osuđenici zatvorsku kaznu u Centralnom kaznenom Zavodu u Podgorici-“Jusovači“. Jovan Bajov Gardašević je 1923. godine iz „Jusovače“ poslao pismo bratu Mitru Bajovu Gardaševiću, koji je kao crnogorski ustanik i komita bio u političkoj emigraciji u SAD. Iz tog pisma se uočava cilj i svrha političke borbe i ideološke pripadnosti zelenaškog ustanika Jovana Bajova Gardaševića, koji u njemu navodi da se borio za slobodnu i nezavisnu Crnu Goru.

U tome pismu Jovan Bajov Gardašević piše svom bratu Mitru Bajovu Gardaševiću sljedeće: „Oprosti brate, što ti se nijesam javio, u takve sam okolnosti pao. Ja me evo u zatvoru, ali ne zbog kakvog nepoštenja, no sam u zatvoru evo pet godina samo zato, što sam branio čast moju i moje domovine… Ja evo već trunem u Jusovači, ali nijesam sam, ima nas veliki broj. Ali i ovo će kao i ostalo proći. Mi se sa ovim zatvorom ponosimo, jer branimo čast i slobodu svoju i Crne Gore. Ogoljeni smo, obosili smo, pravi smo sužnji, nemoj mi zamjeriti što ti se žalim. Krajnja je nužda.“[4].

To pismo u izvodima je publikovao „Crnogorski glasnik“ iz Detroita u članku naslovljenom „ЈAUK IZ CRNE GORE“. U redakcijskom komentaru u tom tekstu u „Crnogorskom glasniku“ veli se i ovo: „Zveket teških okova, koji našu braću u Domovinu okivaju, njine patnje, njine muke i do nas se čuju i dopiru preko visokih gora i dubokih mora. Naša braća u domovini robuju, cmile i apeluju na nas, sjeni naših slavnih predaka viju se u oblake, zovu nas da branimo njihove grobove, a mi se nekako oglušujemo. Ko se god usudi da brani svoju čast i imovinu, toga srbijanske vlasti ili ubiju, ili mu kuću zapade ili ga zatvore. Brat Mitar Bajov Gardašević, sa Harlej, Vis, ovih dana je primio pismo od svog brata Jovana Gardaševića iz Crne Gore, ali ne sa čuvenog našeg Čeva i iz junačke kuće Gradaševića, već iz zloglasnog podgoričkog zatvora, zloglasne Jusovače. Jovan je iz nama Crnogorcima poznate i viteške porodice Gardaševića, koja je Crnoj Gori dala dugi niz vitezova, ratnika, vojskovođa i otmeni državnika. Otac Jovanov, oficir Bajo Gardašević je na jurišu pao 1912. godine na visokom Bardanjolu. Jovan ga ni u čemu nije pokorio, no u svim ratovima dostojanstveno je zauzeo mjesto među prvacima. Za vrijeme okupacije austrijske junački se borio u komitima. Pošto su do Tivta proćerali Austrijance, on se povratio na kameno svoje Čevo, misleći, da se odmori i počine od velikih napora, ne računajući da dolaze novi Austrijanci da mu domovinu robe, da mu kuću pale. Nade su ga izdale, snovi su ga o slobodi prevarili, došli su braća Šumadinci, pritisli mu domovinu, zgazili Krunu, zastavu, srušili istorijske spomenike, pogazili, oskrnavili crnogorske svetinje, udarili da pale i ruše crnogorske domove, da ubijaju Crnogorce, da obešćašćuju gorde Crnogorke.

To sve nije mogao da podnese obraz pravih sinova Crne Gore, u čim je žilama tekla krv Vuka Mandušića, Nikca od Rovina, Baja Pivljanina, Peka, Marka i ostalih crnogorskih vitezova. Ustali su da brane svoju domovinu, njenu i svoju čast. Među prve, koji su ustali, bio je sa svojim plemenicima i Jovan Bajov Gardašević i junački poveo borbu u poznatom cetinjskom ustanku na Badnju Veče, odakle se i sa dosta crnogorskih vitezova odmetnuo u svete naše gore. Srbijanci nemogući mu ništa, oni su došli na junačko Čevo, i doveli vojsku i topove…. I tako su zapalili junački dom Gardaševića, opljačkali mu sve što je imao“.

U tome tekstu dalje se veli pored ostalog i ovo: „…Otvorila se krvava borba i Jovan dođe do junačkih rana, pade u ruke Huna i Tatara; na muke ga razne udariše, i u zloglasnu ga Jusovaču zatvoriše, i evo pet godina kako u njoj trune… E pa, zar mi, sinovi Crne Gore, koji se nalazimo u slobodnoj ovoj zemlji, smijemo ovo skrštenih ruku posmatrati? Ne smijemo! Zato ustajemo, svoje branimo, a tuđe poštujmo, to je sviju nas najveća dužnost. Pokupimo milodare, obucimo naše borce, naše heroje koji trunu u Jusovači. Odužimo se svom svetom pozivu. Oni su u teškim okovima, oni su u lancima, goli, bosi, gladni, žedni, njihove familije pod vedrim nebom skapavaju. Smijemo li mi sve ovo hladnokrvno posmatrati? Ne! Zato ustajemo u odbranu naših pogaženih prava i popaljenih domova. Pomozimo naše mučenike![5].

Na kraju tog članka se konstatuje: „Oni su žrtve njihove, a radi svoje velike ljubavi prema Crnoj Gori i Crnogorskom narodu, te su žrtve svoje položili za Čast i Slobodu Crne Gore i crnogorskog naroda“[6].

 

[1] Pavle Popović, „Geneza srbijansko-crnogorskog pitanja“, prijevod sa francuskog jezika, Kraljevska crnogorska državna štamparija Rim, 1920.

[2] Državni Arhiv Crne Gore-Cetinje (DACG), Okružni sud Cetinje, V-1920-144-150, fascikla 110., Presuda Velikog suda, od 25. Marta 1921., br. 19- v/ V-1921-10.

[3] DACG, Okružni sud Cetinje, V-1920-144-150, fascikla 110., Presuda Velikog suda, od 25. marta 1921., br. 19- v/ V-1921-10). Zapisnik Velikog suda po istom predmetu od 25. marta 1921. godine gotovo je identične sadržine kao i citirana presuda (DACG, Okružni sud Cetinje, V-1920-144-150, fascikla 110., Veliki Sud, Zapisnik od 25. marta 1921., br. 19- v V-1921-10).

[4] Vidi: „Crnogorski glasnik“, Detroit, Mičigen, USA, god. VIII, broj 42, od 1. septembra 1923. str. 4, članak „Jauk iz Crne Gore“.

[5] Vidi: „Crnogorski glasnik“, Detroit, Mičigen, USA, god. VIII, broj 42, od 1. septembra 1923. str. 4.

[6] Ibidem

*Zabranjeno je kopiranje i korišćenje objavljenog sadržaja bez saglasnosti redakcije portala aktuelno.me i autora teksta

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

7 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Jovetić
02.02.2024-07:41 07:41

Tebi se vjeruje.
Imas moju punu podršku Adžiću.

BobZeković
02.02.2024-09:14 09:14
Reply to  Jovetić

Ima tri Novaka Adžića. Jedan je ka istoričar, i na pisanju o crnogorskim patriotama i herojima, sebi ugled kuje! Drugi je pravnik, koji o pravu malo zna, a primjenjuje ga kako mu se karijera snuje. Treći je političar , već 30 godina u pokušaju, odakle kako je strašno perspektivan, narodu, svoju ličnost, za lidera preporučuje. Kojem Novaku Adžiću se vjeruje?

Zoran
03.02.2024-19:37 19:37
Reply to  BobZeković

Gispodun Adzic je isptoricar, pravnik i iznad svega iskreni patrijota Crne Gore. Mi CrnoGorci mu vjerujemo. A vi gispodine izgleda da ne zelite da shvtite pojam “svestran”.

BobZeković
04.02.2024-04:26 04:26
Reply to  Zoran

Čojek može biti SVESTRANO DOBAR, SVESTRANO LOŠ ili pomalo i od toga i od toga! Može se vjjerovati samo SVESTRANO DOBROM! Čojek , koji blago teče pričajući o paatriotama i herojima, NE MORA BITI PATRIOTA UOPŠTE! A ČOJEK KOJI NAPRAVI NEPRAVDU SVOJEM NARODU, KOJI PODRŽAVA PREMLAĆIVANJE SVOJEGA NARODA, SIGRUNO NIJE CRNOGORSKI PATRIOTA, OSIM NA PRIČU! NOVAKU ADŽIĆU SE NE VJERUJE IZ TOGA RAZLOGA. KAKO ĆETE VI ZORANE POSTUPITI, VAŠA JE LIČNA STVAR. POŠTUJEMO, ŠTO NE ZNAČI DA MORAMO IMATI ISTI SUD KA I VI!

dragan
02.02.2024-09:49 09:49

Svaka cast Gospodine. Respekt.

LoMi
02.02.2024-10:32 10:32
Reply to  dragan

DOSADAN SI SA TVOJIM RESPEKTOM DIJABOLO

Dragan
17.02.2024-19:59 19:59

Imam saznanje da su Baju Gardasevicu nakon njegove smrti tri put bjelasi palili kucu do temelja i da je njegova idovica Milica odiva kuce Vukotica sa nejaci sitnom djecom gledala kako joj dom gori ali su Crnogorci uvijek pomagali da se kuca izgradi znajuci ko je Bajo Gardasevic ! Ima dio iz pjesme ” Ali im nema Gardasevic Baja ognjenoga Katunskoga zmaja, on je pao ne vrh Tarabosa zato nije s njima u boj posa da pomogne u bitku na Mojkovcu”!!!!