Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Kako je bila uređena autokefalna Crnogorska crkva 1865-1970

Na čelu Crnogorske crkve (Mitropolije) mitropolit Ilarion Roganović nalazio se do smrti 1882. godine. U njegovo vrijeme otvorena je bogoslovija na Cetinju 1869, a  tri godine ranije- 1866., on je izdao je naredbu sveštenstvu da moraju pustiti bradu, a da mogu pored crkvenog nositi i narodno odijelo, da parohijalni sveštenici moraju voditi matične  knjige (registre) rodjenih, krštenih, vjenčanih i umrlih itd

Za aktuelno.me

Piše: Novak Adžić

U nezavisnoj Knjaževini Crnoj Gori od 1852. do 1910. godine, državna crkva bila je autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva (Pravoslavna crkva u Crnoj Gori, Crnogorska mitropolija), čiju su autokefalnost službeno, kanonski priznavale sve ondašnje autokefalne pravoslavne crkve, počev od prve među jednakima- Carigradske patrijaršije i sa njom održavale kanonske odnose na načelima jednakopravnosti i uzajamnog poštovanja.

Od vremena  knjaza Danila I Petrovića Njegoša, kad je 1852. godine Crna Gora postala ponovo, nakon dužeg vremena sekularna država, u kojoj je crkvena vlast odvojena od drzavne vlasti, državna suverena vlast je imala aktivno pravo izbora crnogorskog mitropolita, odnosno, poglavara autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve. To pravo državna vlast Knjaževine Crne Gore je koristila, pa je u doba knjaza Danila njegovom suverenom voljom za crnogorskog mitropolita izabran i hirotonisan u Rusiji 1858., Nikanor Ivanović, rodom iz Drniša,  Srbin iz Dalmacije, koji se doselio u Crnu Goru i od druge polovine 1852., postao iguman Cetinjskog manastira, da bi nekoliko godina docnije,  postao prvi izvanjac na mitropolitskom tronu u Crnoj Gori, premda se za njega tvrdilo da je on bio porijeklom Crnogorac sa Njeguša.

Međutim, ipak je on bio izvanjac i budući da se nedostojno odnio prilikom atentata na knjaza Danila I Petrovića u Kotoru 1860. i nije učestvovao u njegovom pogrebu, novi crnogorski nasljedni vladar knjaz Nikola I Petrović-Njegoš i njegov otac, veliki vojvoda Mirko Petrović, predsjednik Crnogorskog Senata, smijenili su, kao nevjernog Knjazu, narodu, činu i pastvi i razriješili zvanja i službe mitropolita Nikanora i uklonili ga sa mitropolitske dužnosti i naložili mu da napusti Crnu Goru 1860, što se i dogodilo.

Na upražnjenu stolice poglavara Crnogorske crkve (Crnogorske mitropolije)  knjaz Nikola je potom imenovao tadašnjeg arhimandrita Cetinjskog manastira Ilariona Roganovića, koji je u Petrogradu 30.maja 1863.  posvećen za episkopa, a 28. juna iste godine u činu mitropolita on je preuzeo svoju eparhiju i ubrzo postao poglavar Crnogorske crkve, odnosno, mitropolit Crnogorski i Brdski. On je izvršio, tokom svoje mitropolitske uprave, značajne crkvene, odnoano, administrativne, svestenicke i druge reforme itd, u okviru svojih crkvenih prerogativa.

Na čelu Crnogorske crkve (Mitropolije) mitropolit Ilarion Roganović nalazio se do smrti 1882. godine. U njegovo vrijeme otvorena je bogoslovija na Cetinju 1869, a  tri godine ranije- 1866., on je izdao je naredbu sveštenstvu da moraju pustiti bradu, a da mogu pored crkvenog nositi i narodno odijelo, da parohijalni sveštenici moraju voditi matične  knjige (registre) rodjenih, krštenih, vjenčanih i umrlih itd. U vrijeme mitropolita Ilariona Roganovića Crnogorska crkva doživjela je značajne reforme u svome ustrojstvu i upravi. Za vrijeme Ilariona Roganovića, nakon oslobodilačkih ratova Crne Gore 1876-1878, i međunaronog priznanja nezavisnosti Crne Gore na Berinskom kongresu 1878. osnovana je nova eparhija Crnogorske crkve-Zahumsko-rasijska sa sjedištem u manastiru Ostrogu, za čijeg je episkopa postavljen Visarion Ljubiša, dotadašnji arhimandrit Cetinjskog manastira, koji je za episkopa posvecen na Cetinju 8. septembra 1878. , od strane Mitropolita Ilariona i episkopa boko-kotorskog Gerasima Petranovića.

Prema državnom kalendaru Knjaževine Crne Gore- koji se zvao “Orlić-Crnogorski godišnjak stari i novi za prostu 1865”. uredio ga je Jovan Sundečić, štampan je u kneževoj pečatnji na Cetinju, 1865,  “poglavarstvo duhovno” u Crnoj Gori bilo je, odnosno, na čelu uprave Crnogorske mitropolije nalazili su se: mitropolit preosvešteni Ilarion Roganović, arhimandrit Cetinjski Nićifor Dučić; arhimandrit Morački: Dimitrije Radojević; protoprezviter Njeguški: Mihail Radonjić; protoprezviter Bjelopavlićki: Đurađ Bošković; protoprezviter Vasojevićki: Gavro Rajević (“Orlić”, 1865, str. 24).

U Crnoj Gori je između 14. oktobra 1863 i 14. oktobra 1864. godine izvršen popis stanovništva, koji je obuhvatao popis muških i ženskih stanovnika Crne Gore. Popis je izvršen po nahijama (Katunska, Riječka, Lješanska, Crmnička, u crnogorskim brdskim plemenima sa Moračom i Vasojevićima, te obavljen je popis rođenih i umrlih stanovnika u Crnoj Gori. Državni almanah “Orlić” objavljuje statistički preged tog popisa stanovništva. Popis nije tada vršen po etničkoj, nacionalnoj ili vjerskoj pripadnosti, ali je obuhvatao popis broja državnih i plemenskih glavara, popis vojnika, perjanika, garde, škola itd.

Tada su popisani i pravoslavni hramovi u Crnoj Gori i crkveno poglavarstvo i administracija i navedeno je da na čelu crkve, odnosno, duhovne uprave stoji “jedan mitropolit, kojega je stolica u Cetinjskom manastiru. Manastira ima 11 i 3 ćelije, a u svima žive samo 2 arhimandrita i 5 kaluđera; i to: u Cetinjskom manastiru, jedan arhimandrit, u Morači takođe jedan arhimandrit; u Dugi jedan kaluđer; pod Malinsko, jedan kaluđer; u Bijeloj jedan kaluđer i u Ćeliji Piperskoj 2 kaluđera. Ostrog, Žrebaonik i Brčelu donju drže tri mirska sveštenika; a manstiri: Orahovo,  Brčela gornja, ćelija Dobrska i ćelija na Riječkom gradu, sasvim su prazni.

Mirsko sveštenatvo broji 3 protoprezvitera i oko 400 sveštenika, od kojih daklen dolazi po jedan na svako 500 duša. Ovo ne bi premnogo bilo, kad bi sveštenici svuda podjednako raspoređeni bili; jer doslen, osobito u Crmničkoj nahiji, ima mjesta đe dolazi po 1 sveštenik na 100 i na 50 kuća, a Cuce (oko 3.000 duša) imaju samo jednoga sveštenika” (“Orlić”, 1865, str.78-79).

“ORLIĆ- Godišnjak crnogorski za 1866”, štampan na Cetinju u Kneževskoj pečatnji, uredio ga J. Sundečić, ” poglavarstvo duhovno” navodi da je te godine bilo isto kao i prethodne 1865 (str. 17-18). Isto “duhovno poglavarstvo” bilo je i 1867. godine.

(“Orlić godisnjak Crnogorski za prostu 1867”, str. 18).

“Orlić godišnjak Crnogorski za prestupnu 1868”, štampan u knjaževskoj štampariji na Cetinju, urednik Jovan Sundečić, navodi da su “Poglavarstvo duhovno” tada sačinjavali: mitropolit Ilarion Roganović, arhimandrit morački Visarion Ljubiša i protoprezviteri: Cetinjski Stefan Kapičić, Njeguški Mihail Radonjić, Bjelopavlićki Đurađ Bošković i Vasojevićki Gavro Rajević

(“Orlić”, 1868, str. 18).

“Orlić godisnjak Crnogorski stari i novi za prostu godinu 1869”, uredio Jovan Sundečić, štampan u državnoj pečatnji na Cetinju na strani 18 navodi da je isto poglavarstvo duhovno kao i prethodne godine 1868, s tim što tome poglavarstvu od 1869. godine pripada i protoprezviter Crmnički Vuko Plamenac. Ista situacija je bila i 1870. u pogledu sastava duhovnog starješinstva, odnosmo, poglavarstva kao i ranije 1869. (“Orlić”, 1870, str. 18).

Elem, tada u Crnoj Gori nije postojala Srpska pravoslavna crkva, već autokefalna Crnogorska crkva (Crnogorska mitropolija), koja je upravljala crkvenim objektima i imovinom u interesu crnogorske države i crnogorskog naroda i za svoje potrebe. Srpska pravoslavna crkva uvedena je nasilnim putem u Crnu Goru nakon njene okupacije i nasilne aneksije 1918. godine, odnosno, nametnuta je 1920. godine crnogorskom narodu, pošto je bespravno prethodno ukinuta Crnogorska crkva.

Od 1920. traje učestala svojevrsna duhovna, odnosno, vjerska okupacija i asimilacija, srbizacija crnogorskog naroda, koju sprovodi, nekad u manjoj, ali uglavnom u većoj mjeri, od 1990. do danas Srpska pravoslavna crkva (odnosno crkva Srbije). Od stvaranja Srpske pravoslavne crkve 1920. godine počinje i traje sve do danas proces otimanja kulturno-istorijskog nasljeđa Crne Gore i uzurpacija od strane nevlasnika sakralnih pravoslavnih objekata (manastira i crkava) i crkvene imovine, koji su do 1918, odnosno, 1920. godine bila u vjerskoj ingerenciji samostalne Crnogorske crkve.

Odavno je poznato da je Crkva Srbije, naročito u Crnoj Gori, dominantno njena uprava, intenzivno politički i ideološki aktivna protiv državne nezavisnosti Crne Gore, njenog sekularnog uređenja, njenog članstva u NATO-u, te da je ona udarna pesnica u akcijama asimilacije crnogorske nacije i da ona od 2020. godine do danas ima najaktivniju ulogu u izbornim političkim procesima u Crnoj Gori za račun velikosrpskog projekta.

*Zabranjeno je kopiranje i korišćenje objavljenog sadržaja bez saglasnosti redakcije portala aktuelno.me i autora teksta

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

15 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Rovca
01.12.2023-07:52 07:52

Rovčani su vezani za lavru Nemanjića ,Manastir Moraču. Ko je vjernik vezan je za SPC i mole se u srpskom jeziku.Nema tu nikske asimilacije jer smo srbi.Listom.Čak i oi oni koji su se asimilovali u samo crnogorce vjernici su SPC govore srpski.Tako da ti je ova priča bezpredmetna .

Sindon
01.12.2023-12:18 12:18
Reply to  Rovca

TI SI BUDALA

Gagi cetinje
01.12.2023-14:19 14:19
Reply to  Sindon

@Sindon
,
Kako možete da tako nazivate naseg uglednog istoričara i pravnika .Ako je nesto sporno u ovom tekstu slobodno napisite.Ali vi nemate argumenata i zato tsko nastupate.

Sindon
01.12.2023-12:21 12:21
Reply to  Rovca

VELIKOSRBIJANCI SU AGRESORI, SILOVALI, PALILI……….MAJMUNE

BobZeković
01.12.2023-09:03 09:03

Kao živi i aktivni učesnik obnavljanja i rada Autokevelne Crnogorske pravoslavne crkve 1993 godine, objasni ti doktorande istorije, zašto je u periodu od 1998 godine do 03.09.2023, CRNOGORSKA PRAVOSLAVNA CRKVA pod MITROPOLITOM MIHAILOM, DRAMATIČNO PROPADALA I NESTAJALA NA OČI CRNOGORACA I CRNOGRKI, NA OČI CRNOGORSKOG NAROA. BIO SI TU U VRHU RUKOVODSTVA, PITAO SE, TEORETISAO, PISAO, PRIČAO I NIŠTA NIJESI PREDUZIMAO NITI IKOGA UPOZORAVAO? ZAŠTO STE TI I “NAJVEĆI CRNOGORSKI INTELEKTUALCI”, BEZ RIJEČI OSUDE, BEZ POKUŠAJA SPAŠAVANJA, GLEDALI UNIŠTAVANJE A MOŽDA I RADILI NA UNIŠTAVANJU CPC? NAROD KOJI HOĆE DA SPASI CPC OD PROPADANJA, PROGLASILI STE ULIČARIMA, PLAĆENICMA, PUČISTIMA, BAČILI… Pročitaj više »

Čevo ravno
01.12.2023-11:18 11:18
Reply to  BobZeković

Bobe, velji (novo)Crnogorče. Tvoji zapjenjeni komentari su niđe veze s mozgom.
Pogotovo kad sve pišes velikim slovima, misliš valjda da ti je svaka ka Njegoševa.
Pitam se samo ko te pušta s lanca, oca mu j….

Doclea
01.12.2023-09:31 09:31

Brav o!
Odličan članak. Ti i Bajko iz Građanah ste naše uzdanice i perjanice. Samo morate češće pisat.Ja , bratanić Rajko i komšija Trajko jedva čekamo vaše objave.Čitamo ih svako jutro uz kavu i rakiju. Hvala!

dragan
01.12.2023-09:50 09:50

Svaka cast Gospodine. Respekt.

Sindon
01.12.2023-12:19 12:19

RESPECT

Miloš
01.12.2023-12:47 12:47

Tačno je da je postojala Crnogorska mitrolopija ili Cetinjska mitropolija, ali nikakva Crnogorska pravoslavna crkva kao autokefalna institucija i organizacija. Mitropilija je samo “istureno odeljenje” jedne .pravoslavne crkve, a to je SPC Tako da je očito Novak učio istoriju u nekoj kafani i galami, i važniji su mu novci iz Europe za partiju CEP od brige za crkvu. A Bob Zeković kao svaki zekonja bi da “volovi u jurnjavi provale kotar a on da se nafuka kupusa.”.

Veselin Čelebić
01.12.2023-14:14 14:14

Svi Vi Rovčani postali ste Srbi u okviru od 10-tak dana za vrijeme okupacije Crne Gore. Pretrpjeli ste najstrašniju torturu i poharu od “bratskog” okupatora.
U bilo kojoj prilici kad se to pomene nekom starijem Rovčaninu, nastane tajac i promjeni se tema razgovora.
Vama su Srpstvo na najstrašniji način usadili.

xxy
03.12.2023-09:26 09:26

Vijekovima su odlijevali Turcima ,pa Austrougarima ,a onda za 10 dana olako postadose Srbi,
1918 bilo je preko 40 000 Crnogoraca pod oruzjem a srbijanskih zandara u CG oko 500 i nesto jugoslovenskih jedinica i svi se prepadose i postadose Srbi , ma ajde molim te !!??

Tara
01.12.2023-19:16 19:16

Crkva Serbije i njeni ekstremisti..pocev od popova ekstrmnih politicara..kao sto su DF(Drazin front)..SNP..itd ne bi smjeli na ovaj ekstemni nacin da se ponasaju u nasu drzavu CG..Mi moramo..da to stopiramo..pametno a ujedno kulturno..

Bratislav
02.12.2023-19:06 19:06

Patrijarh Arsenije 3 hteo je da preseli sediste iz Peći na Cetinje,radi lakseg organizovanja borbe protiv Turaka. To samo potvrdjuje Vašu tvrdnju i komentar na tekst ove placenicke individue.

xxy
03.12.2023-09:39 09:39

Do 1918 ili 1920 Crnogorska crkva je bila autokefalna ,nezavisna a i drzava Crna Gora SPC se stvara od 1920 -te ,a na popisu 1909 kazete da to sto se narod izjasnio 95% kao Srbi da je to po vjerskoj osnovi ,pa kako onda da vjernici autkefalne crnogorske crkve u nezavisnoj drzavi Crnoj Gori po vjeri mogu biti Srbi !?!?

A i u Zemljopisu i ostalim udzbenicima iz perioda Knjazevine i Kraljevine Crne Gore kaze se da zive Srbi u CG, autori Jovan Roganovic, Djuro Popovic itd.

Tu se nesto ne uklapa.