Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Otvoren EU Twinning projekat ”Jačanje kapaciteta u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja za implementaciju zajedničke poljoprivredne politike”

Projekat će trajati 30 mjeseci, odnosno do jula 2026. godine, a ukupan budžet finansiran od Evropske unije koji je rezervisan za implementaciju projektnih aktivnosti iznosi 1,9 miliona eura

U Vili Gorica danas je održano svečano otvaranje EU Twinning projekta “Jačanje kapaciteta u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja za implementaciju Zajedničke poljoprivredne politike u Crnoj Gori”.

“Tom prilikom, prisutnima su se obratili ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković, ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa kao i diplomatski predstavnici zemalja učesnica u projektu, ambasador Austrije, Karl Miler, ambasadorka Francuske An Mari Maske, ambasador Mađarske Jožef Neđeši i zamjenik ambasadorke Slovenije Borut Valenčić”, saopšteno je iz MPŠV-a.

Pored njih prisustnima su se obratili i predstavnici resornog ministarstva kao i eksperti zemalja članica koji su uključeni u implementaciju projekta.

“Projekat će trajati 30 mjeseci, odnosno do jula 2026. godine, a ukupan budžet finansiran od Evropske unije koji je rezervisan za implementaciju projektnih aktivnosti iznosi 1,9 miliona eura”, navodi se u saopštenju.

Tokom uvodnog obraćanja ministar Joković je istakao važnost novog tvining projekta za unapređenje institucija u cilju stvaranje konkurentnijeg sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja u skladu sa standardima EU.

“Posebno želim istaknuti važnost dostupnosti EU fondova, usmjerenih na postizanje usklađenosti sa evropskim standardima. IPARD program predstavlja dragocjenu podršku našem poljoprivrednom sektoru, omogućavajući nam modernizaciju, unapređenje praksi i jačanje konkurentnosti. Implementaciju IPARD II programa privodimo kraju, a počeli smo ove godine i sa implementacijom IPARD III programa, kroz čije će sprovođenje za crnogorsku poljoprivredu biti dostupno oko 128 miliona eura, od čega EU sredstva čine 63 miliona eura, 62% više u odnosu na prethodni IPARD II program”. kazao je Joković.

On je istakao da je u okviru IPA 2021 projekta – “EU za podršku poljoprivrednom sektoru u Crnoj Gori“ ministarstvu je odobreno 9 miliona eura podrške Evropske unije za sva tri pregovaračka poglavlja.

“Danas otvaramo prvu ugovorenu aktivnost, a to je upravo ovaj Tvining projekat vrijedan 1,9 mil eura“, naveo je Joković.

Naglašena je važnost institucionalnih kapaciteta javne uprave za ostvarivanje napretka, a reforme kroz projekat imaju za cilj unapređenje uslova za poljoprivredne proizvođače, što će doprinijeti efikasnijem radu i primjeni najboljih praksi.

„Pripreme za Zajedničku poljoprivrednu politiku Evropske unije za zemlju kandidata za pristupanje zahtjevan su proces. Zatvaranje Poglavlja 11 dešava se u naprednim fazama pregovaračkog procesa jer EU standardi ne samo da zahtijevaju prilagođavanja proizvodnih i preradnih kapaciteta, već i vrijeme farmerima da se prilagode povišenim proizvodnim i tržišnim standardima i prilagode postojeće objekte u skladu s tim. Zbog toga EU finansira ovaj značajan tvining projekat koji će podržati napore Crne Gore u finalizaciji njenih priprema za EU poljoprivrednu politiku. Imamo visoka očekivanja kada je reč o postignutim rezultatima i ohrabrujemo Ministarstvo da iskoristi neprocjenjivo iskustvo koje će podijeliti države članice koje su partneri na ovom projektu“, u svom izlaganju naglasila je ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa.

Opšti cilj projekta je povećanje konkurentnosti sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja u Crnoj Gori kroz postupno usklađivanje sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom i zakonodavnim okvirom EU u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, a sve sa ciljem stvaranja tržišno konkurentnijeg sektora. Svrha projekta je jačanje institucionalnih kapaciteta javne uprave Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede te podrška glavnim učesnicima sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja kako bi se Crna Gora znatno približila zatvaranju poglavlja 11 pravnih tekovina Evropske unije i obezbijedila uslove za potpuno funkcionalnu Agenciju za plaćanja.

“Projekat sprovodi Agencija za plaćanje Austrije – AgrarMarkt Austrija u saradnji s Federalnim Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva, regija i vodoprivrede Austrije, Ministarstvom poljoprivrede i prehrambenog suvereniteta Republike Francuske, Regionalnom Komorom za Poljoprivredu Normandije – FranceAgriMer, Ministarstvom poljoprivrede Mađarske i Agencijom za plaćanja Republike Mađarske – Trezorom, Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i hrane Republike Slovenije te Agencijom za poljoprivredna tržišta i ruralni razvoj Slovenije”, zaključuje se u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Pesnik
28.03.2024-15:33 15:33

Cilj projekta povecanje konkurent…. i brdo para. Klasika od kapitalizma .Radit ce hemija a doktori ce lijeciti, odabrani, sto mogu a nemogu puno tog,..
Mogli su se prevarit već kad je zemlj ne zagadjena,za organski uzgoj. Onako kako vam je prije petnaestak godina Vanjo savjetovao. Odgovor je. Nece nista da rodi bez ,naravno nauke.Nauke pa tu ulozite pare na mjesto glifosfata i ostalih smradova belosvjetskih.Ali Ali pa pare su njiove a nase zdravlje bezvredno. Aj na post . Ćavo !