Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Za profesore FCJK nema retroaktivne naknade

Advokat Vukčević tvrdi da akademsko osoblje FCJK nije moglo zakljuciti anekse ugovora prije 1. decembra 2022. pošto je Vlada sve do tada izbjegavala da da saglasnost na njihov Pravilnik o zaradama, kojim im se zarade usklađuju sa Zakonom o zaradama u javnom sektoru.

Profesori Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK) neće dobiti retroaktivno razliku za uvećani dio zarade od 1. avgusta, zaključuje se iz odgovora Ministarstva prosvjete, piše Pobjeda.

Na pitanje Pobjede da li će se ispuniti zahtjev advokata FCJK Miloša Vukčevića koji je tražio da se tamošnjem akademskom osoblju isplati uvećani iznos na zaradu, a koju je trebalo da dobiju od prvog avgusta, kao njihove kolege sa Univerziteta Crne Gore, iz Ministarstva su kazali:

“Članom 2, aneksa ugovora o radu, koji su zaključili zaposleni redovni profesori, vanredni profesori i docenti na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost, definisano je da se aneks primjenjuje od prvog decembra 2022. godine. Shodno tome, uvećanu zarada na osnovu izmijenjenog Pravilnika o uvećanju zarada koji je usvojila Vlada, shodno aneksu 2, primaće od prvog decembra”, piše u odgovoru resora kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović.

Advokat Vukčević, međutim, tvrdi da akademsko osoblje FCJK nije moglo zakljuciti anekse ugovora prije 1. decembra 2022. pošto je Vlada sve do tada izbjegavala da da saglasnost na njihov Pravilnik o zaradama, kojim im se zarade usklađuju sa Zakonom o zaradama u javnom sektoru.

“Međutim, to ne znači da Vlada Crne Gore – Ministartsvo prosvjete, nije u obavezi da im nadoknadi štetu koju su zaposleni profesori pretrpjeli jer je Vlada odbijala da da saglasnost na Pravilnik i obračuna i isplati im zarade shodno izmjenama Zakona o zaradama u javnom sektoru”, kazao je Pobjedi Vukčević.

On ističe da je Zakon veće pravne snage od Pravilnika i da je postojala obaveza Ministarstva prosvjete da direktno primijeni zakonske odredbe koje daju veća prava, odnosno veće zarade zaposlenom akademskom osoblju na FCJK, nego Pravilnik o zaradama.

Akademsko osoblje FCJK ne prima od 1. avgusta plate veće za 65 odsto kao njihove kolege na Univerzitetu Crne Gore. Oni su povišicu dobili 1. decembra.

Svim docentima, vanrednim i redovnim profesorima UCG uvećane su plate za 65 odsto kroz izmjene Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru koje je inicirala poslanica Branka Bošnjak (PZP).

Profesori FCJK su uvećanja dobili četiri mjeseca kasnije – 1. decembra. Zbog toga su angažovali pravnog zastupnika, koji tvrdi da su tim potezom diskriminisani. Nakon što su dobili povišice, smatraju da se diskriminacija treba ispraviti i tako da dobiju razliku od avgusta do decembra.

Da Ministarstvo ima nejednak odnos prema profesorima UCG i FCJK, tvrdi javnost, nevladin sektor, ali i sama predlagačica Zakona Branka Bošnjak.

Vlada je u novembru 2022. godine, nakon pritiska javnosti, dala saglasnost na izmjene pravilnika kojima se zarade zaposlenih na FCJK usklađuju sa platama na UCG i po tom obračunu su im i isplaćene plate za decembar, ali im nije nadoknadila razliku od jula 2022. godine.

Ministarstvo finansija je još ranije opredijelilo novac za zarade profesora sa Cetinja, ali je Ministarstvo prosvjete taj proces stopiralo.

Ministarstvo je tvrdilo da profesori FCJK nemaju pravo na uvećanje zarade i izmijenjeni Zakon o zaradama u javnom sektoru tumačilo tako da se odnosi samo na akademsko osoblje Univerziteta Crne Gore.

Advokat Vukčević je tada reagovao tvrdeći da su u aktu istaknuta univerzitetska zvanja, tipa – redovni profesor univerziteta, da to nije odrednica za radno mjesto, već da to zvanje osoblje stiče na univerzitetima.

Kao što ga je kadar sa Cetinja stekao na univerzitetima u regionu i Crnoj Gori.

Advokat je isticao da se nikako u Zakonu ne može tumačiti da se izmjene samo odnose na Univerzitet Crne Gore, što je Pobjedi ranije potvrdila i inicijatorka izmjena akta u tom dijelu – poslanica Branka Bošnjak. Kazala je tada da se odnose na akademsko osoblje, da je Vlada osnivač UCG, kao i Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju, te da su profesori u pravu što ukazuju na diskriminaciju.

Centar za građansko obrazovanje je takođe reagovao pozivajući Ministarstvo da isplati razliku u zaradama akademskom osoblju Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK) i tako dokaže da ih Vlada ne diskriminiše.

Miloš Vukčević, pravni zastupnik zaposlenih na FCJK, juče je kazao Pobjedi da je u decembru podnio prijedlog Agenciji za mirno rješavanje sporova da se retroaktivno isplati uvećani iznos na zaradu, koji je trebalo da dobiju od 1. avgusta.

On je rekao i da još nije određen arbitar za njihov slučaj, koji treba da zakaže usmenu raspravu.

“Ukoliko Ministarstvo prosvjete i zaštitnik imovinsko-pravnih interesa ne prihvate ovaj prijedlog, podnijeću tužbu Osnovnom sudu u Podgorici”, rekao je Vukčević.

Istakao je da bi se spor mogao riješiti bez stvaranja sudskih troškova po državu i plaćanja zatezne kamate, te da zbog toga i očekuje pozitivno izjašnjenje zaštitnika imovinsko-pravnih interesa.

“Očekujem da Ministarstvo prosvjete i zaštitnik koji predstavlja državu u ovakvim sporovima prihvate moju argumentaciju da su profesori pretrpjeli materijalnu štetu. Trebalo je da primaju uvećanu zaradu od dana stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama u javnom sektoru, jer Zakon ima veću pravnu snagu od Pravilnika i nijesu profesori krivi što je Vlada odugovlačila sa davanjem saglasnosti na Pravilnik o zaradama koji je FCJK na vrijeme dostavio Ministarstvu prosvjete”, kazao je Vukčević.

Profesori/ice doktori Sofija Kalezić, Adnan Čirgić, Vladimir Vojinović, Andrijana Nikolić, Boban Batrićević i docenti dr Aleksandar Radoman, Milan Marković, Ethem Mandić je kadar ovog fakulteta koji od avgusta ne prima uvećane zarade.

U obraćanju diplomatskim predstavnicima oni su nedavno naveli da su na udaru Ministarstva prosvjete.

Kazali su da ih je, takođe, prethodna ministarka prosvjete Vesna Bratić diskriminisala na način što je u više navrata finansijski blokirala ovu ustanovu.

Dalje su naveli da je takav tretman prema njima imao i bivši premijer Zdravko Krivokapić, te da se smjenom tog rukovodstva stanje nije promijenilo.

Negodovali su što ministar Vojinović drugačije sagledava propis i poziva se na članove koji ne postoje.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Grunf
13.01.2023-08:54 08:54

Da pljujete po Srbima, a Srbi da vas placaju ? Treba vas parazite najuriti i zatvoriti vam preduzece da ostanete na belom hlebu.