Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Na današnji dan Crna Gora oslobođena od okupatora u Drugom svjetskom ratu

Ratnim operacijama u decembru 1944. godine, Crna Gora je oslobođena od okupatora i njegovih kvislinga. Drugi svjetski rat u Crnoj Gori, prema zvaničnim procjenama, jer nikada do kraja neće biti tačno utvrđeno, odnio je 18 573 života

Krajem 1944. godine Crna Gora je oslobođena od jedinica fašističkih okupatora. Mada su operacije za njeno puno oslobođenje trajale više mjeseci, vjerovatno najbolji i najprikladniji datum kada možemo se sa istorijskim pravom priṥetiti tih događaja je 22. decembar, nekadašnji Dan JNA. Naime, toga dana u borbu sa neprijateljem stupila je Prva proleterska brigada, formirana svega dan ranije u Rudom 1941. godine, saopšteno je iz Građanske inicijative 21. maj.

Kako su istakli, ovu brigadu, nakon propasti Užičke partizanske republike i neuspjele operacije za oslobođenje Pljevalja, prema odluci CK KPJ, formirao je drug Josip Broz Tito.

“Prva proleterska brigada bila je sastavljena od šest bataljona, četiri iz Srbije i dva iz Crne Gore i kao elitna jedinica partizanskog pokreta učestvovala je u svim najvažnijim operacijama Drugog svjetskog rata na tlu Jugoslavije. Prva dva bataljona Prve proleterske brigade činili su borci iz Crne Gore. Prvim batoljonom, jačine tri čete i 159 boraca, komandovao je narodni heroj Pero Ćetković, a politički komesar bio je narodni heroj Jovo Kapičić. Drugim bataljonom, jačine tri čete i 189 boraca, komandovao je narodni heroj Radovan Vukanović, a politički komesar bio je Mojsije Mitrović”, naveli su u saopštenju.

Od jeseni 1943. godine i kapitulacije fašističke Italije, traju borbe za oslobođenje Crne Gore od okupatora i domaćih izdajnika. Ove borbe okončane su u decembru 1944. godine kada su i posljednje trupe Armijske grupe E nacističkog Vermahta napuštile teritoriju Crne Gore i povukle se prema Bosni i Hercegovini.

“Sa njima odstupile su kolaboracionističke snage četničkog pokreta Pavla Đurišića, koje su za tu potrebu stupile u kontakt sa Sekulom Drljevićem u Zagrebu, a nakon pogibije Pavla Đurišića u Jasenovcu, stavile su se i pod njegovu komandu. Partizanski odredi oslobodili su cijelu teritoriju današnje Crne Gore i sva mjesta”, kazali su iz GI 21. maj.

Dio borbi, podsjećaju, vođen je i protiv balističkih albanskih trupa, a posljednje zaostale grupe četnika hvatali su i razoružavali partizani i pripadnici OZN-e i nakon završetka Drugog svjetskog rata.

Tako je Podgorica, kao varoš, oslobođena 18. decembra, ali teritorija čitavog sreza oslobođena je dan kasnije, što se i uzima za Dan oslobođenja Glavnog grada.

“Ratnim operacijama u decembru 1944. godine, Crna Gora je oslobođena od okupatora i njegovih kvislinga. Drugi svjetski rat u Crnoj Gori, prema zvaničnim procjenama, jer nikada do kraja neće biti tačno utvrđeno, odnio je 18 573 života. Dužni smo da se poklonimo njihoj žrtvi za slobodnu i nezavisnu Crnu Goru, ravnopravnu sa svim drugim narodima”, zaključuju u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve