Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Bošnjačka stranka i NOVA protiv promjene imena Javnog servisa RTCG

Za Bošnjačku stranu i Novu srpsku demokratiju neprihvatljivo je da Javni servis Radio televizije Crne Gore promjeni ime u Crnogorska Radio televizija.

Za Bošnjačku stranu i Novu srpsku demokratiju neprihvatljivo je da Javni servis Radio televizije Crne Gore promjeni ime u Crnogorska Radio televizija. Iz te dvije partije reagovali su na najavu generalnog direktora RTCG-a Božidara Šundića da je inicirana promjena imena nacionalnog emitera.

Ilustracija

Bošnjačka stranka i NOVA ističu da je ova namjera suprotna Ustavu Crne Gore.

U reagovanju BS-a se navodi da podsjećaju Šundića da je kuća na čijem je čelu javni servis svih građana Crne Gore, pa i manjinskih naroda. Zbog toga, kako ističu i čudi namjera da se mijenja naziv u ovom pravcu, iako je opšte poznato da je Crna Gora građanska država i da građani Crne Gore, pripadnici različitih etničkih grupa finansiraju rad Javnog servisa.

“Ne želimo da ulazimo u razloge zašto je gospodin Šundić baš sada izabrao momenat da inicira promjenu imena, vjerujući da je na takvu njegovu odluku uticala praznična euforija povodom jubileja RTCG. Smatramo da je generalni direktor prije nego li se odlučio da javno saopšti ovakvu inicijativu, koja u prvi plan stavlja jedan narod, što je suprotno Ustavu Crne Gore, trebao razmisliti o suštinskim promjenama unutar RTCG, a koje se odnose na programski, urednički i kadrovski sadržaj, kada su nacionalne manjine i konkretno Bošnjaci u pitanju”, piše u reagovanju BS-a.

Iz te stranke jasno poručuju da nisu i neće odustati od inicijativa da u okviru programa javnog servisa budu ravnopravno zastupljeni sadržaji iz kulture, tradicije i prošlosti bošnjačkog i ostalih manjinskih naroda.

“Tražili smo i tražimo formiranje posebnih redakcija kao i uredničkih timova za realizaciju ovih sadržaja. Takođe, tražimo veću zastupljenost stručnog i kompetentnog novinarskog i uređivačkog kadra iz redova bošnjačkog naroda. Vjerujemo da su ovakve inicijative mnogo prioritetnije da budu u vrhu agende menadžmenta javnog servisa, kako bi javni servis bio servis svih građana Crne Gore, koji uostalom i finansiraju rad ove medijske kuće, u kojoj se na prstima ruke može nabrojati broj zaposlenih iz redova bošnjačkog naroda, od ukupno 720 zaposlenih”, ističu u BS-u.

Smatraju da vjeruju da je ideja o promjeni imena RTCG rezultat “euforične ishitrenosti”, svim zaposlenima i menadžmentu javnog servisa čestitaju veliki jubilej, 75 godina postojanja radija i 55 godina postojanja televizije, uz želju da javni servis bude medijska kapija svih građana Crne Gore.

Portparol NOVA-e Marko Kovačević tvrdi da bi promjena iemna Radio televizije Crne Gore u Crnogorska Radio televizija bila protivustavna i diskriminatorska jer u Crnoj Gori, ustavno građanskoj državi, Javnom servisu se daje i predznak jedne nacionalne grupacije.

“I pored toga što se može tumačiti da bi novi naziv bio korišćen u kontekstu pripadnosti televizije državi, on opet ne govori o tome sasvim jasno kao sadašnji, i favorizuje samo jedan narod u Crnoj Gori. Evidentno je da se renegati sa prostora Crne Gore ugledaju na primjer Hrvatske i idejna rešenja koja su tamo sprovedena nakon pogroma i svih zločina koji su izvršeni nad Srbima. Stoga se, sam po sebi, nameće zaključak o tome koji su razlozi pokretanja promjene imena, kada i ovaj sadašnji naziv jasno ukazuje da je u pitanju Radio televizija Crne Gore”, rekao je Kovačević.

Prema njegovim riječima RTCG neće više da ima sličnosti sa RTS, već hoće ime CRT da više liči na HRT.

“Ta je simbolika prilično jasna. Da Javni servis pruža jednake mogućnosti za medijsku prezentaciju svim građanima i da ne diskriminiše srpski narod koji živi u Crnoj Gori, njegove predstavnike iz političkog, kulturnog i društvenog života, da ne stavlja u neravnopravan položaj Srpsku pravoslavnu crkvu, pod čijim je vjerskim okriljem apsolutna većina građana, možda bi i mogli da povjerujemo da ova inicijativa ne ide iz nekih loših, diskriminatorskih i asimilatorskih namjera. Ovako, uzimajući u obzir zarobljenost javnog servisa od strane režima, i njihovo dosadašnje učešće u diskriminaciji srpskog naroda i pokušaju njegove asimilacije, možemo samo da zaključimo da je ovo nastavak sprovođenja politike koja želi da izbriše Srbe sa ovog prostora. Po stanju kakvo sada vlada u Javnom servisu, najbolje bi bilo da kao ime uzmu dio prezimena svog generalnog direktora”, zaključio je Kovačević.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve