Utorak, 30 Aprila, 2024

Mundobasket: Pobjeda Grčke protiv Češke nedovoljna za četvrtfinale, Litvanija bolja od Dominikane za kraj

“Helenima” je bio potreban uspjeh sa najmanje 12 poena razlike, ali Češka je odigrala dobro i nije dozvolila da bude ubjedljivo poražena.

Grčka je pobijedila Češku 84:77, ali je ovaj trijumf pirov za jednog od favorita za medalju na Mundobasketu.

Grčka je dobila prvu četvrtinu šest razlike. Međutim, u drugoj su Česi odgovorili sa plus sedam i uveli utakmicu u egal.

Tako je bilo do završnice treće četvrtine, kada se razigrao Tanasis Adetokumbo i sa 11 poena za kratko vrijeme donio dvocifrenu zalihu Grcima.

Ipak, u posljednjem periodu Češka je smanjila zaostatak i došla na korak do velikog uspjeha, plasmana u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

Nik Kalates ubacio je 27, a Kostas Slukas 16 poena za Grke.

Sa druge strane 25 poena Bohačika, 13 Satoranskog.

Brazil još ima teoretsku nadu da pobijedi Ameriku i prođe dalje, ali je teško vjerovati u takav epilog.

Košarkaši Litvanije pobijedili su Dominikansku Republiku u poslednjem meču na Svetskom prvenstvu u Kini sa 74:55.

Jonas Valančijunas

Ni jedan ni drugi tim uoči utakmice u Nanđingu nijesu imali šanse da prođu u četvrtfinale, pošto su iz grupe L plasman dalje ranije ostvarili Australija i Francuska.

Uprkos tome, Litvanci su ozbiljno pristupili duelu i bez mnogo problema opravdali ulogu favorita.

Od prvog minuta je Litvanija imala prednost, već u prvom kvartalu vodila je sa 17:4, i osim nekoliko navrata u drugom kvartalu kad je Dominikana pripretila, pobjednik nije doveden u pitanje.

Najefikasniji u ekipi Dainiusa Adomaitisa bili su Jonas Valančijunas i Lukas Lekavičiju sa po 19 poena, s tim što je Valančijunas upisao i 10 skokova.

Kod Dominikanaca, Rigoberto Mendosa upisao je 14, a Sadiel Rohas 11.

Litvanci takmičenje završavaju sa tri pobjede i dva poraza, dok Dominikanska Republika ima 2-3.

U doigravanju od 17. do 32. mjesta Jordan je u neizvjesnom meču savladao Senegal 79:77, dok je naša selekcija bila bolja od Japana 80:65.