Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Turski istražitelji: Srušene zgrade građene od blata s malo cementa

''Količina cementa je preniska. Imali smo prijatelja iz Environmental Urbanism da uradi jedan od eksperimenata, čvrstina je bila 3-4 megapaskala (MPa). Za trenutne potrese trebalo je da bude 35 megapaskala''

U turskom gradu Dijarbakiru, koji je teško pogođen razornim zemljotresom, počelo je uzimanje uzoraka iz urušenih zgrada. U prvim ispitivanjima utvrđeno je da u uzorcima ima mulja, a da je količina cementa vrlo mala.

U okviru istrage Kancelarije glavnog javnog tužilaštva u Dijarbakiru uzeti su uzorci iz ostataka stambene zgrade Joldas, u okrugu Baglar. U uzorku koji je uzeo tim profesora sa Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta Firat, Sedata Savaša, utvrđeno je da je čvrstina betona bila veoma mala, procenat cementa nizak, a da je zgrada izgrađena od lošeg materijala.

Savaš i njegov tim će rezultate ispitivanja objaviti u izvještaju poslije sveobuhvatnog pregleda koji će biti napravljen u zgradi i proslijediti ih forenzičkim jedinicama.

„Osam timova istražuje na mjestima pogođenim zemljotresom sa po jednim profesorom sa fakulteta i asistentima u svakom timu. Išao sam i u Dijarbakir, tamo je bilo šest zgrada. Tamo smo prikupili dokaze i potrebna nam je dodanta oprema u laboratoriji. Za zgrade koje nemaju projekat, dajemo svoje komentare prema rezultatima materijala i rezultate ispitivanja prijavljujemo forenzičkim jedinicama. Apartman Joldas, zgrada od 10 spratova, nema projekat. Uzimali smo uzorke 4-5 puta, ima blata u njima“, otkrio je Savaš.

On pretpostavlja da je ta zgrada građena 90-ih godina prošlog vijeka. Muljeviti materijal, pronađen u uzorcima, vjerovatno je iz korita potoka u blizini.

„Količina cementa je preniska. Imali smo prijatelja iz Environmental Urbanism da uradi jedan od eksperimenata, čvrstina je bila 3-4 megapaskala (MPa). Za trenutne potrese trebalo je da bude 35 megapaskala“, objašnjava profesor.

Dodao je da je beton izliven u jako lošim uslovima, a da su u pitanju objekti bez projekta.

„U Baglaru ima mnogo zgrada ovog tipa. Većina ljudi takođe živi u ovim zgradama. Protiv njih treba preduzeti mjere“, jasan je bio Savaš.

Prema njegovim riječima, građani treba da dobiju tačne informacije o kući ili stanu koji kupuju i u kojima treba da žive.

Prema posljednjim podacima u zemljotresima koji su 6. februara pogodili Tursku i Siriju poginulo je više od 40.000 ljudi.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve