Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Merkel: Mutacija koronavirusa mogla bi da poremeti planove

U intervjuu koji je kancelarka dala za njemačku javnu televiziju ARD, navodi da je svjesna nesigurnosti u kojoj se nalaze građani Njemačke i zato ih moli za mnogo strpljenja

Mutacija koronavirusa mogla bi da poremeti planove vlade Njemačke, upozorava kancelarka Angela Merkel.

U intervjuu koji je kancelarka dala za njemačku javnu televiziju ARD, navodi da je svjesna nesigurnosti u kojoj se nalaze građani Njemačke i zato ih moli za mnogo strpljenja.

Merkel je gostovala na njemačkoj javnoj televiziji ARD, i to samo 24 sata nakon takozvanog samita o vakcinaciji održanog u ponedjeljak. Na njemu su bili prisutni najvažniji predstavnici politike, nauke i privrede, koji su zatim i potvrdili da se spori tempo vakcinacije protiv korone u Njemačkoj uskoro neće ubrzati. Proizvođači ne mogu da isporuče više vakcina ili su vezani ugovorima s drugim zemljama.

To je bila otrežnjujuća poruka, i zato objašnjenje za intervju njemačke kancelarke glasi: Merkel ovih dana mora da moli za strpljenje – ili barem da pokaže svoje prisustvo. Jer, ono što njemačka politika preduzima kada je riječ o pandemiji, mnoge ljude zbunjuje i ostavlja u nedoumici.

Zašto se projekat vakcinacije toliko brže odvija u Izraelu, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama nego u EU, uključujući i Njemačku? Merkel kaže da je vakcina proizvođača AstraZeneka u Velikoj Britaniji po hitnom postupku dobila odobrenje za upotrebu. Međutim, u EU je vakcina testirana temeljno, onako kako se to i inače radi u takvim slučajevima.

„To nije bila greška, jer nam je potrebno povjerenje.“ Takva tvrdnja često se mogla čuti u saopštenjima vlade. Ali, zašto je EU prošle godine mnogo sporije i očigledno manje obavezujuće pregovarala s farmaceutskim kompanijama? O tome Merkel ni sada, u utorak, nije govorila.

O situaciji u Njemačkoj, kancelarka je rekla da ne može da predstavi jasan plan vakcinisanja za sljedećih nekoliko mjeseci, kao ni to koliko će se ono brzo ili sporo odvijati. Proizvođači su, rekla je, objasnili da vakcine proizvode pod velikim pritiskom i da se tačna predviđanja količina ne mogu dati za toliki period unaprijed. Usput, „da ste me pitali prije godinu dana, onda kada smo imali prve slučajeve, kada ćemo imati vakcine, ne bih se kladila da ćemo to tako brzo da ostvarimo“, rekla je kancelarka.

Izvornova.rs

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve