Četvrtak, 9 Maja, 2024
Rubrika:

Evropska unija konačno napravila pomak u vakcinaciji stanovnika, COVAX pred novom krizom

Do sada je, prema statističkim pokazateljima Evropske unije, koji se redovno ažuriraju, Mađarska vakcinisala 38 posto stanovnika , čime uz Finsku (25,8 posto vakcinisanih) te Estoniju (25 posto) predvodi evropski blok u borbi protiv pandemije koronavirusa

Do sada je u svijetu podijeljeno više od 910 miliona doza vakcina, što je dovoljno da se vakciniše otprilike 6 posto svjetske populacije. Statistički gledano, u jednom danu je u svijetu podijeljeno oko 16,3 miliona doza vakcina.

Prema zvaničnim podacima evropskih agencija za statistiku, Evropska unija do sada je uspjela vakcinisati 20,4 posto populacije, što je znatan rast u odnosu na prošlu sedmicu, kada je ovaj procenat iznosio 16 posto.

S druge strane, vidljivo je kako revakcinacija stanovništva još uvijek nije u fokusu evropskih država te je tako do sada revakcinisano 7 posto stanovnika, što je rast od 0,2 posto u odnosu na prošlu sedmicu.

Evropa i dalje daleko od
Evropa i dalje daleko od “magičnih” 70 posto vakcinisanih, Foto: Europa.eu

Da Evropska unija i dalje ima veliki problem s distribucijom, dovoljno govori i podatak da je do sada znatno veći broj građana EU imuniziran Pfizerovim vakcinama, dok je broj građana koji su vakcinisani vakcinama drugih proizvođača vidno manji. To jasno pokazuje nesklad koji trenutno vlada na tržištu EU kada je riječ o nabavci i distribuciji vakcina.

Nesklad u potrošnji vakcina različitih proizvođača u EU (Foto:Europa.eu)
Nesklad u potrošnji vakcina različitih proizvođača u EU, Foto:Europa.eu

Analizirajući pojedinačno države Evropske unije, vidljivo je kako Mađarska u ovom trenutku bilježi znatno veći napredak nego druge države. Do sada je, prema statističkim pokazateljima Evropske unije, koji se redovno ažuriraju, Mađarska vakcinisala 38 posto stanovnika , čime uz Finsku (25,8 posto vakcinisanih) te Estoniju (25 posto) predvodi evropski blok u borbi protiv pandemije koronavirusa.

Procenti vakcinisanih u zemljama EU (Foto:Europa.eu)
Procenti vakcinisanih u zemljama EU, Foto:Europa.eu

Velika Britanija se, za razliku od prethodnih sedmica, kada je doživjela nagli rast broja vakcinisanih, trenutno nalazi u nešto sporijem tempu vakcinacije stanovnika, dok broj revakcinisanih raste. Do sada je vakcinu u ovoj državi primilo 32.932.448 građana, što predstavlja oko 62 posto stanovnika, a revakcinisano je njih 10.152.039, što predstavlja 19,3 posto građana ove države.

Od ostalih država svijeta konstantan napredak bilježi Izrael, koji trenutno ima 61,8 posto vakcinisanog stanovništva, te Sjedinjene Američke Države, koje su prošle sedmice imale 35 posto vakcinisanih, a prema podacima stranice Our World in Data, taj broj sada iznosi 39,2 posto.

Procenti vakcinisanih u svijetu (Foto:Our World in Data)
Procenti vakcinisanih u svijetu, Foto:Our World in Data

Kada govorimo o revakcinaciji, taj proces i dalje u većini država protiče sporo, a osim Izraela s 57,5 posto revakcinisanog stanovništva, jedine države koje ostvaruju znatniji napredak u ovom pogledu jesu Čile, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati te Sjedinjene Američke Države.

Koje države u regionu bilježe napredak?

Vakcinacija u regionu protiče otprilike istim intenzitetom kao i u prethodnim sedmicama, a za razliku od prethodnog perioda, Bosna i Hercegovina se konačno može pohvaliti kako je ušla u bar neke vidljive statističke podatke kada govorimo o vakcinaciji.

Broj podijeljenih vakcina u regiji (Foto:Our World in Data)
Broj podijeljenih vakcina u regiji, Foto:Our World in Data

Što se tiče Srbije, prema zvaničnim podacima vlade ove zemlje, u Srbiji je do sada vakcinisano 3.060.757 građana, a najveći broj njih vakcinu je primio u Beogradu. Do juče je u ovom gradu vakcinisano 559.246 osoba, što iznosi 39,7 posto punoljetnog stanovništva. Drugu dozu su primile 388.152 osobe, odnosno 27,6 posto punoljetnog stanovništva.

Kada je riječ o Hrvatskoj, ona i dalje provodi program masovne imunizacije stanovništva. U glavnom gradu Zagrebu i danas će se vakcinisati veliki broj stanovnika, što je prouzrokovalo i velike gužve ispred Velesajma, gdje se vakcinacija i obavlja. Prema podacima zdravstvenih službi, u Zagrebu se u toku dana očekuje imunizacija još 4.500 građana.

Uopšteno, u Hrvatskoj su zaključno s 19. aprilom utrošene 698.032 doze vakcina, a imunizirano je 556.969 osoba. Prvom dozom vakcinisano je 413.812 osoba, dok su revakcinisane 141.063 osobe.

Crna Gora je prije sedam dana zabilježila 90.177 prijava za vakcinaciju, a ove sedmice taj broj iznosi 92.360. Ukupno je do 18. aprila u ovoj državi vakcinisano 38.667 građana, a revakcinaciju je obavilo njih 17.756.

Proces vakcinacije i epidemiološka slika u Crnoj Gori (Foto:covidodgovor.me)
Proces vakcinacije i epidemiološka slika u Crnoj Gori, Foto:covidodgovor.me

Slovenija je u proteklih sedam dana zabilježila znatan rast broja vakcinisanih građana. U odnosu na prethodnu sedmicu, kada je taj broj iznosio 334.706, do danas je Slovenija vakcinisala 374.730 građana.

Koje se vakcine koriste u Sloveniji? (Foto:NIJZ)
Koje se vakcine koriste u Sloveniji?, Foto:NIJZ

Revakcinaciju je do danas obavilo 146.355 građana. Kada govorimo o vrstama vakcina, najveći broj vakcina koje se trenutno koriste u Sloveniji su one kompanije Pfizer. Od ukupnog broja vakcinisanih, njih 359.376 imunizirano je upravo ovom vakcinom.

Indija pravi probleme COVAX sistemu

Da COVAX sistem trenutno prolazi kroz još jednu krizu, dovoljno govori i podatak da je od prošle sedmice putem ovog sistema isporučeno još samo dodatnih milion vakcina.

Putem COVAX sistema isporučeno je 39 miliona doza u 114 država koje učestvuju u programu koji je organizovan pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije.

Najveći problem koji trenutno ima ovaj sistem distribucije vakcina jeste taj što se najveća fabrika za proizvodnju vakcina nalazi upravo u Indiji, državi koja u narednom periodu želi vakcinisati sve odrasle stanovnike starije od 18 godina.

Zbog toga postoji mogućnost da će kapaciteti Instituta za serume u Indiji, koji su do sada radili za izvoz, svoju orijentaciju preusmjeriti na domaće tržište.

Posljednje pošiljke putem COVAX sistema dobila je Namibija, u koju je stiglo 24.000 doza AstraZenecinih vakcina. Također, Ukrajina je putem ovog sistema dobila 117.000 doza vakcina kompanije Pfizer.

Izvorklix.ba

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve