Petak, 26 Aprila, 2024

Eurobasket: Crvene napravile podvig protiv Čehinja i prošle u četvrtfinale (VIDEO)

"Crvene" su ostvarile pobjedu od 13 poena razlike, što je dovoljno za mjesto u nokaut fazu, i ne zavise od ishoda meča između Francuske i Švedske

Crnogorske košarkašice savladale su Češku 57:70 (11:20; 13:19; 14:12; 19:19), u utakmici posljednjeg, trećeg kola B grupe Evropskog prvenstva.

“Crvene” su ostvarile pobjedu od 13 poena razlike, što je dovoljno za mjesto u nokaut fazu, i ne zavise od ishoda meča između Francuske i Švedske.

“Crvene” su dobro otvorile utakmicu sa dva dobra napada i trojkom Glori Džonson za 7:0. Jovanović je nastavila sjajnu seriju i dva puta pogađala za 11:0. Čehinje su prve poene postigle na isteku trećeg minuta trojkom Hejdove, da bi Bartakova bila sigurna sa penala za 5:11. Mini seriju Češke prekinula je Džonson i ponovo vratila Crnoj Gori plus 11 na polovini četvrtine 5:16. Božica Mujović  je nakon prodora  Crnoj Gori dala potrebnih 13 poena prednosti, da bi u finišu četvrtine Čehinje napravile seriju od 6:0, koju prekida Mujović za 11:20.

U drugom djelu Elhotova je u startu vezala pet poena za Češku ali su uzvratile  Vučetić, Jovanović i Mujović za novu dvocifrenu prednost – 16:27. Na četiri minuta do kraja poluvremena Čehinje su se razigrale i trojkom Hejdove smanjile na pet poena razlike 24:29, da bi Jovanović s dvije uzastopne trojke vratila naš tim na plus 11. “Crvene” su držale visok ritam igre i na poluvremenu su imale plus 15 24:39.

U nastavku  “crvene” nastavljaju odlično da igraju u odbrani i viđen je po koš na obje strane na startu drugog poluvremena. Jovanović je sjajnom trojkom donjela novih plus 15 za naš nacionalni tim 30:45, na polovini trećeg dijela igre, ali Hejdova uzvraća istom mjerom. Čehinje su prišle na minus deset, ali Jovanović je novim pogotkom za tri poena, vratila plus 13. Treća dionica pripala je Češkoj, ali naša selekcija je imala potrebnih 13 poena prednosti 38:51.

U posljednjoj dionici Čehinje bolje startuju ismanjuju zaostatk na devet razlike, ali Mujović vraća dvocifrenu prednost – 44:55. Uslijedio je blagi pad u igri “crvenih” i prednost se istopila na šest poena – 48:55. Glori Džonson ohladila je Čehinje trojkom i ponovo vratila dvocifrenu prednost Crnoj Gori 49:60. U završnici nastaje prava drama, naše griješe u napadu na 1.40 minuta do kraja Crna Gora vodi 64:57, da bi u uzbudljivom finišu Mujović postigla koš nakon solo prodora i donijela plus 11 – 68:57, na manje od minut do kraja meča. Naše su postigle još jedan pogodak i ostvarile pobjedu od 13 razlike koliko je bilo potrebno za prolazak u četvrtfinale.

Podsjetimo se crnogorske košarkašice su u prva dva kola upisale poraze od Švedske (67:51) i Francuske (88:53) i bile su jedine bez pobjede u grupi, a za plasman u narednu rundu takmičenja  bila im je neophodna pobjeda od najmanje 12 poena.