Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Nacionalni savjeti manjina traže odlaganje popisa: Institucije ne mogu do 1. novembra obezbijediti potrebne tehničke pretpostavke

Uputili apel Abazoviću

Predsjednici nacionalnih savjeta u Crnoj Gori uputili su Vladi Crne Gore i premijeru u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću apel za odlaganje popisa stanovništva.

Apel potpisuju Suljo Mustafić predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, Faik Nika predsjednik Nacionalnog savjeta Albanaca u Crnoj Gori, Zvonimir Deković predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeće Crne Gore, Sabrija Vulić predsjednik Savjeta Muslimana Crne Gore i Mensur Šaljaj predsjednik Romskog savjeta u Crnoj Gori.

Nacionalni savjeti –vijeća manjebrojnih naroda i nacionalnih zajednica u Crnoj Gori apelovali su na Vladu i nadležne institucije da predstojeći popis stanovništva u Crnoj Gori odgode na određeno vrijeme, u cilju, kažu, stvaranja adekvatnih uslova za njegovo održavanje, prvenstveno funkcionanih institucija, pune informisanosti građana, uključenosti zainteresovane javnosti i subjekata koji će ovaj proces učiniti transparentnim i inkluzivnim i, nadasve, stabilnog društvenog i političkog ambijenta.

“Smatramo da nadležne institucije nijesu i ne mogu, u predviđenom roku, do 1. novembra, obezbijediti potrebne tehničke pretpostavke, kako bi taj proces tekao bez zastoja i u punom kapacitetu, na šta ukazuje nedostupnost metodologije popisa, neinformisanost opštinskih popisnih komisija, te nezainteresovanost potencijalnih popisivača u pojedinim opštinama”, istakli su u saopštenju.

Isto tako, ukazuju predsjednici nacionalnihsavjeta, izostala je komunikacija sa građanima, koji su veoma neinformisani kada su u pitanju njihova prava i obaveze tokom sprovođenja popisa, posebno onih koji su odsutni iz svog mjesta prebivališta, zbog sezonskih poslova u nekoj drugoj crnogorskoj opštini, ili onih koji privremeno borave u inostranstvu, u regionu i evropskim zemljama.

Smatraju da je veoma važno obezbijediti punutransparentnost i inkluzivnost statističkog istraživanja, omogućiti monitoring procesa, kada su pitanju interesovanja političkih subjekata, nevladinog sektora, kao i predstavnika naciionalnih savjeta brojčano manjinskih naroda i nacionalnih zajednica.

“Imajući u vidu da predstojeći Popis stanovništva u Crnoj Gori, treba iskazati i precizno opisati populaciju naše države, i da će prikupljeni podaci biti korišteni u narednim godinama, a možda i decenijama, kao vjerodostojan izvor u socijalnoj, ekonomskoj i demografskoj sferi, smatramo da treba obezbijediti sve neophodne preduslove da se Popis sprovede na zakonit, cjelovit i detaljan način, uz potpunu slobodu izražavanja građana.

Imajući sve ovo u vidu, a posebno da je cio proces popisa planiran za period od 1. do 15. novembra, u vrijeme tranzicije vlasti, kada jednu Vlada u tehničkom mandatu treba da naslijedi nova Vlada, koja još nije formirana, što dovoljno govori o veoma nestabilnom političkom i društvenom ambijentu, jasno je da bi proces popisivanja dodatno pratile nove društvene tenzije koje, sigurni smo, nijesu pogodne za slobodno izjašnjavanje građana”, naglasili su u apelu upućenom Vladi Crne Gore.

Predsjednici nacionalnih savjeta Crne Gore smatraju da već prisutne političke i društvene tenzije ne treba produbljivati, i zato apeluju na odgovoran odnos svih zainteresovanih strana i spremnost na kompromise, smanjivanje podjela i prevazilaženje razlika, kako bi proces popisivanja protekao na zakonit način i u skladu sa procedurama, u demokratskoj atmosferi i uz punu inkluzivnost, kako niko ne bi dovodio u pitanje održavanje popisa i problematizovao njegove rezultate.

“Stoga, mi dolje potpisani predsjednici nacionalnih savjeta manje brojnih naroda i nacionalnih zajednica, tražimo i apelujemo na Vladu i Upravu za statistiku – Monstat da još jednom sagleda ukupan kontekst i društveni ambijent povodom najavljenog popisa te, što prije, donese odluku o njegovom odgađanju na određeno vrijeme,dok se ne steknu neophodni institucionalni uslovi da se Popis uradi kvalitetno,temeljito, na zakonit i sveobuhvatan način, u demokratskom i stabilnom ambijentu, uz uvažavanje svih društvenih raznolikosti u Crnoj Gori”, poručuju u saopštenju.

Ujedno apelovali su na sve društvene činioce, političke subjekte,nevladin sektor, medijsku zajednicu, kao i ukupnu javnost i međunarodne zvaničnike da doprinesu deeskalaciji zabrinjavajućih društvenih i političkih tenzija, te “smanjivanju političke, nacionalne i vjerske isključivosti i govora mržnje, kako bi našu Crnu Goru učinili stabilnijom i sigurnijom za sve njene građane”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve