Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Visok stepen zadovoljstva Sistemom e-Socijala; Adrović: Bez njega nemoguće zamisliti rad centara

Održana prezentacija i radni sastanak pod nazivom ''ISSS (e-Socijala) – analiza korisničkog iskustva centara za socijalni rad''

Ministarstvo rada i socijalnog staranja (MRSS) i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori održali su prezentaciju i radni sastanak pod nazivom ,,ISSS (e-Socijala) – analiza korisničkog iskustva centara za socijalni rad”.

Kako je saopšteno iz MRSS, događaj je otvorio ministar rada i socijalnog staranja, Admir Adrović i stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova. Pored predstavnika/ca centara za socijalni rad, događaju su prisustvovali saradnici iz MRSS i UNDP.

“Istraživanje o zadovoljstvu zaposlenih u centrima za socijalni rad, Informacionim sistemom socijalnog staranja (ISSS) koje je sprovelo MRSS, pokazalo je da postoji visok stepen zadovoljstva sistemom. Više od dvije trećine (66.6 odsto) zaposlenih iz centara smatra da je ISSS unaprijedio cjelokupni sistem socijalne i dječje zaštite, osigurao transparentnost i poštovanje zakona i podzakonskih akata i smanjio mogućnost greške u radu. Procentualno, 80 odsto zaposlenih zadovoljno je jednostavnošću upotrebe sistema, što upućuje na to da je kreiran s posebnom pažnjom i s ciljem olakšanja i unapređenja rada stručnih radnika u centrima. Da se kroz sistem lakše dolazi do pregleda podataka i informacija o svakom korisniku pojedinačno smatra čak 90 odsto zaposlenih. Više od 68 odsto stručnih radnika uvjereno da je sistem doprinio boljem kvalitetu rada zaposlenih, a čak 83,6 odsto smatra da je osigurao veću individualnu odgovornost u radu”, ističe se u saopštenju.

Foto: MRSS
Foto: MRSS

Admir Adrović je kazao da je u godini kada se intezivno radi na novim strateškim dokumentima, uključujući Strategiju socijalne i dječje zaštite i novim zakonskim rješenjima, ključno da postoji kvalitetan informacioni sistem bez koga nije moguća optimalna primjena zakonskih rješenja u praksi, te da je istraživanje koje je spovedeno upravo to i potvrdilo.

“Bez Sistema e-Socijala, koji je uveden 2015., bilo bi praktično nemoguće zamisliti rad centara. Osim što je doprinio kvalitetu rada centara, građanima je olakšao ostvarivanje prava. Dozvolite mi da vas podsjetim da je prije uvođenja Sistema e-Socijala, četvoročlana porodica morala prikupiti čak 36 dokumenata iz različitih državnih institucija kako bi ostvarila pravo na materijalno obezbjeđenje i druga vezana prava. Potom su periodično, na svakih šest mjeseci, revizije radi, morali obnavljati dokumentaciju. Sistem sada radi automatizovano i to na mjesečnoj osnovi”, istakao je ministar.

Podsjećajući da je projekat okosnica reforme socijalne zaštite, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, istakla je da se sistem planski i fazno proširuje i optimizuje.

“Danas vidimo koliki je napredak postignut. Tome svjedoče i rezultati istraživanja o zadovoljstvu zaposlenih, čiji se posao često pogrešno posmatra samo kroz prizmu materijalnih davanja, dok oni svakodnevno zapravo odlučuju i o životnim pitanjima. Ta pitanja uključuju roditeljska prava, starateljstvo, slučajeve nasilja, smještaj u porodicu, hraniteljstvo i smještaj u ustanove. Zbog toga želim da iskreno zahvalim zaposlenima u centrima za socijalni rad na posvećenom radu i uvjerim ih da će UNDP nastaviti da podržava reformu socijalne zaštite, za dobrobit svih, uključujući starije, lica sa invaliditetom, djecu, mlade u stanju socijalne potrebe i podrške”, poručila je Paniklova.

ISSS, poznat i kao Socijalni karton, odnosno e-Socijala je kapitalni projekat Vlade Crne Gore koji MRSS realizuje u partnerstvu sa UNDP u Crnoj Gori, a koji je omogućio sprovođenje reforme socijalne i dječje zaštite, s ciljem da se građanima koji su u stanju potrebe i socijalno ugroženima obezbijedi što kvalitetnija socijalna zaštita.

“Sistem sada obuhvata gotovo sva prava iz socijalne i dječje zaštite, uključujući prava na materijalna davanja (19 vrsta), boračku zaštitu i socijalne usluge i odgovoran je za preko 200.000 pojedinačnih isplata građanima mjesečno, odnosno za oko 230 miliona eura godišnje”, ističu iz MRSS.

U ovaj kompleksan i dugoročni projekat uloženi su značajni resursi Ministarstva i UNDP-a, ali i brojnih državnih organa sa kojima se na automatizovan način razmjenjuju podaci. Kroz prethodnu fazu projekta rad u centrima je reformisan i modernizovan, minimizovane su zloupotrebe i ostvarene uštede po osnovu materijalnog obezbjeđenja.

MRSS i UNDP nastavljaju rad na unapređenju sistema i reformi socijalne zaštite kroz četvorogodišnji projekat e-Socijala i ostale oblike saradnje.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve