Utorak, 21 Maja, 2024
Rubrika:

Od 4. maja radiće saloni, teretane, sve prodavnice, muzeji, a ugostiteljski objekti se otvaraju dvije sedmice kasnije

Simović je kazao da je popuštanje mjera registrovalo i neozbiljan odnos, ne građana "nego onih koji pružaju usluge građanima" zbog čega je dat nalog inspekcijama

Od 4. maja biće omogućen rad prodavnica, zanatskih radnji, servisa, frizerskih i kozmetičkih salona, fitnes centara, knjižara, stomatoloških ordinacija, auto-škola, rent-a-car usluga, muzeja i galerije, kazao je potpredsjednik Vlade i predsjednik NKT Milutin Simović.

Simović je na početku konferencije izrazio duboko žaljenje i izraze saučešća porodicama koje su izgubile svije najbliže od epidemije koronavirusa. On je poželio brz oporavak svima koji su na kućnom i bolničkom liječenju.

“Nadležne institucije svakodnevno iz sata u sat analiziraju i preduzimaju mjere kao odgovor na pandemiju. Razvoj situcije pratimo i u regionalnom i širem kontekstu jer ovakav problem zahtijeva šire sagledavanje”, kazao je Simović.

foto PR Centar

On je dodao da informacije i preporuke koje dobijaju od Evropskih i globalnih adresa kao što je SZO za nas predstavljaju važne i opredjeljuće putokaze.

“Putokaze koji jasno kažu da nije vrijeme za opuštanje i za vraćanje uobičajenim navikama. Iza nas je zahtjevna faza kojoj smo odgovorili, prije svega odgovornim odnosom građana, radom brojnih institucija, prateći i uvažavajući sve preporuke struke”, kazao je Simović.

Pred nama su, kako je dodao, dani kada i dalje i do kraja moramo svi bez rezerve slijediti savjete struke i vrijeme u kojem moramo reagovati brzo i snažno da bi i dalje sačuvali zdravlje i živote građana.

“Daljim zajedničkim naporima napravićemo nove važne iskorake ka novoj realnosti u kojoj ćemo biti još spremniji da zdravlje i živote učinimo bezbjednijim. Povoljna epidemiološka situacija dala nam je za pravo da počnemo sa ublažavanjem donesenih mjera. Pripremamo se i za nova ublažavanja mjera. Princip je bio i biće jasan. Poštovanje mjera do njihovog ublažavanja ili pak ukidanje. U suprotnom mjere će se morati produžavati i pooštravati, a to niko ne želi. Mi vjerujemo da ćemo zahvaljući visokom stepenu razumijevanja i odgovornosti građana postepeno, ali sigurno ići u pravcu ublažavanja”, kazao je Simović.

U slučaju porasta broja novoinficiranih, kako je kazao, biće prinuđeni na donošenje neophodnih odluka.

“Moramo zajedno da radimo na ublažavanju socijalnih i ekonomskih posljedica epidemije. Razumljiva je želja da sve ovo što prije prođe. To želimo i mi i zbog toga danonoćno radimo na rješenjima za normalizaciju i socijalnog i ekonomskog života”, kazao je Simović.

Prva faza ublažavanja mjera, kako je ocijenio, pokazala je svoju opravdanost, ali su registrovali i neodgovoran odnos ne građana već onih koji pružaju usluge građanima pa je već dat nalog za njihovo efikasnije i ažurnije postupanje. Ovakvo ponašanje, kako je dodao, krši planove zapouštanje mjera i oživljavanje ekonomije a to, kako je istakao neće dozvoliti.

Ako epidemiološka situacija i dalje bude pod kontrolom druga faza ublažavanja mjera planirana je za 4. maj.

“Omogućiće se rad prodavnica tekstila, obuće, tehničke robe, građevinskog materijala, zanatskih radnji i servisa, frizerskih i kozmetičkih salona, fitnes centara, knjižara, stomatoloških ordinacija, auto škola, rentakar usluga, muzeja i galerija, i moguće još drugih djetatnost”, najavio je Simović.

Omogućiće se, kako je dodao i odlazak do vikendica u drugim opštinama, dozvoliće se gradski taksi prevoz, kao i lokalni javni prevoz u opštinama u kojima nijesu registrovani slučajevi zaraze, dodao je Simović.

Ako se uspješno savlada druga faza, najavio je, da će treća faza početi 18. maja.

“Ta faza obuhvatiće otvaranje restorana, kafića, tržnih centara, hotelskih terasa, plažnih barova”, kazao je potpredsjednik Vlade.

Najavio je da bi četvrta faza bi počela 1. juna i u njoj bi bio uspostavljen drumski, željeznički i plovni, gradski i međugradski saobraćaj uz odgovarajuće mjere zaštite.

-Postizanje postavljenih ciljeva i ublažavanje mjerea zavisiće od rezultata cijelog društva, i šest kriterijuma: širenje infekcije da držimo pod kontrolo, da nastavimo sa daljim značajnim testiranjem praćnjem izolacija i praćenje preciznih kontakata, dalja posebna pažnja i briga  zdravstvanim ustanovama i domovima za stare i drugim ranjivim kategorijama, uspostavljanje jasno propisanih preventivnih mjera na svakom radnom mjestu (zbog toga će biti definisana komunikaciona strategija), maksimalno smanjiti rizik od unisa virusa iz drugih država i puno uključivanje i angažovanje građana”, kazao je Simović.

Maske će biti obavezne

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša rekao je da da se Crna Gora nalazi u povoljnoj epidemiološkoj situaciji.

– Ono što vidimo je rezultat onoga što smo radili od početka. Kako će biti dalje zavisiće od toga kako se danas ponašamo. Simović je govorio o tome kako ulazimo u novi period i moramo da razmatramo neke druge stvari koje su vezane za život. Ali bez obzira na to što razmišljamo o širenju mjera, ja ne bih rekao popuštanja, i dalje ostaju mjere sa početka netaknute. Ne znači da smo popustili i za jotu poštovanje mjera kao što je fizička distanca, nošenje maski i vođenje računa o higijeni ruku i prostora – rekao je Mugoša i dodao da je virus takav da je dovoljno samo malo previda da se problemi opet stvore.

– Probleme ćemo onda morati da rješavamo vraćajući se dva koraka unazad. Sad treba da mislimo na sjutra. Što više budemo poštovali mjere, više će se otvarati radnih mjesta, imaćemo veće dohotke, bolji život – dodao je Mugoša.

Kazao je da rezultati ne smiju da nas uspavaju.

– Mjere primjenjuju građani uz sve institucije koje im omogućavaju da te mjere primijene – dodao je Mugoša.

Najavio je da će se nova procjena dati 3. maja kada će se znati da li se mjere koje je Simović najavio mogu primijeniti.

– Mi ćemo krenuti od preksjutra sa obavezom nošenja maski u svim zatvorenim prostorima u cilju pripreme za popuštanje mjera koje nam dolazi da bi zaštitili sve. I one koji rade i one koji ulaze u takve objekte. Vani će ići preporuke i institiraćemo sa preoporukama. Nismo htjeli da idemo sa zabranama. Ako poštuju distancu neće doći do prenosa infekcije. To znamo pouzdano – dodao je Mugoša.

Direktor Kliničkog centra Jevto Eraković kazao je da je u toj ustanovi 20 pacijenata koji su hospitalizovamo. Dva pacijenta su na respiratoru i životno ugroženi.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve