Subota, 18 Maja, 2024
Rubrika:

Preminula još jedna osoba od posljedica koronavirusa

Ukupan broj inificranih od početka dešavanja sa novim koronavirusom u Crnoj Gori sada je 319

Danas smo izgubili još jednog pacijenta, bio je 1939. godište. Uz sve napore naših ljekara rezultat je kakav ne želimo, rekao je šef Kriznog medicinskog štaba dr Ranko Lazović na konferenciji za medije Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti.

 

Ovaj pacijent, kako je rekao, imao je i malignu bolest. Do sada je ukupno šest osoba preminulo od posljedica koronavirusa.

Broj bolesnika koji je hospitalizovan u crnogorskim zdravstvenim ustanovama je 21, odnosno tri su u Baru, tri u Nikšiću, u Opštoj bolnici u Beranama ih nema, dok ih je u Podgorici u KCCG 15.

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić je na pitanje da li je saglasan sa stavom da djeca ne treba da se vraćaju u školske klupe do kraja školske godine, što je danas najavio ministar prosvjete Damir Šehović kao mogućnost, istakao je da djeca i te kako obolijevaju od koronavirusa, odnosno da je udio obolijevanja nešto manji od osam odsto.

“Kod većine djece količina simptoma bila je iznimno mala, što ukazuje da mogu da obole i prenesu virus dalje” rekao je Begić i dodao da će o odluci da djeca ne pohađaju školu do nove školske godine ustanoviti IJZ sa NKT i Ministarstvom prosvjete.

Lazović je potvrdio da Crna Gora ima protokol za liječenje pacijenata pozitivnih na koronavirus, ali da su prikupljali iskustva iz drugih zdravstvenih sistema.

“Vidjeli smo što rade Kinezi, Njemci, Španci, Italijani i ono što su naši stručnjaci procijenili je naprave zbirni protokol koji su poslali Ministarstvu zdravlja i Svjetskoj zdravtsvenoj organizaciji. Taj protokol nije fiksan, već će trpjeti promjene i kako svijet bude mijenjao protokole, tako ćemo se i mi adaptirati”, rekao je Lazović.

Begić je ocijenio da nisu naglo ublažene mjere, odnosno da je samo vrijeme za izalazk vani produžen sa 19 sati na 23 sata, ali da je to imalo psihološki efekat.

– Danas smo vidjeli da se takva situacija malo smirila i da smo postali svjesni opasnosti – rekao je Begić.

Na pitanje da li postoji lokalna transmisija Begić je rekao da su veliki udio širenja koronavirusa asimptomatski slučajevi.

“Ne možemo znati do završetka inkubacionog perioda da li je toga bilo u ovom periodu, što je za nekih 14 dana. Treba da zauzemo jedan stav – da je svako potencijalno zaražen” istakao je Begić.

Na pitanje da li zaštitne maske treba obezbijediti pripadnicima društva iz ugroženih kategorija Begić je ponovio da će Vlada raditi i na tome, te da se u aktuelnom momentu radi o prioritetima u raspoređivanju zaštitne opreme. Postoji, kako je dodao, preporuka iz Sjedinjenih Američkih Država da nije bitno da li se nosi medicinska maska, već da je dovoljno nositi maramu ili drugu vrsta materijala preko usta i nosa.

Lazović je potvrdio da je ove godine planiran početak gradnje Infektivne klinike i Klinike za kožne bolesti, projekat koji je danas podržao predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Na pitanje kada se očekuje normalizacija rada zdravstevnog rada Begić je rekao da će se to desiti u fazama, odnosno postepeno, ističući da sa nekim servisima nisu prestajali – imunizacija.

Lazović je potvrdio da je ove godine planiran početak gradnje Infektivne klinike i Klinike za kožne bolesti, projekat koji je danas podržao predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Na pitanje kada se očekuje normalizacija rada zdravstvenog sistema Begić je rekao da će se to desiti u fazama, odnosno postepeno, ističući da sa nekim servisima nisu prestajali, poput imunizacije.

Ukupan broj inificranih od početka dešavanja sa novim koronavirusom u Crnoj Gori sada je 319.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve