Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Učitelj Andrija Jovićević 1911. godine: Crnogorci svoj jezik zovu NAŠKI

Śetimo se i da vojvoda Marko Miljanov nikada svoj jezik nije nazvao - srpskim, vojvoda nikada nije išao u školu i nije bilo učiteljȃ da ga, u skladu sa ideologijom koja je u Crnoj Gori vladala od dolaska Simeona Milutinoviča, nauče da mu je maternji jezik srpski. Vojvoda Marko je svoj jezik zvao ''naški'', onako kako ga je crogorski narod imenovao

Piše: Miroslav Ćosović

Na jučerašnji dan 3. jula 1939. godine umro je Andrija Jovićević (rođen 8. feb 1870), istaknuti pedagog, publicista i pripovjedač, u narodu poznat kao učitelj Andro. Sa šesnaest godina počeo je učiteljsku karijeru u Manastiru Morači, zatim je radio u Poljima kolašinskim, Golubovcima, Bjelicama i na Čevu. Za prvog predsjednika Crnogorskog učiteljskog udruženja izabran je 1901. u Nikšiću. Objavio je bogatu etnološko-antropo-geografsku građu o crnogorskim plemenima, nahijama, jeziku, običajima. Poznata djela: «Domaće vaspitanje i njegovanje djece u Crnoj Gori», «Slike iz prošlosti Ceklina», «Manastiri u Crnoj Gori» i «Dnevnik iz albanskih ratova». Bibliografija Andrije Jovićevića ima preko 120 jedinica, kojima su obuhvaćeni stručni radovi, prilozi, prikazi, udžbenici i pripovijetke. (iz arhive lista Pobjeda)

CRNOGORCI SU SVOJ MATERNJI JEZI IMENOVALI KAO – “NAŠKI”

Da se sintagma “srpski jezik” među Crnogorcima odomaćila tek preko školskog sistema, imamo potvrdu iz pera Andrije Jovićevića, koji je 1911. u Beogradu objavio knjigu „Riječka Nahija”, u kojoj je i ovo zapisao:

„Stanovništvo Riječke Nahije govori samo južnim narječjem. Narod, masa, koja je neobrazovana, zove svoj jezik naškijem jezikom; malo ga ko naziva srpskijem. Kad on koga pita, zna li govoriti njegov jezik, reći će: ‘Znaš li naški?’ – Ako ko ne razumije njegov jezik, veli: ‘ne znaš naški’. Tako svoj jezik zovu Crnogorci uopšte, a Skadrani i okolni Turci i Arnauti kažu: ‘ne znam, ili znam vaški’. Za ostale će jezike reći Crnogorac: znam, ili ne znam arbanaški, turski, talijanski… U novije vrijeme, od kada su se ljudi sa osnovnim obrazovanjem umnožili, počinje narod svoj jezik nazivati srpskijem, ali nikada crnogorskijem.” (Andrija Jovićević, Riječka Nahija, CID, Podgorica, 1999)

NENADOVIĆ: “JEZIK JE CRNOGORSKI”

Inače, nije tačno da se jezik nije nikada nazivao crnogorskim, postoje svjedočenja iz 19. vijeka da je jezik nazivan crnogorskim. Npr. Ljuba Nenadović je poslije boravka na Cetinju, pisao:

„U svim školama jezik je – crnogorski; u mnogome različan je od onoga priznatog, lepog jezika na kom je biblija prevedena. Govorio sam jednom prilikom na Cetinju da bi trebalo, radi književnog jedinstva, da uvedu onaj jezik kojim se danas piše u Beogradu i Novom Sadu… Ako Crnogorci produže svoje škole kao dosada, onda, posle sto godina, između ta dva jezika biće veća razlika nego što je između portugalskog i španskog”. (Ljubomir Nenadović, O Crnogorcima – Pisma sa Cetinja 1878. godine, Obod, Cetinje, 1975)

KRALJICA JELENA SAVOJSKA: “NE GOVORIM SRPSKI, NO CRNOGORSKI”

Profesor Miodrag Taki Latković u knjizi “Građa za crnogorski rječnik (drugo dopunjeno i dorađeno izdanje)” (Cetinje, 2015) na strani 79 objavio riječi kraljice Italije Jelene, kćerke kralja Nikole. Njene riječi prepričao je Vojislav Janjić, ministar vjera u kraljevini Karađorđevića. Evo što je svojevremeno kazivao Janjić:

“Nalazio sam se u Sofiji poslom i kad sam čuo, pripovijedao je Janjić Lončareviću, da je talijanska kraljica u pohodu kod svoje kćeri, bugarske carice, odlučio sam da je posjetim i pozdravim. Primila me je srdačno. Razgovarali smo dosta dugo. Iznenađen i oduševljen njenim dobrim srpskim jezikom, rekao sam joj: Veličanstvo, ja se Vama divim, što i sada, živeći dugo u Italiji, tako dobro govorite srpski.

Ona se na to digla, pružila mi ruku i na rastanku rekla: “Oprostite, gospodine ministre, ja ne govorim srpski, no crnogorski. Tako me je učio moj otac, crnogorski kralj Nikola.”

(Prošlost Crne Gore kao predmet naučnog istraživanja i obrade (naučni skup, Titograd, 26. i 27. 04.1985.), CANU, Titograd, 1987., Naučni skupovi – knjiga 15, Odjeljenje društvenih nauka, knjiga 7, str 526.)

Śetimo se i da vojvoda Marko Miljanov nikada svoj jezik nije nazvao – srpskim, vojvoda nikada nije išao u školu i nije bilo učiteljȃ da ga, u skladu sa ideologijom koja je u Crnoj Gori vladala od dolaska Simeona Milutinoviča, nauče da mu je maternji jezik srpski. Vojvoda Marko je svoj jezik zvao ”naški”, onako kako ga je crogorski narod imenovao.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

13 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Rade
04.07.2023-00:28 00:28

Sv. Petar Cetinjski jednog vojnika nije poslao ni Karađorđu ni Milošu za njihove borbe protiv Turaka. Nijedan Vasojević, Moračanin, Uskok, Šaranac, Pivljanin, Rovčanin, Kuč, Banjanin… nije učestvovao u srpskim ustanicima. Jer Srbi kod nas još nijesu bili izmišljeni.

xxy
04.07.2023-11:03 11:03
Reply to  Rade

Влaдикa Пeтaр I Уoчи бoja у Мaртинићимa, 1796. гoдинe Пeтaр I, пoзивa Црнoгoрцe и Брђaнe дa дoкaжу дa „у нaмa нeугaшeнo србскo срцe куцa, србскa крвцa вриje“, a прeд бoj нa Крусимa, тaкoђe 1796. гoдинe, трaжи oд свojих рaтникa дa удaрe нa нeприjaтeљa „нaшeг прeдрaгoг имeнa српскoг и нaшe дрaжуjушe вoљнoсти“. Митрoпoлит Пeтaр I и Црнoгoрци пoслaли су 1796. гoдинe писмo Брђaнимa, уoчи нaпaдa Мaхмуд пaшe нa Брдa, у кoмe кaжу дa су мислили „нa свe oнe нeсрeћe, кoje су сe слoвeнoсрпскoмe рoду нaшeму oд издaje и нeслoгe дoгoдилe“ пa су сe зaклeли дa ћe сe и дaљe бoрити прoтив… Pročitaj više »

Rade
04.07.2023-12:14 12:14
Reply to  xxy

Bajka Milorada Medakovića koji je to objavio 60 godina poslije bitke. Pozvao se na turske robove te 1796. godine, koji već 400 godina robuju?! Glupo, da se pozvao na Srbe, Crnogorci bi se razišli kućama.
7 godina poslije bitaka na Martinićima i Krusima nastala je velika pjesma o tim bitkama. Nijedan pomen Srba. Nijedan:
https://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/cg_u_xix_vijeku/pjesn_cernogorska_iz_knjige_b_sekularca.html

xxy
04.07.2023-12:37 12:37
Reply to  Rade

Rade ,tih godina je bila velika pohara i stradanja Crne Gore od strane Mahmut -Pase Busatlije , pa onda ratovi sa Francuzima i stalno sa Turcima ,unutar Crne Gore pobune i podjele na proruske i proaustrijske struje , pa onda medjuplemenski sukobi ubistva ,krvne osvete sa cim je Petar I muku mucio,
a ti kazes sto nije slao vojsku u pomoc Karadjordju a kuda preko turske teritorije od Podgorice preko Kanjona Morace ,Sandzaka ,Sumadije do Takova ,Smedereva ili Sapce itd,
kad ni sam Petar I nikad svojom nogom nije krocio u Podgoricu a ne da selje vojsku u Smederevo.

Rade
04.07.2023-14:06 14:06
Reply to  xxy

1803. godina, 7 godina nakon bitaka na Martinićima i Krusima, pjesma o tim bitkama, nijedan pomen Srba. NIJEDAN. Jer su Srbi kod nas izmišljeni kasnije:

https://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/cg_u_xix_vijeku/pjesn_cernogorska_iz_knjige_b_sekularca.html

xxy
04.07.2023-06:34 06:34

Закон о народнијем школама, који је усвојен од стране Народне скупштине на Цетињу у краљевини Црној Гори 1911. године, навео је као обавезне предмете у свим школама: српски језик, српску историју и науку хришћанску. Уз то, Народна школа у Црној Гори се зове и Српска народна школа (члан 13).

У Члану 26 наведени су редом следећи предмети: наука хришћанска, српска историја, српски језик, црквено-словенско читање, цртање и лијепо писање, пјевање (свјетовно и црквено), гимнастика и дјечије игре, земљопис, познавање природе, пољска и домаћа привреда, основи хигијене, рачуница и геометријски облици, ручни рад са домаћим газдинством (по могућству).

Pe Pera
04.07.2023-10:02 10:02
Reply to  xxy

Nemoj da im sipas so na ranu, neka sniju neku njiovu izmišljenu istoriju.

Rade
04.07.2023-12:15 12:15
Reply to  xxy

Znamo da je Simo Sarajlija stigao u CG 1827. godine i posrbičio Njegoša.

SINDON58
04.07.2023-21:15 21:15
Reply to  xxy

VELIKOSRBIJANCI PUNO LAZU!

xxy
04.07.2023-06:48 06:48

MI NIKOLA I po milosti Božjoj KRALJ I GOSPODAR CRNE GORE proglašujemo i objavljujemo svima i svakome, da je Narodna Skupština riješila i da smo Mi potvrdili i potvrđujemo: ZAKON o Narodnijem školama u Kraljevini Crnoj Gori Član 1. Zadatak je narodnijema školama, da vaspitavaju djecu u narodnom i religijskom duhu i da ih spremaju za građanski život, a naročito da šire prosvjetu i srpsku pismenost u narodu. Član 2. Narodne su škole: dječija zabavišta, osnovne i produžne škole. Član 3. U dječijim zabavištima vaspitavaju se djeca oba pola od četvrte do sedme godine. Pravila za dječija zabavišta propisuje Ministarstvo… Pročitaj više »

xxy
04.07.2023-06:51 06:51

Marko Miljanov ,citat:

„Junaštvo je kad braniš sebe od drugoga, a čojstvo kad braniš drugoga od sebe.”

„Kao Kuč mrem prilično srećan, a kao Srbin nesrećan i nezadovoljan.”

„Čovjek vrijedi samo dotle dok smije svakome reći istinu u oči.”

Rade
04.07.2023-12:15 12:15
Reply to  xxy

Nikad nije naveo da srpskim piše i govori, jer mu je srbin bio vjerski termin, isto što i pravoslavac.

Lada
04.07.2023-20:33 20:33

Štokavski jezici s područja bivše Jugoslavije imaju isto porijeklo , ali su se vremenom diferencirali. Osim toga jezik je sociolingvistička kategorija pa ne može biti drugačije nego : u Hrvatskoj, hrvatski jezik, u Srbiji srpski , a u Crnoj Gori divni crnogorski jezik.