Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Špijuniraju zaposlene: Radnici Vijesti prijete tužbom zbog povrede prava ličnosti

Advokat Delević pojašnjava da su četiri kamere (K1, K2, K3 i K4) postavljene bez valjanog pravnog osnova, pa vršenje nadzora nije sprovedeno pod uslovima i na način propisan Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti

Kompanije Dejli Pres (Daily Press) i Televizija Vijesti iz Podgorice pet godina drže četiri videokamere u svojim prostorijama bez dobijene saglasnosti Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, utvrđeno je inspekcijskim nadzorom obavljenim 3. marta, prenosi Pobjeda.

Inspekcijski nadzor je sproveden po inicijativi advokata Obrada Delevića koji je najavio da će u ime zaposlenih podnijeti tužbu radi naknade nematerijalne štete, zbog povrede prava ličnosti.

“Po mom mišljenju, postoji osnovana sumnja da je prekršen zakon, pa kad predam krivičnu prijavu, tužilac će cijeniti osnovanost prijave”, kazao je on.

Advokat Delević pojašnjava da su četiri kamere (K1, K2, K3 i K4) postavljene bez valjanog pravnog osnova, pa vršenje nadzora nije sprovedeno pod uslovima i na način propisan Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

“Zbog toga ću u ime zaposlenih “Daily Pressa” DOO Podgorica i Televizija “Vijesti” DOO Podgorica, a koji su mi najavili da će me pismeno ovlastiti, podnijeti tužbu radi naknade nematerijalne štete, zbog povrede prava ličnosti, koju povredu ću detaljno obrazložiti u tužbi. Naravno, prije podnošenja tužbe, pružiću imenovanim privrednim društvima šansu da se dogovorimo mirnim putem”, kazao je Delević.

Pojašnjava da vršenje video nadzora nad redovnim aktivnostima i ponašanjem zaposlenih u toku radnog vremena nije dozvoljeno, jer takva obrada podataka o ličnosti narušava privatnost zaposlenih-narušen je balans svrsishodnosti i privatnosti.

“Samo postavljanje kamera predstavlja zadiranje u lična prava pojedinca, kao apsolutnog prava, pri čemu je bez značaja da li se pojedinac, u konkretnom slučaju zaposleni “Dejli presa” i Televizije “Vijesti” tom prilikom snimaju (u toku nadzora kamere nijesu bile u funkciji), a što je i detaljno navedeno u Zapisniku o izvršenom nadzoru”, pojašnjava Delević.

Špijunira zaposlene? Suvlasnik Daily press-a, Željko Ivanović -“Goveče” – tako ga u svom dokumentarnom romanu “Miško Kesedžija i njegove bize (esej o montenegrinskom zlu) zovu autori Marko Vešović i Šeki Radončić

On je najavio i krivičnu prijavu protiv izvršne direktorice Marijane Bojanić zbog, po njemu, osnovane sumnje da je izvršila krivično djelo neovlašćeno prisluškivanje i snimanje, krivično djelo neovlašćeno fotografisanje i krivično djelo neovlašćeno prikupljanje i korišćenje ličnih podataka.

U postupku nadzora je između ostalog utvrđeno, da su u prostorijama navedenih privrednih društava prije više od pet godina postavljene četiri kamere, koje u toku nadzora nijesu bile u funkciji.

Kamera (K1) je postavljena u prostoru gdje su zaposleni za finansije i marketing, kamera (K2) je postavljena na međuspratu (ulaz kod prijavnice TV “Vijesti”), dok su kamere (K3 i K4) postavljene u prostoriji gdje se nalaze zaposleni montaže i produkcije.

U Zapisniku o izvršenom nadzoru je konstatovano da iako je nadzorom utvrđeno da u vremenu vršenja kontrole video-nadzor ne vrši obradu ličnih podataka (snimanje zaposlenih na radnom mjestu), nezakonito postavljene kamere stvaraju privid vršenja video-nadzora i kod zaposlenih izazivaju osjećaj kontrole. Time se, kako je konstatovao kontrolor Agencije za zaštitu ličnih podataka, narušava pravo na privatnost na radnom mjestu i zaštitu ličnih podataka zajemčenih Zakonom o zaštiti podatakao ličnosti.

“Pored toga nesporna je činjenica da se video-nadzor može u svakom trenutku uključiti, biti stavljen u funkciju, što predstavlja realnu mogućnost snimanja i nadziranja lica u prostoru u kojem video nadzor nije dozvoljen, shodno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti, odnosno obrada ličnih podataka ovim putem suprotna je principu zakonitosti obrade ličnih podataka. Shodno utvrđenim nepravilnostima , “Dejli presu” i Televiziji „Vijesti” naloženo je da ih otklone navodi se u Izvještaju o inspekcijskom nadzoru.

Advokat Delević je krajem februara podnio Inicijativu za pokretanje postupka nadzora „Dejli presa” u ime zaposlene u ovoj kompaniji, zbog postojanja indicija da se ona i njene kolege i koleginice neovlašćeno snimaju i prisluškuju. Prema njegovim rječina, klijentkinja je navela daje u prostorijama “Dejli presa” instalirano desetak kamera i da se njeno, ali i radna mjesta ostalih zaposlenih snimaju. U Inicijativi za pokretanje postupka nadzora „Dejli presa” i televizije “Vijesti”, Delević navodi da postoje indicije da videonadzor kod navedenog privrednog društva nije postavljen u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, odnosno da nije ispoštovana procedura u pogledu potrebne dokumentacije.

Precizirao je da ne postoji zakonom predviđeno javno obavještenje da je objekat pod video-nadzorom, da subjekt nadzora ne posjeduje “Interno pravilo obrade i zaštite ličnih podataka”, da ne postoji mišljenje zaposlenih za vršenje video-nadzora, da kamere vrše video-zapise kao i da Agenciji za zaštitu ličnih podataka nije na propisanom obrascu dostavljena evidencija zbirke video-nadzora… Delević je predložio da nakon izvršenog nadzora i utvrđivanja eventualnih nepravilnosti naloži otklanjanje kamera, kao i brisanje dosadašnjih video-zapisa.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve