Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Rijeke će biti veće blago od nafte: Nelegalnoj eksploataciji šljunka se mora stati na kraj

Premijer Dritan Abatović je kazao da je Regionalni vodovod prije samo par godine mogao da isporuči preko 2.000 litara u sekundi što je sad palo na 250 sa tendencijom daljeg pada

Eksploataciji šljunka iz crnogorskih rijeka se mora stati na kraj kako bi se spriječila dalja devastacija rijeka i ugrožavanje vodosnabdijevanja crnogorskog primorja, ocijenjeno je na današnjoj sjednici Vlade tokom rasprave o godišnjem planu rada Regionalnog vodovoda – Crnogorsko primorje.

Premijer Dritan Abatović je kazao da je Regionalni vodovod prije samo par godine mogao da isporuči preko 2.000 litara u sekundi što je sad palo na 250 sa tendencijom daljeg pada.

“Eksploatacija šljunkaje svakako jedan od značajnih razloga za to. Ne možemo ga suzbiti u mjeri u kojoj želimo zbog zakonskih procedura. I kad se neko zaustavi, nema osnova da se neko kazni ko nije zatečen pri vršenju krivičnog djela. Često imaju i dojave da će inspekcija da dođe. Scene apokalipse su oko KAP-a. Ako se pitaju đe je materijal, ako interesuje inspekciju ja ću im reći. On je iza KIPS-a, prekoputa. Tamo vam je sav materijal jedne aktuelne firme koja se mnogo pominje ovih dana u medijima. Ne kritikujem ne iznosim optužbe, da li imaju papire ili ne, neka drugi utvrđuju. Materijal ogroman koji je vađen iz rijeke se nalazi kod glavnog centra KIPS-a. Tamo ćete naći korita mnogih crnogorskih rijeka. Svako može to da vidi. Ako ima dron jednostavno mu je. To su nepregledne dine šljunka koji je iznešen iz rijeka”, rekao je Abazović i pojasnio da misli na kompaniju Bemax.

On smatra da se djelo treba kvalifikovati kao uništavanje životne sredine.

“Ako se budu tako kvaifikovala djela, a ne preko sitnih kazni, nećemo imati problem sa vodom. Inače ćemo doći u situaciju da primorje tokom ljeta neće imati vode. Mislim da svako racionalan ne želi to”, rekao je Abazović.

Državni sekretar Ministarstva kapitanih investicija, Petar Odžić rekao je da su razmišljali da pojednostave procedure za eksploataciju tehničkog kamena kako bi se rijeke zaštitile.

“Ako to uspijemo ne vidim da ne možemo zabraniti devastaciju rijeka. Izmijenićemo uredbe kako bi se dolazilo do kamena, naći još nalazišta, i to će biti osnov za potpunu zabranu eksploatacije šljunka što predstavlja katastrofu”, rekao je Odžić.

Ministar vanjskih poslova, Ranko Krivokapić rekao je da je ovo vitalno pitanje za građane.

“Ovo traži vanredne mjere zaštite vodoizvorišta, jer živimo u zemlji čiji se dobar dio zove kameno more. Naravno, lakše je vadiiti iz rijeke, nego rabijati kamen. Ali rijeke će uskoro biti veće blago od nafte. Uskoro moramo donijeti mjere hitne eksproprijacije zemljišta oko izvorišta Bolje sestre. Radi se o prioritetnoj obavezi ove vlade. Bavimo se tim na posebnoj sjednici što prije”, poručio je Krivokapić.

“Nasilje nad državom”

Ministar zdravlja, Dragoslav Šćekić rekao je da se mora hitno reagovati i da zbog nekih djela mora biti i hapšenja.

“Ovo je nasilje nad državom. Ona ne smije više da pokazuje nemoć prema takvim subjektima. Ovo je momenat kad moramo odlučiti. Moratorijum postoji, moramo imati i posljedice za njegovo kršenje. Moramo donijeti zaključke po kojima mora da se postupi, počevši od inpektora pa do Uprave policije. Nije problem samo do jednog elementa “, smatra Šćekić.

Abazović je kazao da nije riječ o nemoći države, već o komplikovanom državnom aparatu koji je napravljen da bi izazavao konfuziju da bi se ovakvi ljudi snalazili na terenu.

“Nije ođe riječ o jednoj kompaniji. Neki imaju nelegalne objekte, zašto inspekcija ne može da ih sruši. Bila je akcija, vidjeli su se objekti koji nemaju dozvole, nije riječ o firmi koju sam pomenuo, iako je bliska istim političkim strukturama. Nisu krive te firme nego politike koje stoje iza tih firmi”, rekao je Abazović.

Do pet godina zakona za devastaciju

Državni sekretar u Ministarstvu pravde, Bojan Božović kazao je da taj resor priprema izmjene Krivičkog zakonika koji se tiču ove teme.

U jednom članu, kako je naveo, će stajati da će kazne za neovlašćenju eksploataciju biti i do pet godina.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve