Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Popravni za ,,luče”: U srijedu ponovljeno polaganje prijemnog ispita

,,Mislim da treba da srednjoškolcima dozvolimo da uvide svoje propuste, malo više čitaju i uče, nego što su uradili u prvom roku i da pokušaju da se na kvalitetan način, uz potrebno znanje, upišu na fakultet”, navodi za Portal Analitika dekan Medicinskog fakulteta, Miodrag Bobo Radunović.

,,Mislim da treba da srednjoškolcima dozvolimo da uvide svoje propuste, malo više čitaju i uče, nego što su uradili u prvom roku i da pokušaju da se na kvalitetan način, uz potrebno znanje, upišu na fakultet”, navodi za Portal Analitika dekan Medicinskog fakulteta, Miodrag Bobo Radunović.

Foto: Ilustracija

Slučaj na Medicinskom fakultetu gdje prijemni ispit nije položilo čak 90 ,,lučonoša“, od ukupno 102 kandidata je zabrinuo crnogorsku javnost. Srećom, imaće pravo na drugu šansu, da se vidi je li zaista bilo riječ o ,,slabom danu” ili o značajnijem poremećaju unutar obrazovnog sistema.

,,U utorak i srijedu će biti organizovana eksterna, a za one koji nijesu polagali eksternu maturu, a u srijedu, 22. jula će biti drugi rok, to jeste ponovljeni prijemni ispit za upis na fakultet”, ističe dekan Radunović.

Nijesu učili iz prave literature? Maturanti koji su pali na prijemnom ispitu optužili su upravu te visokoobrazovne ustanove da ih je prevarila, odnosno da ih nije obavijestila o promjeni literature na osnovu koje treba da polažu prijemni. U otvorenom pismu 90 maturanata navode da su razočarani i da je u vodu pao njihov višemjesečni trud i učenje jer su se spremali iz knjige „Zbirka zadataka iz biologije i hemije za pripremu prijemnog ispita, Beograd 2009. godine“, a pitanja i zadaci na testu su bili – iz udžbenika za gimnaziju.

Radunović negira ove optužbe, rekavši da su maturanti još 8. maja obaviješteni iz kojih udžbenika treba da uče. Prijemni ispit bio je 7. jula.

,,Oni su dobili literaturu iz koje treba da uče, to jeste literaturu iz koje su učii tokom svog školovanja. Na sajtu našeg fakulteta, kao i na Fejsbuk stranici je bilo istaknuto obavještenje iz čega trebaju da uče, a više od 3.000 ljudi je ušlo da provjeri te linkove. U reagovanju, vežu se za jednu brošuru, koja je u suštini zbirka zadataka iz biologije i hemije za pripremu prijemnog ispita. Dakle, pitanja nijesu mogla biti doslovno, u slovu ista kao u brošuri, nego su profesori iz tih predmeta formirali pitanja slična tim, ali su sva pitanja vezana za udžbenike iz kojih su oni učili tokom srednje škole”, pojašnjava Radunović.

Dodaje da na medicini ima 48 slobodnih mjesta, a na stomatologiji 17.

Poslanica Branka Bošnjak (DF) objelodanila je ovu informaciju u Skupštini, ocjenjujući da je sramota što ,,lučonoše“ nijesu položile prijemni, a jesu kandidati koji imaju dovoljan ili vrlodobar uspjeh. Zatražila je zbog toga ostavku ministra prosvjete Damira Šehovića. Iz Ministarstva prosvjete nijesu željeli za naš portal da komentarišu ovaj slučaj, navodeći da čekaju rezultate drugog roka, nakon čega će uočiti ima li razloga za zabrinutost, te da li je školstvo u nečemu podbacilo.

Veliki broj “Luča” – veliki problem? Predsjednik Liberalne Partije i član Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, Andrija Popović kaže za naš portal da je nevjerovatna činjenica da čak 90 kandidata nije položilo prijemni ispit.

,,Posebno je nevjerovatno, jer se radi pretežno o nosiocima ‘Luče’ i odličnim srednjoškolcima. Kako je prijemni ispit bio prije desetak dana, a srednjoškolci se pripremali za ispit po potpuno drugačijoj literaturi od one koja je bila na sajtu Medicinskog fakulteta, očekujem da će u toj nekoj ponovljenoj šansi za upis biti ispravljena nepravda i ukazana šansa da svi koji su to zaslužili u toku svog dosadašnjeg školovanja – steknu priliku da se upišu. Tada ćemo znati da li je ovo stvarno neki društveni problem koji nam je upalio crveno svijetlo i alarm da nešto u našem srednjoškolskom školovanju nije u redu. Pitanje je da li je uopšte trebala biti navođena literatura ili je dovoljno ono što su znanjem i odličnim uspjehom stekli u dosadašnjem školovanju”, podvlači Popović.

Iako rezultati izostaju, posljednjih godina imamo poplavu “lučonoša”. Naš sagovornik misli da je to – zabrinjavajuće.

“Znamo kako je u nekom prethodnom periodu, to jeste ranije teško bilo doći do tog statusa “lučonoše”. Danas vidimo da su čak i u osnovnoj školi pretežno dobri đaci, kasnije u srednjoj. Ima stvarno previše “lučonoša” i mislim da čitav naš sistem školovanja, odnosno ocjenjivanja – i u osnovnom i u srednjem obrazovanju – treba preispitati. Nešto svakako nije u redu”, kaže Popović.

Inflacija “Luče” i njene posljedice: I akademik Slobodan Backović, nekada prvi čovjek naše prosvjete, upozorio je za Pobjedu da je odavno očigledna “inflacija ove diplome i njene posljedice”.

,,Posljedice se vide ne samo na rezultatima prijemnih, nego, rekao bih, one utiču i na tok fakultetskog obrazovanja i na kvalitet kadra kojeg stvaramo”, smatra Backović.

On je naveo i da nije odgovoran samo obrazovni sistem, već i roditelji i društveni ambijent, to jeste sistem vrijednosti u kojem škole rade.

,,Kakve poruke, na ovaj način, ovim šaljemo djeci i mladima, i o njima samima i o nama odraslima, o uspjehu, radu, znanju, društvu”, upozorava Backović.

Da ,,Luče” u smislu znanja u najvećem broju slučajeva ništa ne znače pokazuju rezultati koje naši učenici postižu na PISA testiranju. Prema posljednjim podacima, iz 2018. godine naši petnaestogodišnjaci su zauzeli 52. mjesto od 70 zemalja u kojima je obavljeno testiranje. Dok čekamo nove rezultate srednjoškolaca, pitamo se da li su samo oni podbacili na testu ili naše školstvo treba da položi ispit, te će opet biti bitnije znanje od napisane ocjene.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve