Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Poruka sa protesta ”Bezbjednost: Pravo a ne privilegija”: Formirati nacionalno tijelo za sprovođenje politika za sprečavanje nasilja nad ženama

Oni zahtjevaju efikasan i proaktivan sistem koji će spriječiti nasilje i zaštititi žrtve

Centar za ženska prava (CŽP) i Građanska inicijativa (GI) Posljednja kap zatražile su od Vlade da formira nacionalno tijelo za koordinaciju i sprovođenje politika i mjera za sprečavanje i borbu protiv svih vidova nasilja u porodici i nad ženama. To je poručeno danas sa protesta “Bezbjednost: Pravo a ne privilegija” koju su te dvije nevladine organizacije (NVO) organizovale ispred Skupštine Crne Gore.

Oni su naveli da je povod protesta nedavna odluka Višeg suda u Podgorici, u predmetu ubistva Zimrite Nerde (27).

“Ali je uzrok ovakvog odgovora na nasilje nad ženama mnogo dublji – u pitanju je strukturna diskriminacija žena i manjak političke volje i spremnosti države da efikasno prevenira nasilje i osigura zaštitu žrtava, uprkos preuzetim međunarodnim obavezama”, smatraju u CŽP i GI Posljednja kap.

Oni su podsjetili da se danas navršava dvije godine i 89 dana od ubistva Šejle Bakije (19) i da sudski postupak protiv Ilira Đokaja još nije završen.

Navodi se i da do danas, nije utvrđena odgovornost predstavnika institucija koje su napravile propuste u tim i drugim slučajevima femicida.

“Ne želimo da živimo u društvu naučene bespomoćnosti institucija odgovornih za sprečavanje nasilja”, poručili su iz CŽP i GI Posljednja kap.

Oni zahtjevaju efikasan i proaktivan sistem koji će spriječiti nasilje i zaštititi žrtve.

Za to je, kako se dodaje, potrebna jasna politička volja posvećenost, koju očekuju od premijera Milojka Spajića i ostalih predstavnika Vlade Crne Gore.

CŽP i GI Posljednja kap su poručili neće odustati dok država ne uspostavi takav sistem.

Oni su zatražili od Spajić da sazove tematsku sjednicu na kojoj će predstaviti ključne manjkavosti postojećeg sistema sprečavanja i zaštite od nasilja i konkretne predloge za unapređenje stanja.

CŽP i GI Posljednja kap su zatražili od Vlade da uspostavi nacionalno tijelo za koordinaciju i sprovođenje politika i mjera za sprečavanje i borbu protiv svih vidova nasilja.

“Obuhvaćenih Konvencijom Savjeta Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), koji će prava i najbolji interes žrtava smjestiti u središte svih mjera i koje ce se oslanjati na stručnost i iskustvo specialistickih ženskih nevladinih organizacija”, rekli su iz CŽP i GI Posljednja kap.

Oni su zatražili od Vlade da ojača nadležnost ranije uspostavljenog Operativnog tima za nasilje nad ženama i nasilje u porodici.

Takođe su zatražili su od Vlade da osigura da se dovrši rad na izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i krivičnog zakonodavstva i razmotri način da se ono dodatno unaprijedi mjerama protiv femicida, digitalnog nasilja i rodno zasnovanog govora mržnje.

“I da se integrišu preporuke GREVIO i ženskih NVO, i dostavi Skupštini na konačno usvajanje”, dodali su iz CŽP i GI Posljednja kap.

Oni su zatražili od Vlade i da osigura uslove za specijalizaciju službenika i formiranje stručnih timova u institucijama koje rade na sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Traži se i da Vlada osmisli i pokrene programe za reintegraciju žrtava nasilja, poput socijalnog stanovanja, programa za stručno osposobljavanje, zapošljavanje i servise za podršku i brigu o djeci u saradnji sa lokalnim samoupravama i specijalizovanim NVO.

CŽP i GI Posljednja kap su zatražili da Vlada obezbijedi odgovarajuće ljudske i finansijske resurse za sprovođenje svih mjera, politika i zakonodavstva usmjerenog na sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Oni su zatražili od Vlade i da osigura političku podršku i održivost specijalističkim ženskim NVO i odgovarajući sistem licenciranja servisa koji će im omogućiti nesmetan rad u skladu sa principima nezavisnosti, povjerljivosti i odgovornosti prema korisnicama.

Iz CŽP i GI Posljednja kap su tražili od Vlade i da osigura kontinuiranu superviziju slučajeva djelotvoran sistem odgovornosti unutar svih institucija koje su uključene u sistem borbe protiv nasilja, da preduzme mjere za promociju načela rodne ravnopravnosti,  osigura da pružaoci medijskih usluga, uključujući internet glasila i druge elektronske platforme kao i društvene mreže, poštuju zabranu programskih sadržaja kojima se ističe i podržava govor mržnje i nasilje.

CŽP i GI Posljednja kap traže od Vlade i da demokratizuje rad policije kroz dugoročni strateški pristup uspostavianju “policije u zajednici”.

Takav pristup, prema njihovim riječima, mora biti zasnovan na poštovanju ljudskih prava, odgovornosti i saradnje policije sa društvenom zajednicom.

CŽP i GI Posljednja kap zatražili su da nadležne institucije izvrše reviziju svih izdatih dozvola za držanje oružja, kontrolu osoba koja imaju dozvole da drže oružje.

IzvorMina

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve