Subota, 18 Maja, 2024
Rubrika:

Održana obuka zdravstvenih radnika o komunikaciji sa pacijentima o vakcinaciji protiv covid-19

Obuku su otvorili predstavnici Instituta za javno zdravlje, Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i Dom zdravlja Podgorica, a realizovali eksperti SZO Regionalne kancelarije

Danas je održana obuka zazdravstvenih radnika sa tematskim fokusom na komunikaciju zdravstvenih profesionalaca sa pacijentima o vakcinaciji protiv COVID 19 u Crnoj Gori.

Obuku su otvorili predstavnici Instituta za javno zdravlje, Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i Dom zdravlja Podgorica, a realizovali eksperti SZO Regionalne kancelarije.

Pozdravljajući učesnike obuke, navode iz SZO, direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić istakao je da se medicinski radnici moraju na odgovarajući i prijemčiv način ophoditi prema pacijentima.

“Ako se pacijent stavi u centar pažnje, a njegove potrebe posmatraju kao prioritet, dobiće se odnos koji se temelji na povjerenju kao pretpostavke kvalitetne komunikacije i rada sa pacijentima.”

On je dodao da je “pandemija nas naučila da je efikasna komunikacija i povjerenje od kljucčnog značaja za promociju vakcinacije protiv COVID-19”.

Podsjećajući na ohrabrujuće epidemiološke brojke u Crno Gori, ali i širom svijeta koje su rezultat velikog zalaganja zdravstvenog sistema, šefica SZO kancearije za Crnu Goru Mina Brajović naglasila je da je kraj pandemije moguć “samo kada pandemija bude svuda okončana”.

Po njenim riječima, jedini put izlaska iz akutne faze je vakcinacija sa fokusom na vulnerabilne segmente populacije.

“Suboptimalni obuhvat vakcinacijom protiv COVID 19 u Crnoj Gori je rezultat više faktora. Bez sumnje sveprisutni zamor pandemijom, ali i dominantan narativ da je omicron soj manje opasan doprinio je promjeni percepcije rizika od COVID- a u populaciji i uspravanju tempa vakcinacije. Bezbroj puta do sada bili smo svjedoci da omicron sa snajperskom preciznošću nalazi ranjive i nevakcinisane članove društva i odnosi živote”, pojasnila je Brajović.

Ne treba zanemariti i činjenicu da dio populacije, navode iz SZO, posebno starija populacija i osobe sa hroničnim oboljenjima, i dalje odlažu svoju odluku o vakcinaciji protiv COVID-19 iz razloga što nema dovoljno informacija o benefitima vakcinacije koji prevazlilaze eventualne rizike.

Brajović je podsjetila da rezultati istraživanja ukazuju da zdravstveni radnici uživaju izuzetno povjerenje u populaciji kada je riječ o plasiranju naučno utemeljenih istina da vakcine spasavaju živote i da je njihova uloga u promociji vakcinacije krucijalna.

“Tokom trajanja pandemije uvjerili smo se da borba protiv pandemije počiva na saradnji, nauci i povjerenju. Sve su ovo su razlozi zašto su u okviru Projekta koji finansira Vlada USA, a u tijesnoj saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Institutom za javno zdravlje, planirane aktivnosti na jačanju kapaciteta zdravstvenih radnika u smislu unaprijeđivanja njihovog znanja, vještina i obezbjeđivanja resursa koji će im pomoći u njihovoj ulozi da preporuče vakcinu protiv COVID-19”, istakla je ona.

Iz Organizacije napominju, obuku je finansijski podržala Vlada SAD u okviru Projekta jačanja nacionalnih kapaciteta za odgovor na COVID 19 , koji implementira Kancelarija SZO u Crnoj Gori. Na obuci su učestvovali ljekari predstavnici Instituta za javno zdravlje i domova zdravlja iz različitih opština širom Crne Gore.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve