Nedjelja, 19 Maja, 2024
Rubrika:

Međunarodni dan maternjeg jezika: Bošnjaci na popisu da se slobodno izjasne da im je bosanski maternji jezik

U susret popisu stanovništva, koji će biti održan u prvoj polovini novembra, iz BS-a pozivaju sve građane Crne Gore da se slobodno izjasne kojim jezikom govore

Maternji jezik je neotuđivo pravo i temelj identiteta svakog pojedinca, kao i svskog naroda. Bošnjaci, kao autohton narod na ovim prostorima govore bosanskim jezikom, o čemu postoje brojni pisani tragovi, mada im je kroz historiju, veoma često, to pravo uskraćivano, saopšteno je iz Bošnjačke stranke povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika.

U susret popisu stanovništva, koji će biti održan u prvoj polovini novembra, iz BS-a pozivaju sve građane Crne Gore da se slobodno izjasne kojim jezikom govore.

“Maternji jezik Bošnjaka je bosanski i ohrabrujemo sve pripadnike bošnjačkog naroda da se slobodno izjasne i iskažu da im je maternji jezik – bosanski. Opstojnost bošnjačkog naroda usko je povezana sa očuvanjem bosanskog jezika, koji je nesumnjivo jedan od ključnih elemenata nacionalnog identiteta Bošnjaka”, navodi se u saopštenju.

ističu da su zadovoljni, što je bosanski jezik sa svim posebnostima koje proističu iz nacionalne i jezičke samoidentifikaciije, prepoznat i ugrađen u Ustavu Crne Gore, u čemu je Bošnjačka stranka dala ključni doprinos.

“Nacionalni identitet Bošnjaka i njegovo pravo na imenovanje svog maternjeg – bosanskog jezika, trajna su tekovina savremene i multietničke i građanske Crne Gore, u čijem su utemeljenju pripadnici bošnjačkog naroda nesebično učestvovali”, dodaju u saopštenju.

Ističu da, upotreba maternjeg jezika u obrazovnom procesu spada u temeljna ljudska i manjinska prava i to je osnov očuvanja nacionalnog identiteta naroda i zajednice.

“Kada je riječ o implementaciji sadržaja iz bošnjačke književnosti i jezika kroz obrazovni proces, urađeno je veoma malo. Bošnjačka književnost je itekako bogata i izostankom sadržaja bošnjačke književnosti iz obrazovnog procesa, na gubitku je cijela obrazovna zajednica. Vjerujemo da će u nove planove i programe koje kreiraju državne obrazovne institucije bošnjačka književnost biti znatno zastupljenija”, kazali su iz BS-a.

Smatraju da u javnom servisu, Radiju i Televiziji Crne Gore, treba biti oformljena redakcija na bosanskom jeziku, a kroz programe ovog javnog servisa treba proizvoditi više sadržaja iz jezičke, obrazovne i kulturne tradicije Bošnjaka u Crnoj Gori.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve