Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Konstruktivnom saradnjom do unapređenja rodne ravnopravnosti i ekonomskog osnaživanja žena

Tema sastanka, kako su saopštili, bila je unapređenje oblasti rodne ravnopravnosti, rodno odgovornog budžetiranja i kontrole raspolaganja javnim sredstvima i uspješnosti sprovođenja javnih politika u ovoj oblasti

Rodno odgovorno budžetiranje se ističe kao posebno važan i efikasan alat za jednaku distribuciju javnih finansija za potrebe koje imaju pripadnici ženske i muške populacije, a time se i direktno utiče na rodnu ravnopravnost, konstatovano je na sastanku koji je realizovan na poziv Državne revizorske institucije sa predstavnicama Skupštinskog Odbora za rodnu ravnopravnost, Ženskog kluba Skupštine, Sekretarijata Savjeta za konkurentnost, Vestminsterske fondacije za demokratiju i eksternim ekspertkinjama.

Tema sastanka, kako su saopštili, bila je unapređenje oblasti rodne ravnopravnosti, rodno odgovornog budžetiranja i kontrole raspolaganja javnim sredstvima i uspješnosti sprovođenja javnih politika u ovoj oblasti.

U tom smislu, napominju, sastanak je bio odlična prilika da prisutni saznaju više o ulozi i aktivnostima DRI-a u pomenutim oblastima, ali i o aktivnostima ostalih važnih subjekata za ovaj proces.

Diskusiju su uvodnim izlaganjima otvorili Branislav Radulović, senator Državne revizorske institucije, Branka Bošnjak potpredsjednica Skupštine i kopredsjednica Ženskog kluba Skupštine, Božena Jelušić predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine, Marija Šuković šefica Sekretarijata Savjeta za konkurentnost i Ana Milutinović šefica Vestminsterske fondacije za demokratiju u Crnoj Gori.

“Vrhovne revizorske institucije imaju ključnu ulogu u jačanju rodne ravnopravnosti kroz revizije sprovođenja nacionalnih zakona, politika i međunarodnih konvencija o rodnoj ravnopravnosti, posebno sa aspekta implementacije UN Cilja održivog razvoja 5 „Postići rodnu ravnopravnost i osnaživati sve žene i djevojčice”, dodaje se u saopštenju.

“DRI je prepoznala značaj jačanja principa rodne ravnopravnosti i s tim u vezi krajem prošle godine je predložena revizija uspjeha, koja ima za cilj da doprinese promovisanju uključivanja principa rodne ravnopravnosti u procesu izrade politika i budžeta”, kazao je Radulović u uvodnom obraćanju.

S tim u vezi, dodaju, predstavljena je i Predstudija revizije uspjeha „Uspješnost sprovođenja politike rodne ravnopravnosti“, koji je prezentovala državna revizorka – rukovoditeljka Odjeljenja za razvoj i vršenje revizije uspjeha Jadranka Delibašić.

“Revizija uspjeha će biti usmjerena na ocjenu postupaka koje institucije i organi Crne Gore preduzimaju u cilju sprovođenja mjera politika i strateških ciljeva u oblasti rodne ravnopravnosti”, pojašnjava se u saopštenju.

Imajući u vidu značaj uporedne prakse, međunarodna ekspertkinja i konsultantkinja za ekonomsko osnaživanje žena u Sekretarijatu Savjeta za konkurentnost, Marija Risteska, održala je prezentaciju „Unapređenje rodne ravnopravnosti i koncepta rodno odgovornog budžetiranja“.

“Kako je Risteska navela, ovaj koncept promoviše mjerljivost politika i poboljšava njihovu efikasnost i pravednost, a omogućava i napredak demokratije jer jača odgovornost institucija. Upravo jedna od najvažnijih karika u tom sistemu odgovornosti je Državna revizorska institucija. Kako je istakla, uvođenjem rodne perspektive u reviziju, Crna Gora ispunjava indikator održivih razvojnih ciljeva UN-a, koji mjeri udio država sa sistemima za praćenje i izdvajanje javnih finansija u cilju postizanja rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena”, navedeno je u saopštenju.

Ekspertkinja Slavica Striković se u svom izlaganju posebno osvrnula na značaj uvođenja rodne integracije u uobičajene aktivnosti DRI, prezentovala principe orodnjavanja djelovanja DRI kao i primjere dobre prakse, koji mogu unaprijediti buduća djelovanja.

“Tokom diskusije mogle su se čuti i ključne preporuke za unapređenje stanja u ovoj oblasti, a dogovorena je i buduća saradnja i naredni koraci. Prisutni su se saglasili da je ovo početak partnerskog pristupa kako bi se rodno odgovorno budžetiranje na adekvatan način uvelo u crnogorski sistem i dalo željene rezultate”, piše u saopštenju.

Sastanku su prisustvovali  Vesna Pavičević, zamjenica predsjednice Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore i kopredsjednica Ženskog kluba u Skupštini, Anđa Stanišić, sekretarka Ženskog kluba u Skupštini, Marija Dragojević, konsultantkinja za pravna pitanja u Sekretarijatu Savjeta za konkurentnost, Blažo Savković, državni revizor i Marija Pešić, viša savjetnica u DRI za odnose sa javnošću.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve