Utorak, 30 Aprila, 2024
Rubrika:

SPEKTAKULARNO OTKRIĆE NAUČNIKA: Otkrivena najveća galaksija do sada, teško je zamisliti koliko je velika

Istraživanje naziva The discovery of a radio galaxy of at least 5 Mpc uskoro će biti objavljeno u časopisu Astronomy & Astrophysics.

Astronomi su nedavno pronašli pravo čudovište od galaksije, piše zagrebački Index. Radiogalaksija Alcyoneus udaljena je od nas oko 3 milijarde svjetlosnih godina, a prostire se 5 megaparseka u svemir, odnosno nevjerovatnih 16.3 miliona svjetlosnih godina. Radi se o do sada najvećoj otkrivenoj galaksiji.

Divovske radio galaksije jedan su od velikih misterija u svemiru. Sastoje se od galaksije domaćina, skupa zvijezda koje kruže oko galaktičke jezgre u kojoj se nalazi supermasivna crna rupa, ali i ogromnih mlazova i režnjeva koji izbijaju iz galaktičkog centra.

Misterija rasta režnjeva

Ti mlazovi i režnjevi, u interakciji s međugalaktičkim medijem, djeluju kao akselator čestica koji ubrzava elektrona koji emituju radio talase. Naučnici su prilično sigurni da znaju što proizvodi mlazove – aktivna supermasivna crna rupa u galaktičkom centru. Crnu rupu nazivamo “aktivnom” kada guta materijal iz divovskog diska materijala koji se nalazi oko nje.

No, ne može sav materijal u akrecijskom disku neizbježno završiti u ustima crne rupe, mali dio toga nekako dođe iz unutrašnjeg područja akrecijskog diska do polova, gdje se izbacuje u svemir u obliku mlazova ionizirane plazme. Ovi mlazovi mogu prijeći ogromne udaljenosti prije nego što se prošire u divovske režnjeve koji emituju radio talase.

Radi se o klasičnom procesu, čak i Mliječna staza ima te režnjeve. No, ono što ne znamo je zašto u nekim galaksijama oni narastu do ogromnih veličina pri čemu nastaju divovske radio galaksije, piše Science Alert.

Alcyoneus još uvijek raste

Nakon što su stručnjaci izmjerili režnjeve, pokušali su istražiti o kakvoj se galaksiji tačno radi. Ustanovili su da je to prilično normalna eliptična galaksija sa supermasivnom crnom rupom u centru koja je oko 400 miliona puta masivnija od Sunca. Oba ova parametra su zapravo “mala” za divovske radio galaksije.

“Alcyoneus i njegova galaksija domaćin su zapravo obični – ukupna niskofrekventna gustoća osvjetljenja, zvjezdana masa i masa supermasivne crne rupe su niže nego kod onih centralnih divovskih radio galaksija. Dakle, vrlo masivne galaksije ili centralne crne rupe nisu potrebne za nastanak ovakvih divova”, pišu naučnici.

Može biti da se Alcyoneus nalazi u području svemira koje je niže gustoće od prosjeka, zbog čega se brže širi. Što god da je razlog, izgleda da galaksija Alcyoneus još uvijek raste te i dalje postaje sve veća.

Istraživanje naziva  The discovery of a radio galaxy of at least 5 Mpc uskoro će biti objavljeno u časopisu Astronomy & Astrophysics.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve