Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Pelosi i demokrate planiraju brzi opoziv Trampa

Pelosi i demokrate razmatraju brzi opoziv - već naredne nedjelje - u odgovoru na smrtonosni upad Trampovih pristalica u zgradu Kongresa koji je šokirao naciju i svijet.

Demokrate su u petak iznijele planove za opoziv predsjednika Donalda Trampa koji napušta položaj za 12 dana, dok je predsjedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi saopštila da je razgovarala sa načelnikom združenog Generalštaba američke vojske generalom Markom Milijem o tome da se Tramp spriječi da naredi vojne akcije ili nuklearni napad.

Pelosi i demokrate razmatraju brzi opoziv – već naredne nedjelje – u odgovoru na smrtonosni upad Trampovih pristalica u zgradu Kongresa koji je šokirao naciju i svijet.

“Moramo da preduzmemo akciju”, poručila je Pelosi u razgovoru sa demokratama.

Pelosi je prethodno u pismu kolegama navela da je sa generalom Milijem razgovarala o “mjerama predostrožnosti da se nestabilni predsjednik spriječi da započne neprijateljske vojne akcije ili da naredi nuklearni napad”, prenosi agencija Asošijeted pres (AP).

Naglasila je da situacija sa “ovim neuravnoteženim predsjednikom ne može biti opasnija”. Pelosi je demokratama kasnije rekla da ju je najviši vojni zvaničnik uvjerio da postoje mjere koje bi Trampa spriječile da lansira nuklearno oružje.

“Brzi proces opoziva”

Agencije Rojters i AP prenose, pozivajući se na neimenovane izvore, da demokrate u Predstavničkom domu planiraju da u ponedjeljak podnesu novi predlog za Trampov opoziv, o kojem bi već moglo da se glasa u srijedu.

Predlog su utvrdili kongresmeni Dejvid Sisilin, Džejmi Raskin i Ted Liu.

Tramp se u njemu optužuje “za podstrekivanje nasilja protiv Vlade SAD” da bi se poništio njegov poraz od Bajdena na predsjedničkim izborima.

U tačkama optužnice navodi se i Trampov jednosatni telefonski razgovor sa državnim sekretarom Džordžije Bredom Rafenspergerom, u kojem je predsjednik od njega tražio da “pronađe” dovoljno glasova da bi se njegov poraz u toj državi pretvorio u pobjedu.

“Predsednik Tramp je ozbiljno ugrozio bezbednost SAD i njenih institucija. Pretio je integritetu demokratskog sistema, mešao se u miran prenos vlasti i ugrozio granu vlade”, navodi se u kopiji predloga optužnice, u koji je agencija Rojters imala uvid.

Smjena na osnovu 25. amandmana

Pelosi i lider demokrata u Senatu Čak Šumer zatražili su od Trampovog kabineta da se pozove na 25. amandman i smijeni Trampa s položaja prije nego što Bajden bude inaugurisan 20. januara. Šumer je rekao da su on i Pelosi pokušali da u četvrtak razgovaraju sa Pensom o toj opciji, ali da nisu uspjeli da stupe u kontakt sa potpredsjednikom.

Amandman 25. predviđa da se predsjednička ovlašćenja prenesu na potpredsjednika ako njegov kabinet zaključi da predsjednik iz fizičkih ili mentalnih razloga nije u stanju da obavlja svoj posao.

Pelosi je na konferenciji za novinare u četvrtak prozvala nekoliko članova kabineta, među kojima državnog sekretara Majka Pompea i sekretara za finansije Stivena Mnučina.

Većina demokrata i mnogi republikanci direktno optužuju Trampa nakon što su stotine demonstranata u srijedu nasilno upale u zgradu Kongresa, pričinile veliku štetu i dovele do masovne evakuacije.

Predsednik je podsticao svoje pristalice da protestuju dok je Kongres brojao elektorske glasove koji su potvrdili Bajdenovu pobjedu na izborima.

Pelosi je naglasila da je “pređen toliki prag” da Trampu ne bi trebalo da bude dozvoljeno da donosi bilo koje odluke.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve