Petak, 3 Maja, 2024

Vaterpolo: Mađari nakon decenije ponovo na svjetskom tronu

Heroj Mađarske je golman Soma Vogel sa čak četiri odbranjena peterca

Vaterpolisti Mađarske su novi svjetski prvaci nakon što su u finalu bili bolji od Grčke.

Ovo je četvrta titula svjetskih prvaka za Mađare, prva nakon 10 godina i sada su se izjednačili sa reprezentacijom Italije po broju titula. Heroj Mađarske je golman Soma Vogel sa čak četiri odbranjena peterca.

Dva različita pristupa, dvije različite vaterpolo filozofije u finalu ovogodišnjeg izdanja.

Grci forsiraju igru sa dva jaka centra, dok su Mađari sa samo jednim klasičnim.

Uvodna dionica pripala je golmanima dvije ekipe Vogelu i Zerdavasu koji su sjajni bili u odbranama.

Ipak Mađari uspjevaju da uhvate ritam, prije svega preko sjanog Zalankie. Ljevoruki vaterpolista Pro Reka je sa dva razorna šuta probio, inače granitnu odbranu Grka, dok treba pomenuti i sjajnu odbranu Janšika, Pola i Nađa sa grčkim centrima.

To je i rezultiralo sa dva gola prednosti 1:3.

Grčka je u prvoj četvrtini do golova dolazila sa igračem višem u bazenu, a onda je upravo ta statistika zakazala.

Heleni su imali četiri puta igrača više u drugoj dionici i ni jednom nisu uspjeli da kapitalizuju (kao treća dionica duela sa našom reprezentacijom).

Međutim Geidunias i Papanastasiu su odigrali sjajno na kraju druge i do sredine treće dionice i uspjelu su Grci prvo da stignu, a onda i preokrenu rezultat.

Manherc sa zvukom sirene pogađa za Mađarsku, pa se u zadnjih osam minuta ušlo sa poravnatim rezultatom 7:7.

Janšik pogađa sa igračem više, a Grčka već u idućem napadu ponovo ne uspjeva da iskoristi igrača više (samo 2/11 sa igračem više u tom trenutku).

Fudulis konačno prekida crnu seriju Helena i svojim prvim golom poravnava rezultat.

Završnica sjajna, igralo se žargonski “gol za gol”. Mađari dva puta dolaze do prednosti, Grci dva puta stižu. Janšik se našao potom sam “oči u oči” sa Zerdevasom, ali golman “Helena” je izašao kao pobjednik iz tog duela.

Posljednji minut, kontra pa igrač više za Grke, bilo je 3 na 2 napad, ali sada je Vogel izrastao u heroja sjajnom intervencijom. Grčka je usjela u zaderm minutu da oduzme loptu i ponovo krene u kontru, imali su višak ali gotovo nevjerovatna odluka selektora Vlahosa da istu prekine tajm autom.

Nisu uspjeli “Heleni” da dođu do prednosti, Mađarima je ostao još jedan napad iz kog su pogodili prečku.

Pobjednik nije odlučen nakon 32 minuta efektivne igre, a onda je uslijedila penal drama – poslije pet serija rezultat je bio 2:2, a onda je Vogel u sedmoj zaustavio Papanastasijua i Mađarima donio četvrtu svjetsku krunu, prvu nakon deceniju.