LE: Viljareal nakon penal drame savladao Junajted za prvi istorijski trofej, Rulji heroj

Izvođači su uspješno izvodili penal serije dok nijesu došli na red i golmani. Rulji je efektno savladao De Heu, da bi odbranio njegov šut u narednom pokušaju i donio prvi istorijski trofej za ''žutu podmornicu'' koja će naredne sezone igrati u Ligi šampiona

Moreno, Foto: Reuters

Ovosezonsko finale Lige Evrope, koje je odigrano na stadionu ”Miejski” u Gdanjsku, završeno je pobjedom Viljareala nakon penala, dok je nakon 120 minuta igre rezultat bio 1:1.

I ako su mu davane manje šanse, Viljareal dolazi prvi do prednosti. Gol postiže Đerar Moreno u 30. minutu, ukupno sedmi u drugom po kvalitetu takmičenju.

Junajted je izjednačio nakon deset minuta igre u drugom poluvremenu, a Kavani je zatresao mrežu. Junajted je izveo korner, lopta se odbila do Rašforda, koji je šutirao sa oko 30-ak metara. Lopta je, uz još jedan odbitak, potom došla do Kavanija, a Urugvajac je pogodio i izjednačio. Nakon konsultacija sa sudijama iz VAR sobe, gol je priznat.

Do devedesetog minuta nije bilo promjene rezultata, pa se otišlo u produžetke, a pošto su mreže mirovale i u dodatnih 30 minuta, pristupilo se izvođenju penala.

Izvođači su uspješno izvodili penal serije dok nijesu došli na red i golmani. Rulji je efektno savladao De Heu, da bi odbranio njegov šut u narednom pokušaju i donio prvi istorijski trofej za ”žutu podmornicu” koja će naredne sezone igrati u Ligi šampiona.

Ostalo je da se odigra i finale Lige šampiona, gdje će se za najveći evropski trofej boriti Čelsi i Mančester Siti, a taj meč se igra u subotu od 21 čas.

Viljareal – Mančester junajted 13:12 (Moreno 29’ – Kavani 55’) penali: 11:10

13:12 – Rulji siguran protiv De Hee, i brani njegov šut i Viljareal je osvojio prvi istorijski trofej.

11:11 – Sigurni i Tores i Lindelef, slijede golmani.

10:10 – Ne griješe ni Gaspar ni Tuanzebe.

9:9 – Efektan penal Kokelana pod prečku, Rulj umalo odbranio pokušaj Šoa i dalje se igra.

8:8 – Albiol i Džejms na visini zadatka.

7:7 – Uspješni penali i za Gomeza i Freda.

6:6 – Sigurne realizacije Pareha i Kavanija.

5:5 – Alberto Moreno i Rašvord sigurni u četvrtoj seriji

4:4 – Alkaser siguran u trećoj seriji kao i Fernandeš, ali De Hea i Rulji su čitali pravce

3:3 – Raba po sredini matira De Heu, Teles rutinski

2:2 – Uspješne prve serije za Morena i Matu.

Počela je penal serija!!!

Kraj i drugog produžetka. Nije bilo promjena u rezultatu i šampiona će odlučiti jedanaesterci.

120’ – Mata umjesto Van Bisake, Teljes mijenja Mektomineja.

115’ – Tuanzebe umjestu Baija, Džejms umjesto Pogbe.

106’ – Počeo je drugi produžetak!!!

Kraj prvog produžetka. Nema promjene rezultata – Viljareal – Mančester junajted 1:1.

100’ – Pako Alkaser je pokušao, ali nije bilo opasno. Prva izmjena u ekipi Junajteda – Fred umjesto Grinvuda.

99’ – Nema uzbuđenja u produžecima. Oprezna igra na obje strane.

91’ – Počeo je prvi produžetak u Gdanjsku!!!

Završen je regularni dio utakmice u Gdanjsku – Viljareal – Mančester junajted 1:1. Viljareal je poveo u 29. minutu golom Žerara Morena, Junajted je izjednačio preko Edinsona Kavanija u 55. minutu. Slijede produžeci – dva puta po 15 minuta.

89’ – Pogba glavom šutira preko gola.

87’ – Alberto Moreno umjesto Pedrase, a Gaspar mijenja Fojta.

85’ – Fojt je zbog prigovora dobio žuti karton.

82’ – Baji je zaustavio Alkasera i dobio žuti karton.

81’ – Rašford je pokušao, ali njegov udarac nije išao u okvir gola.

78’ – Pako Alkaser mijenja Pinoa, a Gomes ulazi umjesto Trigerosa. Solskjer još uvijek ništa nije mijenjao.

60’ – Mijenja Emeri. Kokelan umjesto Bake. Junajted pritiska rivala.

55’ – GOOOLLL!!! Junajted je izjednačio, Kavani je zatresao mrežu. Junajted je izveo korner, lopta se odbila do Rašforda, koji je šutirao sa oko 30-ak metara. Lopta je, uz još jedan odbitak, potom došla do Kavanija, a Urugvajac je pogodio i izjednačio. Nakon konsultacija sa sudijama iz VAR sobe, gol je priznat.

54’ – Kapue je dobio žuti karton. Mektominej je potom šutirao, ali lopta odlazi u korner.

52’ – Igrači Junajteda su tražili penal. Bruno Fernandeš je uzeo loptu, očekujući da će sudija pokazati na bijelu tačku, ali je Turpan nakon konsultacija sa kolegama iz VAR sobe pokazao da se igra dalje. Nema penala.

48’ – Gužva u šesnaestercu Junajteda, ali su ”đavoli” otklonili opasnost.

46’ – Nastavlja se meč!!!

Gotovo je prvo poluvrijeme u Gdanjsku, Viljareal vodi 1:0, strijelac Đerar Moreno u 30. minutu. Početak utakmice pripao je Junajtedu – imali su “đavoli” inicijativu, ali bez konketne šanse. Kako je meč odmicao, Viljareal se oslobađao pritiska i poveo nakon pola časa igre – Pareho je centrirao, Moreno umakao Lindelefu i savladao De Heu. Nakon primljenog gola Junajted je ponovo krenuu u ofanzivu, ali se rezultat nije mijenjao.

29’ – GOOOLLL!!! Viljareal vod 1:0. Centaršut iz slobodnjaka u šestnaesterac je uputio Danijel Pareho, a Žerard Moreno je uputio udarac unutar desne stative. De Hea je bio nemoćan.

27’ – Pino je probao, ali slab udarac. Lopta odlazi pored gola.

24’ – Rašford je šutirao, Rulji odbranio.

23’ – Pau Tores je pokušao glavom ali lopta odlazi preko gola.

20’ – Luk Šo je oštru loptu ubacio u šesnaesterac, ali je niko od igrača Junajteda nje dohvatio. Fudbaleri Viljareala otklonili su opasnost.

16’ – Prvi šut igrača Viljareala. Pokušao je Trigeros, lopta je otišla visoko preko gola.

10’ – Inicijativa na strani Mančester junajteda u prvih deset minuta.

7’ – Prvi šut na utakmici. Pokušao je Skot Mektominej sa 20-ak metara. Lopta odlazi pored gola.

1’ – Počeo je finalni okršaj u Gdanjsku!!!

Viljareal nikada u istoriji nije igrao u finalu nekog evropskog takmičenja, dok je Mančester osvojio pregršt trofeja. ”Crveni đavoli” su Ligu Evrope osvojili 2017. godine.

Viljareal večeras ima dodatni motiv – ako trijumfuje, ”žuta podmornica” će igrati u Ligi šampiona naredne sezone. U slučaju poraza, učestvovaće u najmlađem evropskom fudbalskom klupskom takmičenju – Ligi konferencija.

Sa druge strane, Junajted je osvajanjem drugog mjesta u Premijer ligi već obezbijedio učešće u Ligi šampiona.

Poznati su i sastavi, Ole Gunar Solskjer je ostavio na klupi Harija Megvajera, koji se nije oporavio od povrede.

Viljareal: Rulji – Fojt, Albiol, Tores, Pedrasa – Pino, Kapue, Pareho, Trigueros – Moreno i Baka.

Mančester junajted: De Hea – Šo, Lindelef, Baji, Van Bisaka – Pogba, Mektominej – Grinvud, Fernandeš, Rašford – Kavani.

Glavni arbitar meča na stadionu ”Miejski” je Klemon Turpan iz Francuske.