Četvrtak, 2 Maja, 2024

Plivanje: Mekivoju zlato na 50 metara slobodnim stilom

Australijski plivač Kameron Mekivoj osvojio je danas zlatnu medalju u trci na 50 metara slobodnim stilom na Svjetskom prvenstvu u Fukuoki.

Mekivoj je trku završio za 21,06 sekundi i tako stigao do svog prvog svjetskog zlata.

Ovaj 29-godišnji plivač je iza sebe ostavio Amerikanca Džeka Aleksija (21,57) i Britanca Bendžamina Prauda (21,58).

Delfin stil

Švedska plivačica Sara Sjestrem osvojila je danas zlatnu medalju u trci na 50 metara delfin stilom na Svjetskom prvenstvu u Fukuoki.

Sjestrem je slavila rezultatom 24,77 sekundi što joj je donelo peto uzastopno zlato u ovoj disciplini na svjetskim prvenstvima.

Srebrnu medalju osvojila je Kineskinja Žang Jufej koja je od pobjednice bila sporija za 0,28 sekundi. Na posljednji stepenik pobjedničkog postolja popela Amerikanka Grečen Volš s vremenom 25,46 sekundi.

Samo dvadesetak minuta kasnije, Sjestrem je ponovo bila u bazenu, ovog puta u polufinalu na 50 metara slobodnim stilom i u drugoj polufinalnoj grupi je slavila i to sa novim svjetskim rekordom.

Šveđanka je trku završila za 23,61 sekundu i tako popravila sopstveni svjetski rekord koji je iznosio 23,67 sekundi i koji je važio od jula 2017. godine.

Finale trke na 50 metara slobodnim stilom na programu je sjutra.