Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Evropski parlament traži otvaranje arhiva bivše Jugoslavije zbog veza kriminala i politike

Poslanici Evropskog parlamenta putem ovog izvještaja naglašavaju potrebu da se iskorijene političke i administrativne veze sa organizovanim kriminalom

Zastupnici Evropskog parlamenta (EP) su u srijedu kasno uveče izglasali izvještaj o saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu.

Usvojenim dokumentom, europoslanici su pozvali vlade zemalja u regionu da značajno povećaju napore u pravcu reformi u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Za ovaj izvještaj je glasalo 531 evropskih zastupnika, 48 njih je bilo protiv a 117 uzdržanih.

U usvojenom izvještaju se navodi da su zemlje Zapadnog Balkana “zemlje porijekla, odredišta i tranzita za trgovinu ljudima, i da služe kao tranzitni koridor za migrante i izbjeglice i kao lokacija za pranje novca i trgovinu vatrenim oružjem”.

U dokumentu stoji između ostalog da “akutno svjesni izvještaja i optužbi o vezama između visokih političkih ličnosti i organizovanih kriminalnih grupa, poslanici Evropskog parlamenta putem ovog izvještaja naglašavaju potrebu da se iskorijene političke i administrativne veze sa organizovanim kriminalom kroz jasne mjere zaštite od korupcije i efikasno krivično gonjenje slučajeva korupcije visokog profila”.

Veze od prije raspada Jugoslavije

Ovim dokumentom se takođe traži da zemlje regiona otvore bivše jugoslovenske arhive.

Veze između organizovanog kriminala, politike i biznisa postojale su i prije raspada Jugoslavije i nastavljene su od kraja sukoba 1990-ih, a poslanici EP osuđuju očigledan nedostatak volje nadležnih vlasti u regionu da otvore bivše jugoslovenske arhive i da se dosijei vrate vladama ako to žele”, stoji u dokumentu.

Takođe se podvlači neophodnost da zemlje Zapadnog Balkana sarađuju i dijele obavještajne podatke sa državama članicama i međunarodnim partnerima, prenosi Slobodna Evropa.

Autor dokumenta, evropski poslanik Lukas Mandl je nakon usvajanja ovog izvještaja izjavio da organizovani kriminal šteti povjerenju građana u njihove javne institucije i jedni u druge.

„Zato je to velika prepreka naporima društava na Zapadnom Balkanu da razviju svoje države i ekonomije. Evropska unija(EU) ne smije da koristi organizovani kriminal kao izgovor za odlaganje procesa proširenja, već treba da stane uz narod Zapadnog Balkana u njihovoj borbi protiv organizovanog kriminala”, poručio je Mandl.

Arhiv Jugoslavije u Beogradu u Srbiji čuva arhivsku građu koju su izradili državni organi i organizacije Jugoslavije od 1918. do 2006. Trenutno postoji kao kulturna institucija, muzej i biblioteka.

Poslanici Evropskog parlamenta usvojenim izvještajem naglašavaju da su borba protiv organizovanog kriminala i integracije u EU procesi koji se međusobno jačaju, pozivajući EU da ubrza proces integracije.

U tom kontekstu, pošto izolacija podstiče kriminalne aktivnosti, poslanici Evropskog parlamenta takođe pozivaju Savjet da bez daljeg odlaganja odobri liberalizaciju viznog režima za Kosovo.

Glavni faktori koji čine društva Zapadnog Balkana ranjivim, navodi se u izvještaju, su nedostatak mogućnosti za zapošljavanje, korupcija, dezinformacije, elementi zarobljavanja države, nejednakost i strano miješanje nedemokratskih režima kao što su Rusija i Kina.

U skladu s tim, EU bi, prema riječima europoslanika, trebalo da podrži ove napore kroz finansijsku pomoć i praktičnu saradnju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve