Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Bosanski stručnjaci nakon napada na atletičare u Baru: Jesu li nam djeca zatrovana mržnjom

Napad su osudili i riječi izvinjenja uputili gotovo svi zvaničnici Crne Gore, a nasilnici koji su metalnim šipkama udarali bh. atletičare ekspresnom reakcijom policije uhapšeni su

Slučaj iz Bara u Crnoj Gori kada su dvojicu sarajevskih maloljetnih sportista koji su u tom gradu boravili na pripremama pretukla četvorica maloljetnika te jedan 18-godišnjak duboko je uznemirio javnost obje zemlje, ali i cijeli region. Pogotovo jer se sve odigralo, prema dosadašnjim informacijama, pred prodavnicom i bez povoda.

Jasna pozadina

Napad su osudili i riječi izvinjenja uputili gotovo svi zvaničnici Crne Gore, a nasilnici koji su metalnim šipkama udarali bh. atletičare ekspresnom reakcijom policije uhapšeni su.

Majka jednog dječaka, 17-godišnjaka, poznata TV novinarka Arduana Pribinja naglasila je kako duboko vjeruje da je riječ o maloljetničkoj delinkvenciji, odnosno da druge pozadine nema.

I Nedžad Korajlić, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA-e, smatra da je riječ o izolovanom slučaju.

“To što se desilo definitivno je izuzetno loše, ali vjerujem da je prije riječ o izolovanom slučaju, a nikako pravilu ponašanja. Moguće je da je to uzrokovano novom političkom scenom, gdje su, vjerovatno, mnogi zbog različitih medijskih natpisa, kako u Crnoj Gori tako i u regionu, imali uticaja na te mlade ljude”, kazao nam Korajlić.

Ocjenjuje da je nasilničko ponašanje kod mladih vrlo često ne samo u Crnoj Gori već i u BiH, odnosno u cijelom regionu, te je izrazio nadu da će tamošnji organi pravosuđa pravilno reagovati kako bi se ovakve stvari prevenirale.

“U svakom slučaju to može doprinijeti i negativnom rejtingu Crne Gore kad je u pitanju turizam, ali moje iskustvo je da su Crnogorci izuzetno dobronamjerni, posebno kad je u pitanju BiH”, istakao je prof. Korajlić, podsjećajući na to kako su građani Crne Gore i BiH vrlo dobronamjerno dočekivali navijače i u jednoj i u drugoj zemlji.

Nose iz kuće

Cijeli region je sredinom januara obišla vijest o događaju u Sarajevu kada je tokom turnira u malom fudbalu došlo do napada na grupu građana iz Beograda.

Sandi Dizdarević, kriminalistički psiholog, smatra da je puno faktora koji takvom ponašanju doprinose, s jedne strane, a s druge, malo je onih društvenog sistema koji to nastoje suzbiti i prevenirati.

“Posljednji događaji, kako iz Sarajeva tako i iz Crne Gore, pokazuju da smo svi, od porodice, preko škola, obrazovnih institucija, do policijskih i pravosudnih tijela – zakazali. Ono od čega konstantno bježimo jeste da prihvatimo činjenicu da smo djecu zatrovali do te mjere da je prag tolerancije za napad protiv drugog iz bilo kojeg razloga toliko nizak da je on produkt transgeneracijskog nasilja, koji se donosi iz kuće i koji se utvrđuje kroz loše obrazovne mjere. Ono što želim precizirati jeste da su ponovo na ispitu pali primarni agensi socijalizacije”, rekao je Dizdarević.

Izvinjenja su važna

“Verbalna izvinjenja su veoma važna i ona šalju jednu psihološku poruku. Međutim, posljedice ostaju višestruke, posebno ukoliko se takvi događaji nastave u budućnosti. Na kraju želim istaći da djeca uče od svih nas, ako se mi konstantno sukobljavamo, onda je sasvim logično da će djeca nastaviti našim putem emitirajući svoje roditelje, političke predstavnike i slično”, kazao je Dizdarević.

Uhapšen i 18-godišnjak

Osamnaestogodišnji Božidar Kovačević iz Bara uhapšen je juče nakon što ga je tamošnja policija identifikovala kao petog nasilnika iz grupe koja je prije tri noći napala i pretukla dvojicu atletičara iz Sarajeva.

Pribinja je objavila da je njen sin prošao s posjekotinama na potiljku i modricama, dok će drugi dječak biti podvrgnut operativnom zahvatu.

Izvoravaz.ba

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve