Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Zapadni Balkan je uvijek bio dio Evrope, njene kulture i istorije

Lekić je istakao da je bivša Jugoslavija u trenucima kada je funkcionisala njena etničko-kulturna različitost bila fascinantna zemlja, ali da je nažalost njen kraj izgleda bio neizbježan zbog pogrešnih nacionalističkih politika i nedoraslih političara koji su primarno krivi za nasilan i brz tok negativnih događaja

Predsjednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Miodrag Lekić učestvovao je na konferenciji: “Italija i raspad bivše Jugoslavije – trideset godina kasnije”, koju je organizovao Institut za spoljne poslove Italije i Nacionalni muzej umjetnosti XXI vijeka iz Rima, na kojoj je naglašeno da je Zapadni Balkan uvijek bio dio Evrope, njene kulture i istorije.

Obraćajući se učesnicima skupa, Lekić je istakao da je bivša Jugoslavija u trenucima kada je funkcionisala njena etničko-kulturna različitost bila fascinantna zemlja, ali da je nažalost njen kraj izgleda bio neizbježan zbog pogrešnih nacionalističkih politika i nedoraslih političara koji su primarno krivi za nasilan i brz tok negativnih događaja.

“Pritom ne treba isključiti i određene međunarodne uticaje koji su doprinijeli divljoj dezintegraciji zemlje”, kazao je Lekić.

Lekić je podsjetio da je i bivši premijer Italije Ćampi ukazivao još 1994, govoreći baš na Institutu za spoljne poslove da je Evropa na početku jugoslovenske krize brzopleto podržavala princip samoopredjeljenja i nevoljno doprinijela tragičnim konfliktima koji su ubrzo izmakli kontroli, između ostalog i zbog embrionalnog karaktera spoljne politike i zajedničke bezbjednosti u tom periodu.

Ističući da se građani Crne Gore osjećaju Evropljanima, Lekić je iskazao očekivanje da će brzo biti prevaziđena trenutna situacija umora Evropske unije u smislu proširenja s jedne strane, kao i situacija dugog čekanja zemalja aspiranata sa druge strane.

Lekić je zaključio da je bilo relativno lako uništiti jugoslovensku državu, ali da na sreću nije lako uništiti jugoslovensku kulturu koja traje i ima integrativni ulogu na bivšem jugoslovenskom prostoru.

Učesnici konferencije saglasili su se da je Zapadni Balkan uvijek, i u dobru i u zlu bio dio Evrope, njene kulture i istorije.

Ističući izuzetan značaj integracije balkanskih država u EU bivši predsjednik italijanske vlade Đulijano Amato je istakao da zemlje Zapadnog Balkana treba da postanu članice Evropske unije do 2024 godine.

“Cilj konferencije bio je napraviti osvrt na odnos Italije sa bivšom Jugoslavijom i sa onim događajima koji su doveli do raspada bivše jugoslovenske federacije. Na konferenciji su razmatrana pitanja: Kakvu je ulogu imala Italija u tim dramatičnim godinama? Da li je Italija doprinijela okončanju sukoba i otvaranju perspektive evropskih integracija za sve zemlje regiona?
Učešće predsjednik Odbora Lekić u radu konferencije održane u Rimu, realizovano je putem online platforme”, navode iz Skupštine.

Na konferenciji su pored predsjednika Lekića učešće uzeli i Đovana Melandri, predsjednica MAXXI fondacije, Ferdinando Neli Feroći, predsjednik Instituta za spoljne poslove (IAI), Đuliano Amato, potpredsjednik Ustavnog suda i bivši predsjednik vlade Roberto Antonione, generalni sekretar Centralnoevropske inicijative (CEI)

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Mambo
02.07.2021-20:27 20:27

Da se podsjetimo fasista italije i njihove uloge u formiranju i obuci hrvatskih ustasa zarad razbijanja bilo kakve Jugoslavije. I atentata na regenta Aleksandra Karadjordjevica.Bice nije steta al svejedno.
Usput u engleski jezik preko latinskog dosla rijec za roba Slav. ili slaven ili ti reci slovo . Pa vi tabirite .
Idi Lekicu u penziju,dosta je.