Savjetnica predsjednika Crne Gore za vanjsku politiku Tamara Brajović kazala je da apsolutno nije tačno da je, kako se navodi u reagovanju Ministarstva vanjskih poslova (MVP), potpis ukaza predsjednika Mila Đukanovića protokolarnog karaktera.
Brajović je navela da je to još jedna igra riječima i skretanje pažnje sa suštine nadležnosti.
“Pojašnjenja radi, Predsjednik ne potpisuje ukaz, kako to jednostavno predstavlja MVP, već donosi i izdaje ukaz kojim sprovodi svoju odluku da opozove ambasadora na predlog koji je utvrdila Vlada. Dakle, vlada i MVP samo predlažu, a onaj ko predlog pretvara u konačnu formu opoziva je Predsjednik”, pojasnila je Brajović.
Inače, Ministarstvo vanjskih poslova je saopštilo da predsjednik Crne Gore Milo Đukanović odbijanjem da potpiše opoziv sedam ambasadora, opstruira Vladu u sprovođenju Ustavom određenih i naznačenih prava i nadležnosti koja se tiču kreiranja i vođenja vanjske politike zemlje.
Oni su saopštili da Zakonom o vanjskim poslovima nisu propisani razlozi za opoziv ambasadora.
“Stoga Vlada nije dužna da prilikom povlačenja i opoziva ambasadora navodi razloge u obrazloženju, imajući u vidu da je imenovanje i postavljanje diplomatsko-konzularnih predstavnika u nadležnosti MVP, odnosno Vlade, a da je predsjednički potpis stvar protokolarnog karaktera i diplomatske prakse”, navodi se u saopštenju.
MVP SVJESNO PROPUSTA
Na drugoj strani, Brajović je navela da je MVP svjesno sopstvenog nečinjenja ili propusta, izbjeglo i da odgovori na izostanak djelovanja u skladu sa članom 7 Zakona o vanjskim poslovima.
“MVP kaže da Zakon o vanjskim poslovima ne propisuje razloge za opoziv. Tačno, kao što Zakon ne propisuje ni razloge za postavljenje ambasadora. Što ne znači da se o razlozima ne raspravlja i da se isti ne utvrđuju, a o njima obavještava onaj bez koga se predlog ne može pretvoriti u konačno djelo, a to je opet Predsjednik”, navodi Brajović.
Prema njenim riječima, kao što je Đukanović u svom obrazloženju naveo, postoji praksa prethodnih vanjskopolitičkih konsultacija na kojima se raspravljaju razlozi i za postavljenje i za opoziv šefova DKP-a.
Kako je istakla, takva praksa je poštovana u svakom prethodnom slučaju.
“Zašto to nije urađeno u ovom slučaju pitanje je za MVP? Već postaje uobičajeno da se od Vlade Crne Gore Predsjednikovo poštovanje Ustava i zakona ocjenjuje i doživljava kao opstrukcija. Međutim, očigledno je, stvarnost pokazuje, da nova Vlada nije još shvatila da je rezultat izbora u Crnoj Gori kohabitacija i da ona funkcioniše samo ako strane sarađuju. Saradnja pretpostavlja komunikaciju i konsultacije, a to bi resoru zaduženom za vanjsku politiku i diplomatiju trebalo biti najlakše za sprovođenje”, rekla je Brajović, dodajući da njihove unutrašnjo-političke opservacije, koje nijesu svojstvene tom resoru, ne bi ni da komentariše.
Kada je riječ o pojedinačnom slučaju opoziva, koji se pominje bez navođenja preciznijih informacija, dakle opet u formi koja nije potvrda otvorene komunikacije i razmjene informacija između organa koji vrše izvršnu vlast u ovoj oblasti, iz “veoma važne i prijatelj ske zemlje, to je bilo 2018”.
“Ono što je izostalo u reagovanju MVP, ambasador je opozvan zbog ispunjenja uslova za odlazak u penziju, što je inače poznata praksa u našoj diplomatiji”, zaključila je Brajović.
REVANŠIZAM I PODJELE
Poslanik DPS-a Petar Ivanović smatra da je depeša koja je po nalogu premijera Zdravka Krivokapića upućena ambasadorima Crne Gore, još jedan u nizu poteza koji najbolje govori o djelima nove vlade.
“Međunarodnoj zajednici članovi Vlade govore da neće biti revanšizma. U stvarnosti sprovode nezabilježenu političku čistku. Djela, a ne riječi” navodi Ivanović.
Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković kazala je da pokušaj da svedu funkciju predsjednika države na protokolarnu “uzaludan i predstavlja još jedan pokazatelj nespremnosti Vlade da razumije i prihvati smisao kohabitacije kao važnog činioca u budućem funkcionisanju države”
Generalni sekretar GP URA Mileta Radovanić kazao je da odbijanjem da potpiše opoziv sedam ambasadora, predsjednik Milo Đukanović nastavlja sa produbljivanjem podjela i opstruiranjem Vlade u sprovođenju Ustavom određenih i naznačenih prava i nadležnosti koja se tiču vanjske politike zemlje, te da time pokazuje da ne želi funkcionalnu kohabitaciju.
“To govore njegova djela, prvo vraćanje zakona koje je izglasala Skupština Crne Gore na ponovno glasanje, a potom odbijanje da potpiše opoziv ambasadora. Očigledno je da mu predstavlja problem suočavanje sa realnošću Đukanović je političar prošlosti”, naveo je Radovanić.
Andrija Nikolić: Predsjednik štiti međunarodni ugled Crne Gore
Odluka predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića da ne potpiše Vladin prijedlog o opozivu sedam ambasadora je odgovoran državnički čin u funkciji zaštite dostojanstva i međunarodnog ugleda Crne Gore, ocijenio je poslanik DPS-a Andrija Nikolić.
Činjenica da čelni ljudi nove vlasti nijesu potkrijepili dokazima svoje javne komentare o tome kako su ambasadori navodno oštetili interese Crne Gore, sugeriše da je riječ o političkom revanšizmu koji je nezabilježen u uporednoj praksi kada je diplomatija u pitanju”, naveo je Nikolić.
Kako je dodao, tome u prilog najbolje govori i ocjena šefa Odbora za evropske poslove njemačkog Bundestaga Gintera Krihbauma, koji daje zeleno svijetlo za napredak zemalja kandidata za članstvo u EU, da je ambasadorka Crne Gore u toj zemlji Vera Kuliš, predano radila na evropskom putu naše zemlje i da su apsurdne izjave o tome kako je oštetila interese Crne Gore.
Ostaće, međutim, svjedočanstvo koje će nas trajno podsjećati na bruku dijela državnog rukovodstva, kada su integritet diplomatskih predstavnika Crne Gore od zvaničnika njene države, branili inostrani zvaničnici zemalja u kojima su naše diplomate bile angažovane”, naveo je Nikolić.
Prema njegovim riječima, jedina istina je da nijedan od prozvanih ambasadora nije naštetio međunarodnoj reputaciji Crne Gore, koliko nova vlast, nedostojanstvenom i neargumentovanom kompromitacijom sopstvenih diplomatskih kadrova”.