Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Đukanović: Nema vječne vlasti, samo je Crna Gora vječna, moje rezultate niko ne može osporiti

''Na Balkanu i dalje traje bespoštedni politički rat između multietničke demokratije i nacionalizma, između evropske vrijednosti i nasilne promjene granica, osvajanja teritorija i zbrinjavanja svog naroda u okviru svoje države. Ne znam da li su svi, ali imam utisak da je većina evropskih partnera shvatila da su u Crnoj Gori dobili ono što nisu željeli'', kazao je Đukanović. On je poručio da nema vječne vlasti, i da je samo Crna Gora vječna

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović održao je danas na Cetinju redovnu godišnju konferenciju za medije kojom završava predsjednički mandat.

Sumiravši rezultate višegodišnje političke karijere, Đukanović je kazao da je očuvan mir, učvršćen multietnički sklad devedesetih, Crna Gora je pošteđena razaranja tokom NATO kampanje, mirnim putem obnovljena i međunarodno priznata država, postala je članica NATO, u predvorju je Evropske unije, najrazvijenija je ekonomija na Zapadnom Balkanu.

Đukanović je kazao da vjeruje da ćemo na iskušenju biti nakon izbora, a ono će se ogledati u hrabrosti lidera partija da naprave koalicije koje će biti u stanju da odgovorno vode računa o interesima Crne Gore. Kazao je da nema vječne vlasti, već da je samo Crna Gora vječna, a stavio je akcenat i na ”nedovoljno ofanzivnu politiku EU i NATO prema Balkanu”.

”Očuvan mir i učvršćen multietnički sklad, Crna Gora pošteđena razaranja tokom bombardovanja 1999. godine, članica NATO-a od prije šest godine, na predvorju EU, najveći ekonomski razvoj u regionu. Realizovani su projekti tunel Sozina, Luštica, vjetroparkovi… Sve to je legitimacija Crne Gore”, rekao je Đukanović na godišnjoj konferenciji za medije na Cetinju kojom je završio predsjednički mandat.

Đukanović je rekao da nema namjeru da eksplicitnije sumira rezultate vlasti “koju sam personifikovao, a čije rezultate niko realan ne može osporiti”.

Referendum o nezavisnosti, kako je naglasio, nije bio samo čin obnove istorijski neopravdano uskraćene nezavisnosti, niti samo demokratska stvetkovina.

”Referendum je bio izraz naraslog samopouzdanja građana i vjere u sopstvene sposobnosti da se preuzme odgovornost za budućnost. Nakon toga napravljen je istorijski zaokret ka evropskom kulturnom krugu i sistemu vrijednosti savremene Evrope. Tek to nije bio jednostavan poduhvat, istorijski postojano zagledanoj u suprotnom smjeru. Sve ovo nije posao koji se završava u mandatu jedne, niti može biti završen u mandatu bilo koje vlasti. U pitanju su dugoročni procesi”, naglasio je Đukanović.

Prema njegovim riječima, naša zemlja je i dalje u ranoj fazi procesa emancipacije, opterećena teškim bremenom ekonomske zaostalosti, kao i posljedicama diskontinuiteta državnog trajanja, uključujući i kontroverzan odnos dijela građana prema državi.

”Logično i nedovršenošću institucija koje nijesu ni postojale do sticanja nezavisnosti. Sve to je valjalo graditi i unapređivati po evropskim standardima, a to su dugoročni procesi. Ta misija se ne završava za 14 godina koje smo imali od 2006. go 2020. godine, ali značajni iskoraci su napravljeni i to niko ne može da ospori. Trebaće nam pola vijeka najmanje za to, možda i duže. Nije pitanje jesmo li završili ili nijesmo, nego idemo li dobrim smjerom, nadam se da to nećemo pokvariti”, rekao je Đukanović.

Milo Đukanović

Većina partnera shvatila da u Crnoj Gori nijesu dobili ono što su željeli

On je naglasio da površne primjedbe koje su dolazile sa zapadnih adresa o nesmjenjivosti vlasti u zemlji su izgubile vjerodostojnost.

”Nadam se da su neki od naših partnera razumjeli da svaka politička promjena, ne znači obavezno i promjenu na bolje. Na Balkanu i dalje traje bespoštedni politički rat između multietničke demokratije i nacionalizma, između evropske vrijednosti i nasilne promjene granica, osvajanja teritorija i zbrinjavanja svog naroda u okviru svoje države. Ne znam da li su svi, ali imam utisak da je većina evropskih partnera shvatila da su u Crnoj Gori dobili ono što nisu željeli.

Zato ne želim da prećutim da su naglašeno potencirana očekivanja, kao i konkretne aktivnosti pojedinih zapadnih partnera da se vlast ovdje pošto poto promijeni bez obzira na to šta im je bila pobuda, objektivno išli na ruku onima iz bližeg i daljeg inostranstva koji su sve radili i rade na podrivanju i destabilizovanju Crne Gore zbog njenog strateškog, evropskoh i evroatlanstkog usmjerenja”, naglasio je Đukanović.

Prema njegovim riječima, to je doprinijelo daljem kolebanju regiona u odnosu na evropske i evroatlantske integracije kao strateški put razvoja.

Crna Gora je, kako kaže, nakon ovih promjena ušla u novu epohu političkog života.

”Na prošlogošnjem presu sam govorio zašto je smijenjena Krivokapićeva Vlada, koja je iz temelja destabilizovala državu i društvo, devastirala vrijedna dostignuća ekonomskog i institucionalnog razvoja i dovela u pitanje dostižnost našeg evropskog cilja. Takođe, i o razlozima podrške Abazovićevoj manjinskoj Vladi, kao tada jedino mogućem, oročenom odgovoru na nepočinstva prethodne. Održali smo je s ciljem da se deblokira pregovarački proces sa EU, da se sanira narušeno povjerenje investitora i biznis zajednice u crnogorski poslovni ambijent i da se zajedno radi na pripremi izbora u skladu sa preporukama OEBS/ODIHR”, istakao je Đukanović.

Ništa od toga, napominje Đukanović, nije urađeno.

”Suprotno, propuštena je iznenadno iskrsla šansa zbog rata u Ukrajini da se ubrza evropski put Crne Gore. Zbog toga je vrlo brzo u parlamentu smijenjena i ta druga Vlada koja dva puta duže traje u tehničkom, nego u političkom mandatu. U međuvremenu je raspušten i Parlament, koji će ostati upamćen po svom neustavnom djelovanju, kao i po najambivalentnijoj i najnestabilnijoj većini od uvođenja parlamentarizma. I koji se redovno opoziciono odnosio prema vladama koje je birao, osim kad je u pitanju bila politika revanšizma prema prethodnoj vlasti. Uostalom kao i smijenjena još trajuća Vlada, koja će po neznanju, neradu, improvizaciji i štetnim odlukama po nacionalne i bezbjednosne interese Crne Gore biti upamćena kao najgora u istoriji političkog života u Crnoj Gori. ”Oslobodilačkom politikom” nove administracije, što je karakteristično i za Parlament i za obje vlade, zbog neodgovornog i nekompetentnog vođenja državne politike došlo je do urušavanja sistema obrazovanja, zdravstva, bezbjednosti, ekonomije, javnih finansija, svih sfera društva, do potpunog zaustavljanja pregovaračkog procesa sa EU a dovedeno je i u pitanje kredibilnost Crne Gore kao NATO partnera” dodao je Đukanović.

Neposvećenost nacionalnim interesima

Prema njegovim riječima, brutalno gaženje Ustava i pravnog sistema zemlje od strane Parlamenta i Vlade, kao najupečatljiviji izraz neposvećenosti nacionalnim interesima Crne Gore sumorni je epilog neodgovorne državne politike koja se samoreklamerski najavljivala kao garant vladavine prava i uvođenja reda u državi.

”Postala je uobičajena praksa da Ustav i zakoni ne važe ako to odluči parlamentarna većina, da se zakonima može mijenjati Ustav, ukoliko je to u partijsko-političkom interesu aktuelne parlamentarne većine. To se ne pamti ne samo u Crnoj Gori, nego ni u jednoj normalnoj državi. Mukotrpno građeni ugled naše zemlje na međunarodnoj sceni nakon referenduma nažalost ozbiljno je uzdrman”, kazao je Đukanović.

Imajući u vidu unutrašnju situaciju, kao i složeni regionalni, evropski i globalni kontekst, Đukanović kaže da očekivani brojni izazovi u prvi plan dovode pitanje kvalitetnog upravljanja političkim procesima.

Crnoj Gori je, naglaša on, danas nasušno potrebna stabilna, kompetentna, patriotska Vlada koja će odgovorno i pametno upravljati zemljom, koja će se vratiti reformama, izgradnji institucija, vladavini prava i razvoju, koja će beskompromisno graditi i afirmisati građansku državu i multietničku demokratiju i ostvariti članstvo u EU.

”Crna Gora je ponovo na strateškoj raskrsnici sa koje je moguće i naprijed u Evropu, i natrag u pogubni balkanski nacionalizam. Ponovo su na ozbiljnoj probi mir i stabilnost, multietnički sklad, građanski model države i evropski sistem vrijednosti. Funkcionalne institucije osnovni su uslov dinamičnog ekonomskog razvoja i daljeg ukupnog društvenog napretka, za šta je jedina garancija stabilna proevropska vlada posvećena državnim i nacionalnim interesima”, smatra Đukanović.

Kako kaže, novo iskustvo u političkom životu Crne Gore tokom posljednje nepune tri godine ipak je potvrdilo vitalnost i snagu naših dostignuća i ispravnost strateškog kursa državne politike Crne Gore usmjerene na usvajanje evropskog sistema vrijednosti.

”Uprkos neznanju, neradu, pa i lošoj namjeri i pojedinaca i u tu svrhu zloupotrebljenih institucija Crna Gora je ostala posvećena evropskoj perspektivi, obavezama koje proističu iz članstva u NATO, kao i osnovnim prioritetima spoljne politike, pokazujući vitalnost i spremnost društva da odlučno brani građanski koncept multietničke demokratije. Vjerujemo da će Vlada izabrana nakon skorih parlamentarnih izbora preuzeti odgovornost i djelovati na ovim postulatima i stvoriti uslove za odvijanje normalnog političkog života u zemlji. Može se i za Crnu Goru reći ono što je Vaclav Havel kazao 90-tih da bez snova o boljoj Evropi nikada nećemo ni izgraditi bolju Evropu. Ja vjerujem i u bolju Crnu Goru i u bolju Evropu”, poručio je Đukanović.

EU i NATO nijesu imale dovoljno ofanzivnu politiku prema Balkanu

Đukanović je kazao da EU i NATO nijesu imale dovoljno ofanzivnu politiku prema Zapadnom Balkanu, koji je ostao otvoren za maligne uticaje, prije svega Rusije.

”Balkan je ostao izložen za maligne uticaje trećih zemlja zbog nedovoljno ofanzivne politike EU i NATO-a u regionu. Moralo se dogoditi da EU i NATO kažu da je ovo zona njihove odgovornosti. Balkan je dio Evrope i evroatlantsog prostora. Evropa i NATO su garant stabilnosti, ako nemate dovoljno ofanzivnu politiku onda ste otvorili vrata drugima. Jer u geopolitici nemate vakuma. Tamo gdje nije onaj koji bi trebalo biti ulazi onaj koji ne treba da bude. Zato sad svjedočimo ozbiljnoj vrednosnoj devastaciji Zapadnog Balkana. Zato su u pravu oni koji danas izriču ocjene da nema dovoljno dobrih reformskih rezultata za nastavak pregovaračog procesa, ali iz ovih razloga o kojima sam govorio. Sada moramo da svi uložimo napore da Zapadni Balkan vratimo na reformski put”, rekao je Đukanović.

Nema vječne vlasti, samo je, Crna Gora vječna, poručio je Đukanović. 

”Hvala vam na dugogodišnjoj uspješnoj saradnji. Koristim priliku da svim građanima Crne Gore i Cetinja čestitam 21. maj – Dan nezavisnosti”, zaključio je Đukanović.

Đukanović

Đukanović: Biću počasni predsjednik

Đukanović je rekao da to što se povukao sa mjesta predsjednika stranke, ne znači da će promijeniti partijski dres, jer je kako kaže ubijeđeni pripadnik politike evropskog razvoja Crne Gore.

”Nemam namjeru da mijenjam partijski dres, ja sam ubijeđeni pripadnik politke evropskog razvoja Crne Gore i u svakoj prilici i svojstvu nastaviću da podržavam tu politiku i partiju u kojoj sam bio na čelu, a za koju vjerujem da je i danas, kao što je i bila – strateški oslonac razvoja Crne Gore”, rekao je Đukanović.

Upitan o planovima i da li će se povući pitao je, od čega da se povuče.

”Od čega da se povučem? Od onoga čemu sam posvetio svoj život. Ja sam svoj život posvetio ekonomskom, evropskom razvoju. Ne morate da budete predsjednik ni premijer ni minsitar da biste bili politički angažovani. Ja ću nastaviti da u tom svojstvu podržavam tu politiku i sve što bude trebalo toj politici i partiji od mene, imaće”, rekao je Đukanović.

Upitan da li će koristiti institut počasnog predsjednika, rekao je da je to jedna od rijetko tačnih informacija koje su objavljene o njemu.

”Danas završavam mandat aktivnog predsjednika, a koristiću zakonsku mogućnost da budem počasni predsjednik. To sugeriše i odgovor na pitanje čime ću se baviti, a biću posvećen sređivanju svoje arhive, sistematizaciji tog dugog političkog vijeka jer vjerujem da to može koristi ne samo za dugotrajnija moja sjećanja već i nekome ko bi se bavio politikom”, naveo je Đukanović.

Iskušenja nakon izbora

Upitan o očekivanjima od izbora, rekao je da očekuju da proteknu u demokratskoj atmosferi gdje će građani moći slobodno da izraze volju.

”Izbori će dati jasan pregled rejtinga politika koje se vode, vjerujem da će se tim rezultatima pokazati opredjeljenja građana za dalji proevropski razvoj i da će partije koje su se rezultatima djelovanja dokazale kao proevrospke i partije koje se predstavljaju kao takve imati većinsku podršku građana”, rekao je Đukanović.

”Vjerujem da ćemo na iskušenju biti nakon izbora a ono će se ogledati u hrabrosti lidera partija da naprave koalicije koje će biti u stanju da odgovorno vode računa o interesima Crne Gore, a najvažniji interes je put evropskog razvoja. Sve ostalo su kalkulacije uključujući i one samo ne sa ovim ili sa onim najčešće, samo ne sa prethodnom vlašću. Vi znate da to sto je Crna Gora uradila na planu evropskog razvoja, uradila je ta vlast. Ta vlast baštini proevrospki razvoj i ne predstavlja se najavom evropske politike, već rezultatima na planu evropeizacije Crne Gore i može biti partner za nastavak tog puta ako želimo taj put a većina građana želi taj put”, rekao je odlazeći predsjednik.

Đukanović je kazao da imamo i “druge partije koje se politikom i nazivom predstavljaju kao evropske partije”

”Eto prilike da se formira evropska vlada ako bude hrabrsoti i mudrosti partrija koje učestvuju na izborima” dodao je on.

Zasluge DPS-a

Prema njegovim riječima, sve što je urađeno na planu evropskog razvoja uradila je prethodna vlast sa DPS-om.

”Uoči referenduma najavili smo da će naša budućnost biti evropska i evroatlantska. Nakon toga smo predali aplikaciju za članstvo u EU na kraju 2018, prošli pretkvalifikacione ispite i 2012. otvorili pregovore. Nakon toga otvorili sva pregovaračka poglavlja i manji dio zatvorili. U međuvremenu ostvarili smo ključni uslov – stoprocentna usaglašenost sa evropskom vanjskom i bezbjednosnom politikom. Neko ko to dovodi u pitanje da li smo za Evropu – ima li osnova za to? Ako sebe ne vidimo na čelu, ili kao građane države koja će biti član porodice velike Evrope”, naglasio je Đukanović.

Na pitanje da li ima nešto za čim žali što je uradio ili bi uradio drugačije, Đukanović kaže da kada se osvrnete, uvijek dođete do zaključka da je moglo bolje.

”Kada završite posao koji je dugo trajao onda ima toliko toga da ste mogli bolje uraditi, ali kada razmišljam o onome što su bila najvažnija ostvarenja Crne Gore, na kojima sam radio tu ništa ne bih mijenjao. Ponosan sam da smo umjesto pogibija odabrali mir, ponosan da smo smogli snage da uspostavimo ekonomsku samoodržđivost i da smo prije nezavisnosti, prepoznali da ćemo biti članica NATO i da sukob sa NATO nije naš nacionalni interes i da smo pružili ruku Srbiji da stvorimo zajedno atmosferu za normalan referendum. Ponosan sam ne samo na rezultat referenduma, već i na referendum i na način na koji je Crna Gora povratila državu, ponosan sam na članstvo u NATO, na poziciju lidera prema Evropi i na sve realizovane investicije. Da me vratite na sve to pojedinačno rekao bih moglo je to i bolje ali ovo su ozbiljni poduhvati. Ne očekujem da ih iko do kraja razumije, uvaži i poštuje. Da ima toga, to bi najbolje svjedočilo da smo demokratski zrelije društvo ali znamo da nijesmo. Priznanju toga će doći vrijeme kroz izvjesno vrijeme tako da nemam tu očekivanja. Uvijek se moglo više uraditi, uvijek je moguće popravljati”, rekao je Đukanović.

Upitan čime će se baviti kaže da o tome nije razmišljao.

”Povlačio sam se više puta i na slična pitanja slično odgovarao – baveći se politikom, nisam stigao da osmislim alternativni posao. Imam energije i kapaciteta da ga osmislim, u to ne sumnjajte. Ako se odlučim da osnovnu djelatnost dopunim još nečim to če biti izraz ozbiljne odluke da energiju koju imam korisno i racionalno upotrijebim”, rekao je Đukanović.

Kazao je i da nema formalnu funkciju u DPS-u. Sada želi da odmori od svih funkcija koje je radio i da se, kako kaže, resetuje od te odgovornosti i dobije vremena da o svemu razmisli mirnije i dugoročnije, pa da odluči gdje bi njegovo političko iskustvo bilo najupotrebnije politici koju zastupa.

”Izbor za predsjednika partije koji se događa na Kongresu je funkcija koja pripada onome koga kongres izabere i nije u obavezi da bude član Predsjedništva ili Glavnog odbora. Predsjednik je samostalan organ u partiji. Da li će doći do nekog reaktiviranja na drugoj poziciji u partiji otom-potom”, poručio je Đukanović.

O saradnji sa DF

Na pitanje vidi li saradnju sa DF-om, Đukanović je rekao da će biti nastavljen dijalog sa svim političkim subjektima.

”Nijesam u poziciji predsjednika stranke. Kada nešto napustim, onda napustim, prema tome neću se baviti politikom DPS-a. Bilo bi pametno nastaviti dijalog jer bez njega, makar i sa dijametralno suprotnim politikama ostavljate samo jednu mogućnost da se ti konflikti riješe sukobom. Zato mislim da dijalog treba voditi. On uvijek može dovesti do savezništva, ukoliko bude promjena u politici i ukoliko dođe do približavanja”, naglasio je Đukanović.

On je rekao da svjedoči pozitivnim promjenama tokom svog političkog i životnog vijeka.

”Da se nisam mijenjao kroz život to bi značilo da sam ostao nedorastao i tup za promjene koje su se dešavale u društvu. Zato treba vjerovati da su i drugi skloni tome i treba im dati šansu da promjenama dokažu kapacitet”, poručio je Đukanović.

Vjeruje da na političkoj sceni Crne Gore postoje mnogo bliži subjekti proevropskom kursu kojeg oličava DPS, od DF-a.

”Mislim da treba razgovarati sa DF-om, a savezništvo graditi sa onima koji pokužu najveću spremnost da djelatno, a ne riječima rade u interesu evropske budućnosti Crne Gore”, rekao je Đukanović.

Istorija će ga pravedno vrednovati

Odgovarajući na pitanje kako misli da će ga istorija pamtiti – kao autokratu ili reformatora Đukanović poručuje da nema sumnju da će istorija to pravilno vrednovati, jer ne misli da živimo u vremenu u kom je moguće izvoditi takve sudove.

“Ne samo zbog vremenske distance, nego i zato što ovo vrijeme smatram ozbiljnim političkim nevremenom. Globalna scena zahvaćena je nepodnošljivo plitkoumnim populizmom. Racionalna politika povukla se pred njim. Politika je nekad bila prostor za odabrane, a danas je za one koji su željni reklamerstva. To ne može biti trajno stanje. Da može, svijet bi završio u kataklizmi. Ovo je jedna loša amplituda. Danas nema pameti za izvođenje ozbiljnih istorijskih zaključaka”, zaključio je.

“Nije tačno da imam bilo kakve planove u Emiratima”

Na pitanje da li namjerava da se preseli u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE) Đukanović odgovara da su u pitanju apsolutne dezinformacije, i da nijednog trenutka svog života nije razmišljao da se seli iz Crne Gore.

“Ona je moja cjeloživotna adresa. Rekao sam čime imam namjeru dominantno da se bavim, i taj me posao vezuje za Crnu Goru. Ako bih se kojim slučajem odlučio da tom poslu dodam neki posao iz biznisa, onda je to svakako mogućnost da se ne selite iz Crne Gore, nego da živite malo dinamičnije, da budete na onim adresama u svijetu na kojima bi se taj biznis razvijao. Pošto o tome nisam donio odluku, ne želim ni da prejudiciram. Moj odgovor je – nije tačno da imam bilo kakve planove u Emiratima. Tamo su moji prijatelji, vrlo ih rado vidim, ponekad odem da ih vidim. Ali svi moji planovi su vezani za Crnu Goru”.

Poručio je da nema dodirnih tačaka sa ilegalnom prodajom zemljišta Olegu Deripaski, za šta ga je optužio Svetozar Marović.

“To pitanje nikad nije došlo do mene, ni do Vlade. Riječ je o zemljištu opštine Kotor, i nadležni organi opštine Kotor su o tome donosili odluku. Zašto je Marović to želio da pripiše meni, to je pitanje za njega. Želim da vas obavijestim da nikakvih dodirnih tačaka s tim nemam i da me zato niko od nadležnih državnih organa nije kontaktirao”, zaključio je Đukanović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Mark
19.05.2023-14:11 14:11

Legenda si Millo.
O tebi CE istorija pisati ….

Merlin
20.05.2023-06:23 06:23
Reply to  Mark

Autokrata, diktator, švercer i lopov koga treba uhapsiti.