Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Jovanović: U posljednjoj nedjelji kampanje dominirale ekonomske teme i prozapadni narativi

Prema njenim riječima, ekonomska pitanja, poput poboljšanja životnog standarda, bila su zastupljenija u odnosu na identitetska pitanja koja su u velikoj većini slučajeva tokom kampanje otvarale nacionalne partije

Posljednja nedjelja kampanje za parlamentarne izbore na društvenim mrežama bila je pretežno pozitivna, fokusirana na ekonomska, a ne identitetska pitanja uz povremeno korišćenje antizapadnog ali ne i anti-EU narativa, saopštila je Jelena Jovanović, izvršna urednica portala Raskrinkavanje.me.

“To je pokazao monitoring 22 pojedinačne Facebook stranice partija koje su učestvovale na parlamentarnim izborima, a tokom kojeg je tim Centra za demokratsku tranziciju (CDT) ocijenio više od 600 objava na zvaničnim partijskim nalozima tokom posljednje sedmice kampanje (4 -11.jun)”, kazala je Jovanović.

Prema njenim riječima, ekonomska pitanja, poput poboljšanja životnog standarda, bila su zastupljenija u odnosu na identitetska pitanja koja su u velikoj većini slučajeva tokom kampanje otvarale nacionalne partije.

“Identitetska pitanja u kampanji najčešće su se mogla uočiti na stranici Bošnjačke stranke, zatim Prave Crne Gore koja je bila dio Narodne koalicije – Složno i tačka, Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokrata, Slobodne Crne Gore…  O ekonomskim pitanjima najčešće su tokom monitoringa govorili Pokret za promjene (PZP), Pokret Evropa sad, DPS, i članice koalicije Hrabro se boji – Demokratska Crna Gora i Građanski pokret URA”, istakla je Jovanović.

Naglašava da tokom kampanje nisu uočeni anti-EU narativi, odnosno, svi učesnici izbora su iznosili pozitivne stavove o EU, ali je ipak bilo antizapadnih narativa i to dominantno u objavama koalicije Za budućnost Crne Gore.

“Antizapadni narativi sadržali su tvrdnje da strane ambasade upravljaju drugim partijama kao i institucijama u Crnoj Gori, na  čemu se zasnivala većina kampanje ove koalicije. Prozapadne narative u kampanji su najčešće zastupali DPS,  SD, SDP, PzP, Liberalna partija (LP).   Pozitivno o EU najčešće je govorila DPS, slijede Socijaldemokratska partija (SDP), SD, Bošnjačka stranka…  Tokom monitoringa nisu uočeni ni proruski narativi, a pojedine liste iznosile su narative koji su sadržali kritiku vlasti u Srbiji kroz tvrdnje da ta država i njen predsjednik Aleksandar Vučić žele da kontrolišu Crnu Goru. Takve objave monitoringom su uočene na stranicama DPS-a i SDP-a”, kazala je Jovanović.

Dodahe da ono što je takođe karakteristično je da je kampanja bila pozitivna, da je najveći broj objava na Fejsbuk stranicama partija bio fokusiran na obećanja građanima a ne napade na protivnike.

“Od objava iz perioda monitoringa 27 odsto bilo je pozitivno, 21 odsto se moglo označiti kao negativno, odnosno sadržalo je negativne konotacije ili za vlast ili za političke protivnike dok je 52 odsto objava bilo neutralno.  Najviše objava sa ocjenom „pozitivna kampanja“ imala je DPS, zatim SDP, Demokrate i SDP. Na stranici DPS-a uočeno je i najviše sadržaja sa negativnom kampanjom, dok su takve poruke imali i SD, Evropa sad, SDP i PzP. Monitoring je sproveden uz tehničku i finansijsku podršku NDI, kao i pomoć pri uspostavljanju metodologije i alata za prikupljanje podataka”, zaključila je Jovanović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve