Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

Uspješno obavljeno testiranje udaljene lokacije CBCG

U cilju usklađivanja domaće regulative iz oblasti stečaja i sanacije banaka sa važećim EU propisima, Savjet je utvrdio Nacrt zakona o izmjeni i dopuni Zakona o stečaju i likvidaciji banaka

Danas je obavljeno testiranje rada udaljene disaster lokacije Centralne banke Crne Gore, saopšteno je iz Centralne banke Crne Gore (CBCG).

“Testiranje je potvrdilo da su obezbijeđeni svi uslovi za rad udaljene lokacije na koju bi se, u slučaju incidenta koji bi onemogućio rad centralne i rezervne lokacije CBCG u Podgorici (poput prirodne katastrofe, terorističkog napada i sl.), mogle prenijeti sve ključne funkcije Banke, što bi osiguralo kontinuitet njenog poslovanja”, naveli su iz banke.

Testiranju rada udaljene disaster lokacije, kako navode, prethodila je 139. sjednica Savjeta Centralne banke Crne Gore kojom je predsjedavao guverner CBCG Radoje Žugić.

“Savjet CBCG je analizirao Izvještaj o stabilnosti finansijskog sistema u 2022. godini i konstatovao da su sistemski rizici na kraju prethodne godine bili i dalje prisutni, ali umjerenog nivoa. Finansijska pozicija građana i privrede, dviju glavnih grupa klijenata prema kojima su banke izložene, i dalje je pod uticajem neizvjesnosti, posebno u kontekstu globalnog nepovoljnog ambijenta”, jedan je od zaključaka.

Iz CBCG navode da pritisci u državnim finansijama i dalje predstavljaju “sistemski rizik”.

“Imajući u vidu visok nivo javnog duga u situaciji rastućih kamatnih stopa i pooštrenih uslova finansiranja na međunarodnom tržištu. U cilju smanjenja ovog rizika, neohodno je kreiranje i sprovođenje adekvatnih fiskalnih mjera. Analizirajući izloženost bankarskog sektora prema Državi, zaključeno je da trenutno ne predstavlja prijetnju finansijskoj stabilnosti, ali je potrebno njeno pažljivo praćenje od strane Centralne banke”, dodaju iz CBCG.

Savjet je, kako dalje dodaju iz CBCG, usvojio i Izvještaj o stabilnosti cijena u 2022. godini, u kome je analizirano kretanje inflacije u Crnoj Gori tokom prethodne godine, u kojoj je “zabilježena najveća inflacija od obnove nezavisnosti 2006. godine, i data prognoza za tekuću godinu”.

“Godišnja stopa inflacije u 2022. godini iznosila je 17,2 odsto. Najveći doprinos rastu cijena dale su cijene iz kategorija „hrana i bezalkoholna pića“, „stanovanje, voda, struja, gas i druga goriva“ i „prevoz“. Što se tiče budućih kretanja cijena, očekuje se opadanje inflacije u 2023. godini, pa tako modelska prognoza CBCG za kraj tekuće godine projektuje inflaciju u rasponu od 2,9 odsto do 5,7 odsto, sa centralnom tendencijom od četiri odsto. Ekspertska procjena CBCG prognozira nešto višu stopu inflacije za kraj godine, u rasponu od tri odsto do sedam odsto”, pojasnili su iz banke.

U cilju usklađivanja domaće regulative iz oblasti stečaja i sanacije banaka sa važećim EU propisima, Savjet je utvrdio Nacrt zakona o izmjeni i dopuni Zakona o stečaju i likvidaciji banaka.

“Dalje, radi usklađivanja sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, koji stupa na snagu 8. oktobra tekuće godine, Savjet je donio Odluku o načinu vođenja registra platnih institucija i registra institucija za elektronski novac. Savjet je usvojio i Izvještaj o poslovanju i sprovođenju politike Centralne banke za januar i februar 2023. godine i razmatrao ostala pitanja iz svoje nadležnosti”, zaključuju iz CBCG.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve