Utorak, 21 Maja, 2024
Rubrika:

UMJESTO IZMJENA ZASTARJELOG PUP-A SAČEKATI NOVI ZAKON O PLANIRANJU PROSTORA: Kolašin da uređuju Kolašinci

Većinski stav je da bi trebalo sačekati usvajanje novog zakona o planiranju prostora, kojim se vraćaju ingerencije opštinama da donose lokalna planska dokumenta. Jednostavno rečeno - da Kolašinci uređuju svoju kuću i odlučuju o svojoj đedovini, umjesto ministara, planera, mafijaških medija i ostalih interesnih grupa. Zato se u Kolašinu komentariše da ga nije potapao jedino Milo Đukanović već je napravio auto put koji je opštini donio razvoj i napredak, dok se aktuelna vlast dok je bila u opoziciji zdušno borila protiv ovog projekta.

Nacrt Izmjena i dopuna (ID) Prostorno urbanističkog plana (PUP) Kolašin koji je trenutno na javnoj raspravi trebalo bi povući jer predložene izmjene ne odgovaraju trenutnoj situaciji u Kolašinu, koji je dobio novu perspektivu sa razvojem skijališta i otvaranjem prve dionice auto puta. Kolašinci su na prvoj Centralnoj javnoj raspravi održanoj prošlog mjeseca pokazali veliko interesovanje za ovaj dokument, a primjedbe građana su se najviše odnosile na namjenu prostora u samom centru grada. U Kolašinu se komentariše da je Centar za kulturu bio dupke pun samo dva puta – na guslarskoj večeri i tokom javne rasprave. To najbolje pokazuje interesovanje građana za ovaj planski dokument koji ne samo da uređuje prostor u Kolašinu, već raspolaže imovinom i nasljeđem brojnih građana koji žele da žive od svojih nepokretnosti.

Portal Aktuelno je već pisao da se građanima Kolašina predloženim rješenjima uskraćuje pravo da raspolažu svojom imovinom i da žive od svog nasljeđa. Zbog toga je većinski stav da bi trebalo sačekati usvajanje novog zakona o planiranju prostora, kojim se vraćaju ingerencije opštinama da donose lokalna planska dokumenta. Jednostavno rečeno – da Kolašinci uređuju svoju kuću i odlučuju o svojoj đedovini, umjesto ministara, planera, mafijaških medija i ostalih interesnih grupa. Zato se u Kolašinu komentariše da ga nije potapao jedino Milo Đukanović već je napravio auto put koji je opštini donio razvoj i napredak, dok se aktuelna vlast dok je bila u opoziciji zdušno borila protiv ovog projekta.

Da li će Kolašin uređivati Kolašinci, ili ministri, planeri, mafijaški mediji i ostale interesne grupe?

Na izmjene PUP u Opštini Kolašin čekaju od 2019. godine, kada su incirali izradu. Aktuelni Nacrt je inoviran u odnosu na prethodni, o kojem je već vođena javna rasprava. Dokument je dobio negativno mišljenje Savjeta za reviziju, a na tadašnja rješenje iz dokumenta upućene su brojne zamjerke. Postavlja se pitanje da li je PUP iz 2014. godine, čije su ID tek sada došle na red, prevaziđen dokument i da li on odgovora sadašnjim potrebama Kolašina.

Planeri, a posebno resorno Ministarstvo, opšti je zaključak, moraju da imaju za cilj unapređenje kvaliteta života građana Kolašina, u skladu sa novim okolnostima koje je donio investicioni bum u gradu. Neophodno je da planska dokumenta prepoznaju interes građana Kolašina i strateških ciljeva lokalne uprave. U tom cilju je i jedan od prvih poteza opštinske administracije bio povećanje komunalne takse u gradu na 150 eura po kvadratu, kako bi na taj način obezbijedlili punjenje budžeta i komunalnu infrastrukturu koja prati ubrzan razvoj grada. Očigledno je da interese građana Kolašina dobro osluškuje i razumije samo gradska administracija.

Jer većinu građana isključivo zanima gradnja na sopstvenim parcelama, a da su skoro bez interesovanja za poglavlje koje se odnosi na ekosistemske usluge i valorizaciju “zelenog” fonda. Građani su se ujedinili protiv rješenja koja su gurali NVO zelenih, koji su u jednom periodu imali podršku lokalne uprave i dobre prijateljske odnose sa čelinicima kolašinske administracije, mafijaških medija i njihovih dopisnika. Sada je situacija drugačija jer se ne može protiv volje Kolašinaca zaustavljati razvoj grada i valorizacija imovine u gradskom jezgru.

Foto: TO Kolašin

I zaista, može li država Kolašincima da zabrani ono što je dozvolila svuda u Crnoj Gori a to je da žive od sopstvene imovine? Zbog toga je najveće interesovanje građana za zone koje su predviđene za  takozvani zeleni pojas što Kolašincima ne odgovara jer žele da valorizuju svoj potencijal kao i interesovanje investitora. Predloženim izmjenama redukovana je gradnja DUP-ova iz 2007. godine, a građani Kolašina to doživljavaju kao biznis barijeru.

Jer, pored svih ovih restrikcija, planeri i mafijaški mediji su zamislili da zabrane gradnju u centru i oko centra Kolašina, pored ovih zelenih površina.

Posebno se ističu dijelovi grada Bašanje Brdo, Barutana, Dulovine i potez pored rijeke Tare.

Građani su se pobunili kada su vidjeli da se pokušava zabraniti gradnja u centru Kolašina, na Brezi i u Smailagica polju. U pitanju je DUP Centar, DUP Breza i DUP Smailagica Polje.  I Vlada Zdravka Krivokapića je pokušala da uvede moratorijum na ova tri DUP-a kao što je to bilo urađeno sa DUP Bečići, ali to Kolašinci nijesu dozvolili. Tadašnji poslanik, sadašnji predsjednik Opštine Kolašin Vladimir Martinović rekao je da u tom slučaju više nema Vlade.

Vlasnici parcela ne traže ništa više od prava koje su imali svi drugi građani Crne Gore – da imaju mogućnost da raspolažu svojim imanjima bilo da se radi o sopstvenim investicijama u turističke kapacitete ili o valorizaciji na način na koji se to radilo u svim dijelovima države koji su doživjeli investicioni bum. Na taj način bi se riješilo i stambeno pitanje mnogih Kolašinaca, uz mogućnost da žive dobro od svog nasljeđa.

Umjesto toga, država im predlaže da razvijaju poljoprivredne aktivnosti tako da ne “ugrožavaju elemente životne sredine, da se vodi briga o očuvanju i racionalnom korišćenju postojećih genetskih resursa”.

Osim poljoprivrede, plan predviđa i industrijsku proizvodnju.

“Industrijska proizvodnja biće bazirana na drvnoj i prehrambenoj industriji kroz primarnu i finalnu preradu raspoložive drvne mase i preradu poljoprivrednih proizvoda. Cilj je obezbijediti optimalno planiranje industrijskih zona radi postizanja povećanja produktivnosti i smanjenja troškova odvijanja proizvodno-prerađivačkih aktivnosti, ali i usaglašavanja proizvodno-prerađivačkih industrijskih procesa sa zahtjevima očuvanja životne sredine”.

Predložene izmjene imaju i dobra rješenja. Jedno od njih je izgradnja žičare koja bi povezala centar grada sa Skijalištem Kolašin 1450

Dakle, ograničena poljoprivreda, sječa i prerada šume, umjesto turizma i razvoja malog i srednjeg biznisa kroz uslužne djelatnosti.

Zbog svega navedenog i ne čudi što se Kolašinci snažno protive predloženim rješenjima. Ovo je i jedan od najvećih izazova pred stanovnicima Kolašina – najvažnija pobuna protiv onih koji hoće da ih drže u siromaštvu. Ovu bitku Kolašin može dobiti ujedninjem svih za bolju budućnost grada i Kolašinaca.

Predložene izmjene imaju i dobra rješenja. Jedno od njih je izgradnja žičare koja bi povezala centar grada sa Skijalištem Kolašin 1450. U Planu se predviđaju dvije varijante trase žičare, prva Kolašin – Željeznička stanica – Smrčje – Ćirilovac – Kolašin 1450 i druga Kolašin – Željeznička stanica – Kolašin 1450. Dio građana ukazao je na premještanje okretnice gondole sa pozicije Ski-centra Kolašin 1450 na Kolašin 1600 (što je skuplja varijanta) čime bi se omogućila lakoća komunikacije budućih skijaša.

Osim toga, predložene izmjene tretiraju i obilaznicu koja predstavlja nastavak regionalnog puta Mateševo – Kolašin prema Ski-centru Kolašinu 1450, koja je neophodna kako bi rasteretila gradsko jezgro, ali i kao veza auto puta sa Ski centrima Kolašinom 1450 i 1600 i tunelom prema Beranam i Andrijevici.

Osim toga, Kolašinu je neophodna garaža koja je odavno u planovima. Ovi infrastrukturni projekti su nepohodni u skladu sa novim razvojem Kolašina.

L.P.Đ.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
džudović
07.07.2023-09:49 09:49

Imate problem sa formalnom logikom. Dobro, Kolašinci hoće da žive od svoje imovine. Znači, ako je to apsolutno pravo, onda mogu raditi sa i na svojoj imovini sve da bi se moglo živjeti od toga. Recimo, u Smajilagoća polju čovjek hoće da izgradi na svojoj parceli veliku pilanu i da živi od toga. Onda se pitamo zašto su potrebni PUP i DUP? Treba shvatiti da ako se živi u zajednici kao što je grad, da bi ta zajednica funkcionisala, moraju postojati neka ograničenja u namjeni privatne svojine i to se određuje preko PUP i DUP.