Utorak, 30 Aprila, 2024
Rubrika:

Rudnik uglja za 11 mjeseci prihodovao preko 36 miliona eura

Kako su naveli, Rudnik uglja, kao državna kompanija, ima obavezu da isporuči svakodnevno 4-5.000 tona uglja za potrebe rada TEP, i to po cijeni ispod 30 evra po toni

Razorni efekti svjetske energetske krize, nažalost, nijesu zaobišli ni Crnu Goru. Međutim, zahvaljujući profesionalizmu zaposlenih i umješnosti poslovodstva naše kompanije, Rudnik uglja je, kao osnov i temelj proizvodnih rezultata Termoelektrane Pljevlja (TEP), odnosno Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) i ubjedljivo najznačajnija karika cijelokupnog energetskog sistema u Crnoj Gori, tokom cijele godine, uredno snabdijevao TEP – našeg najvećeg i najvažnijeg kupca, čime je, direktno i odlučujuće uticao na spriječavanje energetskog kolapsa i razornih efekata ekonomske krize koji bi se nužno generisali u slučaju nepovoljnih energetskih parametara, saopšteno je iz te kompanije.

Kako su naveli, Rudnik uglja, kao državna kompanija, ima obavezu da isporuči svakodnevno 4-5.000 tona uglja za potrebe rada TEP, i to po cijeni ispod 30 evra po toni.

Napominju, riječ je kalorijskoj vrijednosti uglja iznad 9.000 kJ/kg. Svega 10-16 odsto proizvodnje može da se plasira po tržišnim cijenama, sve ostalo je za državno preduzeće – EPCG.

“Slovom i brojem, u prethodnih 11 mjeseci, RUP je isporučio 1.306.708,04 tona uglja Termoelektrani, što predstavlja 100 posto realizaciju ugovornih obaveza, čime je, od te prodaje, prihodovalo 36.689.930 eura”, navode u saopštenju.

S druge strane, ističu u tom periodu, Termoelektrana je proizvela električnu energiju u vrijednosti 365.000.000 eura (1.289 GWh), što je kako su naveli, deset puta više.

“Stoga, jasno je zaključiti da je upravo Rudnik uglja kompanija zahvaljujući kojoj se održava energetska stabilnost Crne Gore, amortizuju razorni efekti energetske krize i stvaraju preduslovi za izvozno orijentisanu politiku Elektroprivrede Crne Gore, a samim tim i punjenje državne kase”, dodaju u saopštenju.

Dodaju da je, značaj Rudnika uglja u elektroenergetskom lancu Crne Gore prepoznao je i premijer u tehničkom mandatu, Dritan Abazović koji je, prilikom nedavne zvanične posjete našoj kompaniji, poručio sljedeće: „Da nije bilo Rudnika uglja i Termoelektrane prethodnih mjeseci mi bismo kao država zapali u kolaps“.

Slična zapažanja, podsjećaju, iznio je i ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović, takođe prilikom nedavne posjete Rudniku uglja.

“I jedan i drugi su, prepoznajući značaj naše kompanije, iznijeli čvrsta uvjerenja da bi, upravo Rudnik uglja, morao da bude, kao državna kompanija, nosilac realizacije projekta otvaranja fabrike za proizvodnju cementa – strateške i kapitalne investicije, iznoseći, pritom, čvrsto obećanje da će, upravo naša kompanija, dobiti koncesije na tehnogeno ležište laporca Jagnjilo i koncesije na eksploataciju uglja i izgradnju cementare u Otilovićima”, istakli su iz Rudnika uglja.

Imajući u vidu činjenicu da na teritoriji opštine Pljevlja postoje rezerve uglja u iznosu od oko 180 miliona tona, smatraju da bi prihodi EPCG i države Crne Gore bili veći, da je na vrijeme izgrađen drugi blok Termoelektrane u Pljevljima. O spriječavanju energetskog kolapsa, pogotovo, ne bi bilo ni riječi.

“Dakle, značaj Rudnika uglja umnogome prevazilazi povoljnosti koje naša kompanija dobija s druge strane. Ubijeđeni smo da bi, otvaranje drugog bloka Termoelektrane i povećanje cijene uglja, omogućilo dalji poslovni i investicioni razvoj naše kompanije, od čega bi, kao što je to cjelokupna javnost imala priliku da se uvjeri, koristi imala šira društvena zajednicaž”, ocjenjuju iz te kompanije.

Primjera radi, kako su naveli, Rudnik uglja je u oktobru mjesecu ostvario rekordni rezultat na eksploataciji otkrivke u iznosu od 963.577 m³čm, što je od osnivanja Društva maksimalna mjesečna količina proizvedene otkrivke, a što je direktno povezano sa realizovanim investicionim ciklusom u pogledu nabavke raznorodne rudarske mehanizacije.

“U krajnjem, otvaranje novih proizvodnih radnih mjesta i smanjenje nezaposlenosti, najnovija istraživanja su pokazala, sasvim sigurno je uticalo i na popravljanje demografske slike u Pljevljima, opštine koja se, godinama unazad, nalazi na ubjedljivo posljednjem mjestu kada je riječ i prirodnom priraštaju”, dodaju u saopštenju.

I ovdje se zaključuju, vraćajuna zapažanje premijera Abazovića: “Toliko toga se državi Crnoj Gori daje iz Pljevalja, a tako malo se vraća, da je to prosto nevjerovatno”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve