Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

RCC: Podrška regionalnoj saradnji među privrednicima Zapadnog Balkana porasla sa 69 odsto prošle godine na 74 odsto

Skoro sve djelatnosti su direktno ili indirektno ugrožene posljedicama klimatskih promjena

Savjet za regionalnu saradnju (RCC) je prošle sedmice objavilo rezultate godišnjeg istraživanja javnog mnjenja Balkan barometar za 2023. godinu.  Da bi se upotpunila slika, kako su naveli iz RCC, o mišljenju  regije o regionalnoj saradnji, evropskim integracijama, povjerenju u javne institucije i medije, njihovim najvećim brigama, zapošljavanju, klimatskim promjenama, sigurnosti, digitalnom životu, transportu, vladavini prava, putovanju itd., mišljenje poslovne zajednice Zapadnog Balkana sada je objavljeno i dostupno na link-u.

„Kada su zamoljeni da ocijene faktore koji utiču na rast njihovog poslovanja, privrednici sa Zapadnog Balkana stavili su makroekonomsku nestabilnost na vrh liste, a zatim dostupnost radne snage i odliv kvalifikovanih ljudi (brain drain), plus političku ili društvenu nestabilnost. Podrška poslovnog svijeta članstvu u EU porasla je za 11 odsto i sada je na 71 odsto, što je rekordni nivo od pokretanja Balkan barometra 2015. godine. Osim toga, podrška regionalnoj saradnji među privrednicima porasla je sa 69 odsto prošle godine na 74 odsto, jer je smatraju važnom za svoje poslovanje. Ono što nas raduje je da polovina regionalnih firmi navelo je da su imale direktne koristi od Regionalnog sporazuma o romingu”, rekla je generalna sekretarka RCC-a Majlinda Bregu.

Iz RCC-a naveli su najvažnijih pet nalaza Balkan barometra 2023., istraživanja o mišljenju privrednika:

  • · Firme Zapadnog Balkana vide situaciju nešto povoljnijom nego prethodne godine, jer im je indeks zadovoljstva porastao za 5 poena, na 58.
  • · Međutim, 77 odsto navodi da su im troškovi radne snage i drugi troškovi porasli za više od 25 odsto u protekle četiri godine.
  • · Samo trećina (33odsto) firmi u regiji očekuje poboljšanje svoje ekonomske situacije u narednoj godini.
  • · Samo 13 odsto pretežno koristi obnovljive izvore energije, a 37 odsto nije poduzelo nikakve korake da smanji uticaj svog poslovanja na životnu sredinu.
  • · Većina (56 odsto) očekuje velike koristi od putovanja samo sa ličnom kartom unutar regije.

„Znak za uzbunu je da 70 odsto firmi ne smatra da klimatske promjene predstavljaju značajnu bojazan za njihovo poslovno okruženje. Da, na Balkanu to možda još uvijek ne zvuči kao vanredna situacija, a za razliku od bolesti, nije direktno primjetno za naša čula. Ali ovo je prilično alarmantno. Od zagađenja, povećanja troškova osiguranja, poljoprivrede, vina, energije, transporta robe do smanjene dostupnosti hrane i vode, sve je pod uticajem klimatskih promjena. Skoro sve djelatnosti su direktno ili indirektno ugrožene posljedicama klimatskih promjena,” dodala je Bregu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve