Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

”Mrtvi” NASA satelit se vraća na Zemlju posle 38 godina

Satelit poznat kao ERBS (The Earth Radiation Budget Satellit), lansiran je 1984. na svemirskom šatlu Čelendžer

Nefunkcionalni NASA satelit pao je nazad na Zemlju nakon 38 godina u orbiti oko planete

Satelit poznat kao ERBS (The Earth Radiation Budget Satellit), lansiran je 1984. na svemirskom šatlu Čelendžer.

Do 2005. godine, podaci iz ERBS-a pomogli su istraživačima da istraže kako je Zemlja apsorbovala i zračila energiju Sunca, te su mjerili koncentracije ozona, vodene pare, azot-dioksida i aerosola u Zemljinoj stratosferi.

Ministarstvo odbrane SAD potvrdilo je da je ERBS ponovo ušao u Zemljinu atmosferu u nedjelju iznad Beringovog mora, navodi se u saopštenju NASA-e, prenosi CNN.

Nije odmah bilo jasno da li su djelovi satelita „preživjeli“. Očekivalo se da će veći deo satelita izgorjeti dok se kretao kroz atmosferu. NASA je izračunala da je rizik od povrede bilo koga na Zemlji veoma nizak.

Satelit je daleko premašio svoj očekivani dvogodišnji životni vijek, radeći ukupno 21 godinu.

Instrument na ERBS – u, Stratospheric Aerosol and Gas Ekperiment II (SAGE II), prikupio je podatke koji su potvrdili da ozonski omotač opada na globalnom nivou, saopštila je NASA.

Ti podaci su pomogli u oblikovanju Montrealskog protokola, međunarodnog sporazuma koji su 1987. godine potpisale desetine zemalja, a koji je rezultirao dramatičnim smanjenjem širom svijeta u upotrebi hlorofluorougljenika (CFC) koji uništavaju ozon – hemikalija koje su se nekada obično koristile u raspršivačima, rashladnim uređajima i klima uređajima.

Da zabrana CFC-a nije dogovorena, svijet bi bio na putu kolapsa ozonskog omotača i dodatnih 2,5 stepeni Celzijusa globalnog zagrijevanja do kraja vijeka, pokazalo je istraživanje iz 2021.

Danas SAGE III na Međunarodnoj svemirskoj stanici prikuplja podatke o zdravlju ozonskog omotača.

IzvorDanas

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve