Subota, 18 Maja, 2024
Rubrika:

Zamjena beba u kotorskoj bolnici iz 1978. godine još bez epiloga

U Crnoj Gori 1978. godine rođeno je više od deset i po hiljada beba. Te godine i kotorska bolnica bilježi rekordan broj porođaja, a u porodilištu rade samo tri ljekara i tri babice

Slučaj koji je potresao crnogorsku javnost početkom godine bila je vijest da je sagovornica emisije “Mehanizam”, poglavlje “Lavirint” na Javnom servisu, kao beba prije 45 godina zamijenjena u kotorskoj bolnici. Sedmogodišnja borba na sudu da to dokaže donijela joj je samo malo olakšanje jer istina za kojom je tragala i dalje je nedokučiva. Ko su njeni biološki roditelji i zašto država ne nalazi način da joj u toj potrazi pomogne?

“Hoću da nađem svoj mir, svoje biološke roditelje, a moji roditelji istinu gdje je njihovo dijete”, kaže naša ona.

U Crnoj Gori 1978. godine rođeno je više od deset i po hiljada beba. Te godine i kotorska bolnica bilježi rekordan broj porođaja, a u porodilištu rade samo tri ljekara i tri babice.

“U stručnom pogledu, to je jedna improvizacija” kaže Božidar Petričević, ginekolog u bolnici Kotor 1972. godine.

Jedna od tih beba bila je i sagovornica RTCG koja je nedavno dokazala pred crnogorskim sudovima da je zamijenjena u bolnici.

“Sada kada idem kod doktora moram da kažem da ne znam ništa o sebi, pa eto da vidim na koga ličim”, kaže ona.

Jednostavno da znam gdje je to dijete završilo i kako je to dijete, to bi bila želja…

Ona i njena porodica danas žive u jednoj evropskoj državi, a nakon sedmogodišnje sudske borbe osjećaju da su mnogo dalje od istine koju su tražili.

“Lično mislim da je do zamjene moglo doći kod tog prvog kupanja ako su u to vrijeme bila dva porođaja. I druga tačka gdje je moglo doći do zamjene je na samom otpustu kada se beba predaje majci”, kaže Proročić.

Umjesto pomoći koju je očekivala od države, dobila je sedam godina bježanja od istine, tvrdi njen advokat Vukašin Šimrak.

“Koristili su sve procesne zloupotrebe u pogledu opstruiranja i trošenja vremena u tom postupku, stoga, ne može se reći da su institucije imale i jednog trenutka nekakav osjećaj da se tu treba pomoći, a ne ići u opstrukciju postupka”, ističe Šimrak.

Niko iz Ministarstva zdravlja nije želio da govori o ovom slučaju, niti je RTCG-u dozvoljeno da snimi bolnicu, zbog, kako su kazali, radova u njoj.

Direktor kotorske bolnice Davor Kumburović iako nije želio pred kameru, saopštio je da je bolnica spremna da pomogne, te da je grešku odmah trebalo priznati. Ali, zašto se tokom sedam dugih godina sudskog postupka toga niko nije sjetio?

“Kad bi se oni javili nama rekla bi im: hvala vam što ste se javili, ako hoćete možemo da se upoznamo”, kaže  sagovornica RTCG.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve