Nedjelja, 19 Maja, 2024
Rubrika:

Vlada o zagađenju: Smanjiti uticaj saobraćaja na kvalitet vazduha u Podgorici

U Podgorici je fokus na smanjenju uticaja saobraćaja na kvalitet vazduha, za šta mjere sprovodi Glavni grad, saopšteno je na sastanku predstavnika Ministarstva održivog razvoja i turizma, Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, Zavoda za hidtrometeorologiju i seizmologiju i Instituta za javno zdravlje

U Podgorici je fokus na smanjenju uticaja saobraćaja na kvalitet vazduha, za šta mjere sprovodi Glavni grad, saopšteno je na sastanku predstavnika Ministarstva održivog razvoja i turizma, Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, Zavoda za hidtrometeorologiju i seizmologiju i Instituta za javno zdravlje.

foto CDM

Sastanak je organizovan povodom prekoračenja emisija zagađujućih materija u vazduhu, koja su prisutna ovih dana u određenom broju crnogorskih gradova.

Navedeno je da su u opštini Nikšić ključne mjere energetske efikasnosti, a kada je riječ o Pljevljima tokom prošle godine započeta je remedijacija dvije „crne“ ekološke tačke, jalovišta Gradac i dijela deponije pepela i šljake Maljevac.

Iz Vlade su istakli da će do kraja juna ove godine iznos od 11.196 miliona eura u cjelosti biti uložen u remedijaciju ove dvije lokacije.

Na sastanku je takođe dogovoreno pojačano svakodnevno informisanje građana o prognozama stanja kvaliteta vazduha u zavisnosti od meteoroloških uslova, koje će sadržati i preporuke građanima, naročito vulnerabilnim grupama, o načinu ponašanja i prilagođavanja životnih i radnih aktivnosti stanju kvaliteta vazduha.

“S obzirom na kompleksnost problema zagađenja vazduha, neophodno je ukazati da u situaciji kao što je ova, kada je uzrok prekomjernog zagađenja sadejstvo grijanja domaćinstava, emisije iz stacionarnih izvora i nepovoljni vremenski uslovi, Vlada sa lokalnim samoupravama, privredom i građanima odgovorno učestvuje u rješavanju ovog dugoročnog problema koji zahtijeva dugoročnu posvećenost svih kako bi se došlo do trajnog rješenja”, navode iz Vlade.

Ističu da prekoračenje dozvoljenih granica emisija zagađujućih materija nije nažalost novina, ni u Crnoj Gori ni u regionu i Evropi.

“Prekoračenja se dešavaju uglavnom tokom sezone grijanja i ona su izražena u onim djelovima Crne Gore koji su pod uticajem značajnih meteoroloških situacija koje u pojedinim danima imaju ekstremne osobine. Svjedoci smo da je sami početak kalendarske godine uvijek u znaku hladno-ledenog vremena sa ekstremno niskim temperaturama u pojedinim danima. Takođe, dešavaju se uticaji visokog vazdušnog pritiska sa pojavom mraznih temperatura. Učestale su temperaturne inverzije sa potpunim izostankom provjetravanja u tim danima. Osim toga, korišćenje kolektivnih i individualnih ložišta, te uticaj sabraćaja i povećana upotreba vozila na kvalitet vazduha, spaljivanje otpada i slično takođe doprinosi kumulativno negativnom uticaju na kvalitet vazduha bilo gdje. Takvo meteorološko stanje u velikoj mjeri smanjuje željene efekte brojnih administrativnih i tehničkih mjera koje nadležni organi u kontinuitetu sprovode”, zaključuje se u saopštenju nakon sastanka.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve