Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Manji potresi na svakih pet minuta, tlo se smiruje

Nakon jučerašnjeg zemljotresa koji je pogodio oblast u blizini Tirane, jačine 5,4 stepeni Rihterove skale, uslijedila je serija manjih potresa koje označavaju, kako su nam objasnili ih Zavoda za seizmologiju, smirivanje tla.

Kako u izjavi za portal Antena M kaže inženjer geologije Milena Tomanović, crnogorski sekor za seizmologiju registrovao je nekoliko desetina zemljotresa.

”Nakon jučerašnjeg zemljotresa koji se dogodio u 11 sati i jedan minut u okolini Tirane uslijedila je serija od 40 manjih potresa. Građani Crne Gore, posebno priobalnog i centralnog područja, osjetili su, osim tog glavnog, još jedan zemljotres od 4,6 stepeni Rihterove skale”- objasnila nam je.

Tomanović kaže da se seizmička aktivnost nastavila i danas i i dalje traje.

”Ti manji potreesi dešavaju se svakih nekoliko minuta. Da li je jačina jedan ili dva ili malo više, to varira, ali je od ponoći, otkada sam ja u smjeni, do sada bilo oko 20 manjih potresa”- kaže ona i dodaje da je to normalno, ali i da se ne može predvidjeti šta će se desiti u budućnosti.

”Možemo očekivati da ovakav vid manjih potresa traje neko duže vrijeme dok ne dođe do potpunog smirivanja tla. Svakako ne možemo sada mi tvrditi da u narednim danima ne može doći do nekog novog, jačeg zemljotresa”- kaže ona.

Zemljotres koji je rano jutros zabilježen na području Brajića nema veze sa zemljotresom u Albaniji i seizmolozi ga posmatraju odvojeno, kaže Tomanović.

”To je zemljotres koji je bio jačine 3,4 stepena Rihtera, na dubini od oko 18 kilometara, dva kilometra od Očinića. Taj zemljotres je u ovom trenutku pojedinačan slučaj i nakon njega nije bilo dodatnog podrhtavanja tla, sva su vezana za zamljotres u Albaniji”- kaže ona.

Uvijek kada se osjete jači zemljotresi u probalnom dijelu javlja se, dodaje ona, zabrinutost kod građana zbog sjećanja na katastrofalni zemljotres 1979.

”Moramo da znamo da svaki prostor koji karakretiše povećan seizmogeni potencijalom, kao što je oblast oko Drača i Medovki zaliv, on ima svoju posebnu genezu. Ovo je prostor koji se periodično aktivira i za nas seizmologe to nije ništa neuobičajeno. Svakako da razumijemo zabrinutost građana, ali moramo biti svjesni da živimo na prostoru sa pojačanm seizmičkim hazardom i da je ovakvih dešavanja bilo i da će ih biti još”- zaključila je Milena Tomanović.

izvor Antena M

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve