Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Vesna Bratić preuzela ulogu krivičnog suda

Još važnije, sud je zaključio da je Ministarstvo, prije donošenja rješenja o razrješenju, bilo u obavezi da u posebnom postupku utvrdi da li je, zaista, došlo do zloupotrebe položaja.

Presuda danilovgradskog Osnovnog suda da je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta početkom januara prošle godine mimo zakona smijenilo direktora Policijske akademije Bobana Šaranovića postala je pravosnažna. Prema saznanjima Pobjede, potvrdio je Viši sud u Podgorici i odbio kao neosnovanu žalbu resora kojim rukovodi ministarka Vesna Bratić.

Šaranovića je Ministarstvo onda smijenilo stavljajući mu na teret da je zloupotrijebio službeni položaj. Za njih je bio kriv, između ostalog, što su pojedini nastavnici dobijali sudske sporove koje su morali da se plate. Međutim, sudovi su presudili da se ne može Šaranoviću pripisati krivica za štetu koja je nastala prije nego što je izabran za direktora.

Bez postupka utvrđivanja odgovornosti

Još važnije, sud je zaključio da je Ministarstvo, prije donošenja rješenja o razrješenju, bilo u obavezi da u posebnom postupku utvrdi da li je, zaista, došlo do zloupotrebe položaja.

Rješenje Bratić su ocijenili paušalnim i neodrživim.

“Prvostepeni sud je u ovoj pravnoj stvari pravilno i potpuno utvrdio činjenično stanje bez počinjenih bitnih povreda odredaba parničnog postupka na koje ovaj sud pazi. Dao je dovoljne i jasne razloge koje u cjelosti prihvata ovaj sud”, napisala je u presudi, u koju je Pobjeda imala uvid, predsjednica Vijeća sudija Višeg suda u Podgorici Magdalena Zečević.

U presudi piše da je Ministarstvo bilo dužno da u postupku utvrdi da je Šaranović izvršio krivično djelo zloupotreba položaja, a ne da samoinicijativno preuzima ulogu krivičnog suda i utvrđuje povredu zakonskih odredaba krivičnog zakonika.

“A što je sve dovelo do toga da osporeno rješenje bude nezakonito i nepravilno, zbog čega je prvostepeni sud s pravom poništio”m,navela je Zečević.

U presudi Višeg suda istaknuto je i da se neosnovano žalbom Ministarstva pobija odluka o troškovima postupka, jer ih je prvostepeni sud pravilno obračunao. Piše da troškovi postupka iznose 125 eura, koje treba platiti u roku od osam dana od dana pravosnažnosti presude.

Presuda trasira put za ostale slučajeve

Advokat smijenjenog direktora Mladen Tomović rekao je Pobjedi da je očekivao ovakvu presudu i da je ona bila jedino moguća. Imajući u vidu da je ovo jedno od prvih razrješenja, advokat kaže da ova presuda trasira put za odlučivanje prvostepenih sudova i u ostalim slučajevima koji se vode po tužbama za razrješenje rukovodioca obrazovnih ustanova.

Ispričao je da je Šaranović zasnovao novi radni odnos i neće biti potrebno da podnosi posebnu tužbu za naknadu štete.

“Imajući u vidu da ne postoji ta razlika u zaradi između prethodne zarade direktora i zarade koja se tiče njegovog novog radnog mjesta”, objašnjava Tomović.

Moralna satisfakcija Šaranovića

Kaže da je ova presuda za Šaranovića tzv. moralna satisfakcija za nešto što je plasirano putem medija.

“I na neki način značiće skidanje stigme sa njegovog profesionalnog imena, odnosno čuvanje njegovog profesionalnog kredibiliteta i pokazaće da, zapravo, nije baš jednostavno tako olako izlaziiti sa rješenjima, prozivati ljude za zloupotrebe nesavjesnog rada”, rekao je advokat.

Šaranović ima mogućnost, dodaje on, o čemu će odlučiti, da pokrene dalje tužbu za naknadu nematerijalne štete zbog povrede prava ličnosti. Kaže da je ta vijest početkom januara prenešena u svim medijima i njemu je nanešena šteta kod budućeg zasnivanja radnog odnosa, jer je stigmatizovan kao neko ko je je izvršio jedno od najtežih djela – zloupotrebu službenog položaja, koja se negdje poistovjećuje sa mogućim vršenjem krivičnog djela.

Što se tiče sporova koji su slični kao ovaj, Tomović kaže da će se odlučivati da li je neko zasnovao radni odnos i, ako jeste, da li je ta zarada veća od one koja je bila na radnom mjestu direktora. Ako je zarada na novom radnom mjestu manja onda će imati pravo da se potražuje naknada štete na ime razlike zarade. Ako je neko ostao bez radnog odnosa – onda će mu u cjelosti pripasti naknada štete u visini svih mjesečnih zarada koje bi ostvario do kraja isteka mandata direktora.

Nedavno je, takođe, još jedan smijenjeni direktor dobio pravosnažnu presudu i dokazao da je mimo zakona ostao bez te funkcije. Riječ je o direktoru Srednje elektrotehničke škole ,,Vaso Aligrudić“ Veselinu Pićuriću koji je u januaru prošle godine ostao bez funkcije, a nakon što je smijenjen nastavio je da radi kao profesor.

Ministarstvo je ljetos masovno smjenjivalo direktore nakon što su usvojene izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju. Nijedno ročište u tim sporovima koje su pokrenuli direktori, više od njih 100, nije zaključeno. Većina njih je na samom startu gdje obje strane dostavljaju dokaze, rekla je nedavno Pobjedi zaštitnica imovinsko- pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović.

Ranije su iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta saopštili da ih je tužilo 157 direktora/ica. Poručivali su da su uvjereni da će dokazati na sudu da su njihova rješenja ispravna.

Ministarka Bratić najavljivala je da su smjene direktora nužne kako bi se depolitizovao školski sistem. Ubjeđivala je javnost da više neće biti potrebna partijska knjižica kao uslov da neko bude na direktorskoj funkciji. Iako i dalje tvrdi da je sprovedena depolitizacija obrazovnog sistema, pojedini poslanici opozicije su u Skupštini javnosti predočili drugačije dokaze – da su nova direktorska mjesta podijeljena po dubini, između partija. Objelodanili su tabelu gdje je sve to uređeno po Dontovoj formuli.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve